Pondělí 16. září 2024, svátek má Ludmila
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Pro koho sjednocená, silná EU

diskuse (32)

V diskusích o Evropské unii se opakují dva argumenty. První – s kterým často souhlasí i její kritici – zní tak, že její vytvoření zabránilo vzniku nové války na evropském kontinentu. Druhý argument spočívá v tvrzení, že jen sjednocená Evropa bude moci konkurovat starým a nově vznikajícím ekonomickým mocnostem.

První světová válka byla asi nejnesmyslnějším masovým konfliktem v dějinách, který ale mohl vzniknout mimo jiné i právě proto, že o válce většinou nerozhodovaly parlamenty a vlády vzešlé ze svobodných voleb, a tedy jeho iniciátory i účastníky byly většinou státy nedemokratické nebo omezeně demokratické. I když, ale až po jejím vzniku, proválečné vlastenčení ovládlo i ulici.

O charakteru státu, který rozpoutal válku v pořadí světových druhou, není třeba se šířit. Za více než zmínku však stojí, že jedním z argumentů pro jeho agresivní rozpínavost byl argument ekonomický – šlo o získání životního prostoru, zdrojů všech druhů pro ekonomické přežití vyvoleného národa.

Základy Evropské unie skutečně vznikaly s cílem, aby si bývalí soupeři viděli vzájemně "do karet" a nemohli se tak potají k nějakému válečnému vystoupení připravovat. Je ovšem dosti absurdní představa, že by se tito sousedi znovu dostali do konfliktu – nebezpečí nevyzpytatelného Německa bylo likvidováno jeho demokratickým státním zřízením. Ten, kdo kdy hrozil a útočil, bylo vždy Německo nedemokratické. Neboli na téměř sedmdesátiletém evropském a světovém míru nemá Evropská unie žádnou zásluhu. Jestliže nějaká skutečně světová válka v minulém století opravdu hrozila, pak to bylo jen proto, že na jedné straně byl vojensky silný totalitář. Evropské společenství by nezabránilo ničemu a nikdo by se ho ani na nic neptal. To ostatně platí dodnes.

Druhý argument tvrdí, že sjednocení Evropy je nutné z hlediska ekonomického. Jenom Evropa o pěti stech miliónech obyvatel, s určitými surovinovými zdroji a politickou silou, bude prý moci obstát v ekonomické konkurenci s ostatním světem.

Avšak nečlen Unie Norsko vykazuje lepší výsledky než její členové a navzdory běžnému mínění jeho růst není tažen jen anebo hlavně těžbou ropy a zemního plynu. Švýcarsku, které je co do počtu obyvatel 94. na světě, patřilo v minulém roce na první místo jako nejvýkonnější a nejkonkurenceschopnější ekonomika a ještě menšímu Singapuru, zemi bez surovin a zemědělství, zemi, která není soběstačná asi v ničem, patřilo druhé místo. Tempo růstu ekonomiky zde v roce 2006 dosáhlo 7,9 % a v roce 2010 14,7 %. Podle stupně ekonomické svobody byl Singapur druhý a Švýcarsko páté a za všechny ostatní výkonné ekonomiky jmenujme Nový Zéland – také malý a navíc s tragickou geografickou polohou snad až za ekonomickou periférií světové ekonomiky. Příkladem z druhé strany zase může být Říše římská – stálá expanze a růst počtu jejího obyvatelstva nevedla k růstu její síly, ale rostoucí zdaňování, inflace – neboli fakticky "státní zásahy do ekonomiky" - plus ekonomicky absolutně neefektivní otrokářství naopak vedly k jejímu zániku. Problém nebyl a není ve velikosti území a počtu obyvatel, ale v konkurenceschopnosti a ta je zase výsledkem ekonomické svobody. To je celá závislost. Dnešní EUropané by si měli pilně čítat o dějinách zániku této říše – podobné jí rozlohou a asi ještě mocnější co do podílu na celkovém počtu obyvatel tehdejšího světa.

Budování současné podoby EU trvá léta a nemá se k sebekorekci. To znamená, že musí existovat vlivné síly, které tento vývoj podporují – a to vlivné velmi. Jsou to především politici v zemích, které stály u začátku tohoto projektu. Bez ohledu na jejich početní a ekonomickou sílu je také mimochodem přinejmenším psychologicky pochopitelná jistá, více či méně skrývaná, nevraživost vůči novým a novějším členům, kteří působí potíže otravujíce vlastními zájmy. Tu se jim předhodí jakási kost – například v podobě půlročního předsednictví EU. Česká republika ho brala velmi vážně a výsledek – ovšem i díky vnitropolitickým okolnostem – byl roven nule. Ostatní předsednické státy ovšem nedopadly lépe. A když bylo skutečně krizově, scházelo se vždy nejprve německo-francouzské duo Merkózy, přičemž oba neměli v EU žádnou funkci, a na nějakou v té době předsednickou zemi nikdo z nich ani nevzdechl.

