EVROPA: Proč fandím brexitu
Dovoluji si předložit několik myšlenek ohledně přínosů odchodu Británie z EU z pozice českého občana.
1) Jednou z nejdůležitějších hodnot v našem životě je rodina a možnost jejího spolužití. V tomto ohledu má Británie v Evropě snad nejhorší pověst, nepočítáme-li Norsko (mám na mysli odebírání dětí z rodin, likvidace rodinného času školou a vůbec útoky na intimitu rodinného prostředí). Opouští-li nás tedy Británie, snad bude některým „odborníkům“ této země v EU méně nasloucháno.
2) Británie v obou světových válkách zásadním způsobem přispěla k zachování demokracie v Evropě. Mohla tak učinit díky své nezávislosti. Proto i nyní bychom měli mít na paměti, že nezávislá Británie je důležitou pojistkou evropské demokracie. (Zejména snahy o odtržení Skotska - nemyslím na nezávislost Skotska, ale na jakousi „sudetizaci“ - se jeví jako mimořádně neprozíravá až hanebná záležitost.)
3) Když se v jedné domácnosti hádají, mají problém i sousedé; nastane-li pokoj, přinese úlevu všem. Britská společnost řeší závažnou krizi zapříčiněnou přistěhovalectvím, a to jak z neevropských zemí, tak i od nás. Pokud britští mládenci nepracují, protože je nahradili levnější Poláci nebo Čechoslováci (kteří navíc čerpají výhodu učení se světovému jazyku), a starým se to nelíbí (jako by se to nelíbilo ani nám), je pro pokoj Británie nutné, aby zásadně omezila počty našich pracovníků.
4) Na Británii dopadá i přistěhovalectví muslimů, kteří se vůbec do místních poměrů neintegrují. I tady je třeba, aby si Británie rozhodovala sama a aby na ni dopadaly důsledky jejího rozhodování; jinak se bude dál opíjet politickou korektností a nebude si připouštět realitu muslimské imigrace.
5) Případ britského odchodu odhaluje skutečnou tvář EU. Jak se máme například dívat na to, že Britové mají za odchod platit miliardy eur, když byli dlouhodobě čistými plátci evropských rozpočtů? Co by unie chtěla po zemích, které více přijímaly? Ukazuje se, že evropské dohody obsahují mnoho stran psaných zatraceně malým písmem.
6) Buďme féroví! Britské zboží do Evropy - naše zboží do Británie! To je fér. Ne že za svobodu zboží požadujeme přijímání našich pracovníků. Tady vidíme, kdo si chce vyzobávat hrozinky z koláče.
Nám by ale nemělo stačit vidět chyby na evropských strukturách. Je třeba tlačit na zlepšení a dívat se také na to dobré. V této věci bych chtěl požádat všechny, kterým záleží na budoucnosti Evropy, aby vyvíjeli tlak na představitele naší země, aby změnili svůj přístup k brexitu. Požadavek na vyrovnání britských závazků je hanebný (viz bod 5) a ochrana práv našich občanů na Ostrovech odporuje vůli britského lidu (bod 3). Host, kterému nestačilo naznačit, že není vítán, přestává být hostem. Nepodporujme růst napětí, máme ho už i tak dost.
Na závěr bych rád dodal, že nečekám po brexitu bohatší a pohodlnější Evropu ani Británii. Nějaká čísla mohou jít dolů a může to i bolet. Jestli ale bude méně napětí a přehlednější politika na obou stranách, tak to stálo za to.