19.5.2022 | Svátek má Ivo


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 21.7.2010 15:14

Pokud to evropské ministerstvo zahraničí

"Nebude žádnému členskému státu diktovat nějaké postupy v zahraniční politice, bude ovšem dávat celoevropské konsensuální rámce.", bude to jen další zbytečný ouřad.

 Smyslem jeho zřízení bylo - a doufám i nadále je - aby Evropa mluvila do zahraničí jedním hlasem a ne 27 hlásky tu hlubšími, tu pisklavými, tu mutujícími... Aby příští americký kisinger měl jedno číslo, kam do EU zavolá. A aby taky bylo jedno číslo, odkud se zavolá příštím kisingerovi, lavrovovi nebo yangovi - a ono to bude platit pro celou EU. Ne že okamžitě vyskočí Čech, Polák, Malťan nebo Brit a prohlásí, že oni tedy ani náhodou... Ty konsensuální rámce musí určit a odsouhlasit EP jako jediný volený zástupce lidu EU - a ouřad je musí plnit.

Buď EU bude jednat jako jeden celek - a nebo nemá smysl. Já doufám, že bude, protože zejména pro malou zem "mezi Rusem a Prusem" ((C) J.Masaryk) je to výhodnější postavení.

J. Kulheim 21.7.2010 16:01

Re: Pokud to evropské ministerstvo zahraničí

.....aby Evropa mluvila do zahraničí jedním hlasem ......  

Jaký nebo který jednotný  hlas máte na mysli? Nebo tím  myslíte, že co si bude myslet Merkelová a Sarkosi si bude myslet taky Klaus? Nebo to co bude vyhovovat Francouzům, Němcům a Ïtalům  bude muset vyhovovat i dalším 24 státům? To jenom proto, aby tady bylo jenom jedno číslo na které bude volat Lavrov.

Evropa bude mít ve světě takovou váhu podle toho jak bude silná ekonomika států EU ne podle toho na kolik čísel bude kdo volat. Jaká bude síla ekonomiky EU neovluiní plánovací komise EU, ale konkurenceschopnost  zboží a služeb.

V. Novák 21.7.2010 16:50

Evropa je přece založena na konsensu

nebo poslední dobou i na kvalifkované většině. Nevidím problém.

Demokracie v EU je založena na EP a patřičném zastoupení občanů Evropy poslanci, jejich rozhodování na dvojí kvalifikované většině. Je vyšší - díky té nutné dvojí většině - než v jednotlivých státech, kde obvykle stačí k vládnutí a proválcování zákonů jeden přeběhlík. Jak jsme ostatně viděli. Opět nevidím problém.

Ekonomická váha je jedna věc a politická druhá. Obvykle jdou spolu, ale ani zdaleka to není automatické - o obé je třeba pečovat. Ostatně - taková Saudská Arábie s ekonomikou v číslech astronomických a s vývozním artiklem velmi konkurenceschopným, má politickou váhu a vážnost nulanulaprd. V případě sultanátu Brunej nebo Kuwajtu to platí zrovna tak.

Bude-li EU spolkem trpaslíků okopávajích kotníky obrům a obrů zašlapávajících trpaslíky, nebude mít váhu žádnou a rozpadne se sama. Němce to přestane bavit první. A ČR těžko odstěhujeme někam k Floridě, aby se z ní stal další stát USA, jak za GWB pábili někteří euronihilisté.

J. Kulheim 21.7.2010 17:13

Re: Evropa je přece založena na konsensu. KOHO? Těch 400 lidí EP? Te nemyslíte vážně.

Dnes v  EU nerozhoduje parlament, ale úředníci, kteří jsou pod tlakem nebo ve vleku lobistických skupin.  Skutečně to nezáleží ne jednom přeběhlíkovi. Teď víte alespoň to, že to byl např. Pohanka kdo umožnil něco prosadit v parlamentě. Nikdo v Bruselu nedohledá nějakého dacana, který nám stále pouští žílou. Už neexistuje ani náznak fungujícího státu, který je pro občany, kteří platí daně službou. Stát by měl občanům zabezpečit vnitřní a vnější bezpečnost, infrastrukturu a p. Je schopen stát zabezpečit  bezpečnost v okrajových částach Paříže? Zdá se, že není. Když to skutěčně nebude schopen, tak svou bezpečnost musíme vzít každý do svých rukou. Nač je pro mne policajt, který nechá podpálit moje auto? Já vám to řeknu. Na Ho..no. 

 Občané jsou dojná kráva a za jejich peníze se nacpávají výrobci žárovek, slunečních elektráren, příjemci dotací všeho druhu. Občané jsou zasypáváni papíry, které nikdo nikdy nebude číst. Teď přišla manželka z práce a sdělila mi, že už se nesmí používat používat rtuťové teploměry, ale pouze digitální. Nařízení EU.

Budeme mít jeden telefon do Tokia, ale nebude se tady dat žít.

M. Prokop 21.7.2010 16:09

Re: Pokud to evropské ministerstvo zahraničí

Velké státy (minimálně Frantíci, Němci a Angličani mluví zásadně svým hlasem, u Frantíku až v hypertrofované podobě.

Jejich vlády jsou zvoleny domácími voliči, ti to od nich chtějí. Nebudou-li to dělat, příště je nezvolí. To je realita.

Nějaký VanRompuy nebo rudá baronka Ashton nemají za sebou nikoho. Ani žádnou vládní většinu v EP, volenou celoevropsky. Proto budou jen brát tučný plat a přepojovat telefony.

K existenci evropského politického státu s jednotnou zahraniční politikou je třeba evropský politický národ, volící si své představitele. Vidíte-li někde něco takového .......... Ten kočovný spolek EP je volem zcela lokálně a dle toho také (ne)jedná.