Jestliže prý sjednocenou a silnou Evropu potřebujeme, je zejména dobré dát si pozor na toho, kdo říká, že ji potřebujeme. Potřebují ji politici, hlavně v Německu a Francii, ale milují ji třeba i ti v Belgii. Moc a prestiž těch, kteří mohou ovlivňovat stovky miliónů obyvatel, roste řádově. A z toho profituje nová bruselská šlechta v parlamentu, Komisi a bruselská byrokracie a všichni, kdo mají prospěch z evropských veřejných peněz, evropských fondů a dál ta mnoha tisícihlavá lobbistická cháska žijící v Bruselu anebo z peněz z Bruselu. A to platí až po vrátné na zastoupení EU v Praze nebo Thajsku a po celém dalším širo šírém světě.

Běžný občan EU nemá z Unie nic – ani ochranu před vnějším nebo vnitřním nebezpečím, ani ekonomickou prosperitu. Koho zajímá hrubý domácí produkt sjednocené Evropy nebo její celkový počet obyvatel, k čemu je její síla vám a mně a těm ostatním? Pět set miliónů Evropanů ve skutečnosti nepotřebuje nic jiného než ekonomickou svobodu – a tedy přinejmenším šanci na osobní prosperitu. S jejich prosperitou bude automaticky ekonomicky sílit Evropa jako celek. K tomu není třeba bruselských mandarínů, evropské byrokracie a europolitiků.

Prvním krokem k záchraně nás samých je mít to na paměti při každých volbách a spočítat to všem, kteří podporují další sjednocování, směrnicování, přerozdělování, socializování. "Ne, už dost!" budiž heslo naše. Volný pohyb zboží, práce, kapitálu a odstranění cel - nic jiného nepotřebujeme.

Zdeněk Lanz
16. 9. 2024

Staletá voda? Paměť politiků stačí jen na dobu jednoho volební období.

Aston Ondřej Neff
16. 9. 2024

Povodně přicházejí a odcházejí. Pokaždé zasáhnou jinde a jinak, tam kde zasáhnou, nechávají za...

David Floryk
16. 9. 2024

Liberalismus se zrodil jako vzpoura proti nedostatku osobní svobody v časech, kdy státní moc...

Ivo Fencl
16. 9. 2024

Hodně se změnilo a dnes se místo čtení spíš kouká na televizní seriály.

Milan Smutný
16. 9. 2024

Energetika Německa sedí na mrtvém koni, Česko si ho chce také osedlat.

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Aston Ondřej Neff
13. 9. 2024

Potopeň je cosi mezi povodní a potopou a meteorologové nás ujišťují, že něco takového nás o víkendu...

Václav Vlk st.
13. 9. 2024

Vše nasvědčuje tomu, že se Západ snaží znovu vyjednat jakousi novou mnichovskou dohodu na úkor...

Aston Ondřej Neff
16. 9. 2024

Povodně přicházejí a odcházejí. Pokaždé zasáhnou jinde a jinak, tam kde zasáhnou, nechávají za...

Chechtavej tygr
14. 9. 2024

Chlapec z intelektuálské moskevské rodiny hrál s chlapci na dvoře fotbal.

Josef Kopecký
16. 9. 2024

Do povodněmi zasaženého Jeseníku zamířili v pondělí premiér Petr Fiala a ministr vnitra Vít...

alis Sabina Ali
16. 9. 2024

Finanční domy v Česku postupně oznamují, jak svým klientům pomohou v případě, že je zasáhla velká...

Lidovky.cz, ČTK
16. 9. 2024

Sněmovní volby by podle nejnovějšího volebního modelu z počátku září opět vyhrálo hnutí ANO, a to...

Josef Gabzdyl
16. 9. 2024

Povodňová situace v Ostravě se v pondělí dopoledne nečekaně zkomplikovala. U soutoku Odry a Opavy...

Valentýna Bílá
16. 9. 2024

Marian P., jehož partnerka minulý týden zemřela po domácím porodu v domě náboženské sekty v Plasích...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz