Sobota 14. června 2025, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Přivede řecká eurokrize unionisty k realismu?

diskuse (15)
Každá krize má své pozitivum, jen to dobré v tom špatném neumíme vždycky včas vypátrat. Řecký bankrot, který už dávno nastal, ale kvůli záchraně europolitického projektu nastat nesmí, snad ale nakonec vyjeví některé pravdy, přestože s věřícími je většinou potíž. Tu první a největší pravdu politický idealista nikdy nepochopí, vychází totiž z víry a neideologický pragmatismus, sama podstata rozumné politiky, mu je odporný.

Evropská unie, jako hospodářský prostor, bývala kdysi pragmatická, ale s Jacquesem Delorsem v ní převládli idealisté a na Řecku je to dodnes vidět. Před vstupem do unie (1981) šlo o chudou zemi, která se pomalu a vlastními silami vyhrabala z válečných ruin a občanské války s deficitem 22 % HDP. Zatímco evropští socialisté tehdy nafukovali státní deficity svých zemí, Řekové spláceli válečné dluhy a měli vyrovnané rozpočty. Navzdory Delorsově ohromné “oblastní integrační pomoci” a masivním zemědělským dotacím už o deset let později stál rozpočet státu rozkročen nad propastí ve výši 71 % HDP a průmyslová země nikde. Delors potřeboval řecké stejně jako anglické socialisty přesvědčit (a uplatit) pro podporu integrační unie. Podařilo se mu to a symbióza dotační korupce s řeckým historickým návykem klientelismu a podplácení nutným pro přežití v osmánském impériu vytvořila nejzkorumpovanější politickou třídu v unii. Pro slávu eura bylo Řecko přijato do eurozóny, ačkoli se vědělo, že má ještě větší deficit a že švindluje ještě víc než Itálie. Podle idealistické teorie mělo euro rozdíly v hospodářské produktivitě vyrovnávat. Je paradox, že právě staří matadoři a dokonce syn prvního premiéra strany Pasok, která se zasloužila o imunitu politiků před soudy a která má lví podíl na budování nafouklého státu, má teď privatizovat a vymýtit korupci. To je ovšem úkol nadlidský a na generace. A poučení? Idealismus unie je založen na dotacích, na nichž nelze budovat prosperitu, může jenom více či méně korumpovat. Právě zemědělské a strukturální dotace vábily státy do unie.

Řecko se teď nalézá v hospodářské a politické pasti. Zbankrotovat pro slávu eura a jeho politiků nesmí a medicína neustálých půjček zvyšuje dluhy rychleji, než stačí pomalé špatně vynucené snižování byrokracie a nejrůznějších privilegií zvýšit produktivitu. Bývalý ministr financí Stefanos Manos se diví, že účetní z MMF na největší z černých děr rozpočtu vůbec nepřišli (lékárny a elektrárny). Místo snižování daní má břímě reformy (tak jako u nás) padnout i na daňové poplatníky, což povede k úpadku a je politicky nezodpovědné, jak vidíme na ulicích Atén.

Zoufalý francouzský nápad s “dobrovolnou restrukturalizací” řeckého dluhu v soukromých bankách na třicet let a na uklidnění německé veřejnosti, že nejde o dotace (pokud nejsou skryté), je riskantní, protože by je finanční trhy mohly považovat za bankrot a tím vystavili účet celé eurozoně (ECB). Finančně nedostatečný projekt, vždyť většinu dluhopisů drží ECB a řecké banky, bude dále zvyšovat řecký dluh. A tak nezbývá než vymýšlet další šibolety na prodloužení řecké agónie a uklidňovat Němce, že jim dluhová unie nehrozí. Idealismus unionistů totiž stále něco maskuje, je vlastně také korupční. Nedivme se proto, že se šíří konspirační teorie, že z pasti eura není úniku, neboť je to v zájmu německého exportu. Věří tomu bohužel i někteří němečtí politici, jako by tím chtěli zachránit svou dávno ztracenou prestiž.

Řecko solventní nebude dlouhodobě a pravda nakonec vyjde najevo. Jestli nakonec proti idealistům zvítězí a dočkáme se opět normálního heterogenního hospodářského prostoru jako kdysi v EHS, je otázka. Jedno je jisté: rostoucí dluhy jižní eurozóny zaplatí nakonec daňoví poplatníci v celé Evropě a možná, tak jako v Řecku, půjdou do ulic. Většina Němců se už teď nachází v prvním psychologickém stádiu změny, kdy si říkají, jak jsme mohli být tak naivní, a v euroskeptickém Rakousku se už vidí Heinz – Christian Strache, předseda Svobodných, jako příští kancléř. Řecké drama už začalo, evropské nás teprve čeká.

LN 1. 07. 2011

Převzato z Blog.aktualne.cz/Alexander-Tomsky se souhlasem autora

Jan Kovanic
14. 6. 2025

Kdo chodí spát s raketami, nesmí se divit, když se ráno neprobudí.

Gita Zbavitelová
14. 6. 2025

Izrael v noci na pátek podnikl dlouho očekávaný útok.

Aston Ondřej Neff
14. 6. 2025

Izrael udeřil, protože jeho zájmy jsou ohroženy.

Jan Bartoň
14. 6. 2025

Izrael zasáhl cíle, které souvisí s výrobou jaderné zbraně.

jhr Jan Hron, ČTK
14. 6. 2025

Neznámý pachatel střílel v americkém státě Minnesota po členovi místního Senátu Johnu Hoffmanovi....

dtt Ditta Stein
14. 6. 2025

Ruský exprezident Dmitrij Medveděv byl začátkem roku 2022 v politickém důchodu, ruská invaze na...

elsy Eliška Sýkorová
14. 6. 2025

Obloha nad Spojenými státy by se v blízké budoucnosti mohla otevřít pro rychlejší leteckou dopravu....

Lidovky.cz, ČTK
14. 6. 2025

Ruský prezident Vladimir Putin dnes měl zhruba padesátiminutový telefonický hovor s americkým...

malu Lucie Macháčová
14. 6. 2025

V létě jim bude čtyřicet. Ale ještě předtím si to Karlos Vémola a Attila Végh rozdají na fotbalovém...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz