Pondělí 20. dubna 2026, svátek má Marcela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuse

EVROPA: Připomínka k chválám severské poloprohibice

Ještě prý se někudy potlouká dvanáct tisíc litrů jedovatých kořalek, ještě mohou nadělat pěknou paseku, ale dny, kdy se na každé stránce novin třicetkrát vyskytlo slovo metyl a padesátkrát prohibice, už minuly.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

AR

A. Ruščák

25. 10. 2012 13:31
Svatá pravda

Bydlím v Norsku a podepisuji se pod Váš popis zdejší reality. Lidé vůbec nepijí méně, akorát alkohol vozí ve velkém ze Švédska či z Dánska. Celníci dělají náhodné kontroly, takže plno lidí projde s větším množstvím, než se vozit smí. Kultura pití je prakticky mizivá - když někdo pije alkohol, tak se tak nějak předem počítá s tím, že se chce opít, ne že si chce dát třeba jenom pivo k jídlu, protože voda nebo cola se k tomu danému jídlu nehodí. Jízdenky na trajekty od Color Line jsou superlevné, protože jsou de facto dotované z kupování alkoholu v tax free na lodi, což zase my využíváme k nákupu masa a sýrů ve Švédsku (zdejší Senterpartiet - agrární strana - se nám postarala o tak drahé jídlo, že i s jízdenkou na jídle ve Švédsku ušetříme 60 - 70 % našich nákladů na jídlo). Na lodi samozřejmě všichni kupují o sto šest, byť pít alkohol na lodi se už nesmí (jen ten z baru, a ten je dost drahý na to, aby se po něm někdo opil). Jinak k panu Vlkovi - Dánové jsou zdaleka ještě nejumírněnější. Doporučuji se podívat, co vyvádějí Norové když přijedou do Hirtshals nebo do jejich oblíbeného letoviska ve Skagen. To je teprve jízda... No a jestli dopadnou příští volby tak, jak se předvídají, čili totální porážkou Arbeiderparti (socdem), SV (komunistů) a Sp (agrárníků), kteří mají koalici teď, bude to fajn, ale jen doufám, že se do vlády nedostane malá křesťanská KrF, která tyhle kraviny okolo omezování alkoholu vymýšlí. Jestli příští volby vyhrají obě velké pravicové strany (H a FrP) bude to dobrá zpráva, ovšem jestli bude tím jazýčkem na vahách zaručujícím koaliční většinu KrF, tak budeme zase na suchu a Norové budou opět více tlačeni státem do toho, že jakmile se už k nějakému alkoholu dostanou, dopadne to jako v tomto článku...

0 0
možnosti
AK

A. Krejčová

25. 10. 2012 13:26
Vážený autore.

co je podle vašeho mínění lepší (nebo horší - záleží na tom, z které strany se k tomu postavíte):

ožralý Dán nebo Fin lezoucí opilý do sauny nebo střížlivý Čech chlastající Coca Colu nebo Pepsi Colu po litrech (o pivařích se nezmiňuji neboť to je v česku kapitola sama o sobě, tak jako lidé pojídající kukuřici různě upravenou ve velkém).

Nemyslím si, že v tomhle může někomu nařizovat samotný stát natož Júnie.

Pokud je někdo alkoholik, měl by se léčit v ústavní péči a ne nařízenou prohibicí. Když Unie povolila volný pohyb osob, zboží a služeb nemůže si nyní stěžovat na to, že toho začnou jisté osoby zneužívat. A čím více budou zjišťovat, že jim takové malé podvůdky prochází, tím více se dopracují k velkým podvodům. Za komoušů platilo rčení: kdo nekrade hodinu okrádá svou rodinu. Zdá se, že se tohle rčení rozšířilo na celé EU.

Možná se mylím, i když si to nemyslím.

0 0
možnosti
VV

V. Vlk

25. 10. 2012 12:40
Výborně

Přesně jak jste to napsal! Říká se "ožralý jkako Dán" ale to není nic třeba proti Finovi.A taky je pravda, že díky Unii už se začali mírnit.  

0 0
možnosti
IJCH

i. Hromadka

25. 10. 2012 10:22
a ještě k alkoholismu

měli jsme učitelský večírek - druhý den se náš technik chlubil, jak měl 2 dc červeného vína, grogg, pak pár piv které zapil koňakem a pak ještě jakýsi drink na závěr - no toho druhého dne potřeboval na hlavu obruč....anebo - jiný večírek, tentokrát v italské restauraci, kde nám vedení školy věnovalo lahvinku vína  na 2 osoby...a nechápal jsem že někteří učitelé !! byli najednou ožralí - až jsem zjistil, že mají v kapse placaté lahve a že to chodí upíjet na záchod z plastových kelímků...

no ale z extrémů do extrémů - na jedné školní konferenci se dlouho probírala otázka, může-li kantor přijít do školy s plastovou taškou, která se zadarmo dávala v těch speciálních obchodech - "systembolaget"   - i když v tom si dotyčný nesl sešity. Byl jsem v městě s dcerou - asi 7 let a v restauraci nám odmítli prodat sodovku - že už je moc hodin, bylo skoro 18 hod - na to jsem teda zkoprněl..

0 0
možnosti
IJCH

i. Hromadka

25. 10. 2012 10:15
švédské pití

Bohužel musím 100% souhlasit - Švédi neumí pít a neznají "kulturní pití" . Emigroval jsem tam v roce 1970 a pobývat 33 let, takže o tom také něco vím. Švédský "bohatýr" se dokáže chlubit, kolik toho vypil a jak se potom pozvracel až poblil. Bylo hrozné, jet se Švédy do Rakouska lyžovat - obchody s potravinami s plnými regály alkhoholu - to bylo příliš velké pokušení...kolik toho nalyžovali nevím, ...Jakožto veskrz naskrz moravák jsem byl pro "víno a zpěv...- to jsem marně ve švédské kotlině hledal. I ptal jsem se učitele co učil něco jako občanskou výchovu a ten mi objasnil, že sedláci měli možnost vyplácet polovinu mzdy v alkoholu (který si sami mohli vypálit) a že v minulém století byl národ švédský na cestě se upít k smrti....až vláda povolila jiné cirkve kromě státní protestatnské a tak se vynořila spousta církví požadujících absolutní abstinenci...- ale tohle by chtělo extra dlouhý článek sem se nic nevejde

0 0
možnosti
JF

J. Fohler

25. 10. 2012 9:22
Chytání psa za ocas

Jedním z hlavních faktorů konzumace alkoholu a případné závislosti na něm je věk,kdy člověk začne popíjet.Máme zákonné prostředky, jak a komu je umožněno podávat a konzumovat alkohol,a také jak tuto oblast kontrolovat a trestat její porušení. V této oblasti vidím hlavní nedostatky, přitom přistižení prodeje alkoholu mladistvým je jednoduché.

Nejhorší ovšem je, když při nejrůznějších rodinných oslavách konzumují mladiství alkohol,

a často jim jej nabízí vlastní rodiče.

0 0
možnosti
FM

F. Matousek

25. 10. 2012 8:11
omezování a zákazy jsou vzdy kontraproduktivní

alkohol je civilizacní droga a lépe nez ho zakazovat, je naucit se s ním  "zacházet" , neboli umet ho konzumovat s potesením bez negativních následku a závislosti.

Jak je to v severských zemích jsem presne nevedel a autor zde k tomu napsal hezký a vysvetlující cánek. Rovnez tak poslední diskutující, pán zijící tam dodnes.

0 0
možnosti
MH

M. Hatlák

25. 10. 2012 8:10
Z jiné strany.

Pochopil jsem tuto stať spíš než popis severského alkoholismu, jako jistou kritiku či přiblížení "vedoucí úlohy" politiků, a těch našich zejména. Na jejich fatálně hloupých rozhodnutích a neschopnostech (opak schopností) a prvotním zájmu hlavně na vlastním prospěchu dokáží udělat cokoliv, aby to vypadalo a je moc nestálo. Když z toho budou mít ve finále prospěch, je to tím "lepší". A protože zisky z normálního podnikaní jim už nestačí, uchylují se v lepším případě k rozkrádání veřejných peněz a v horším k míchání všeho co může vydělat peníze ať se jedná o jídlo, pití, léky, prací prášky, pohonné hmoty atd.

Celá ta afera kolem metanolu nějak stále trochu nedává smysl, pokud to člověk nezačne spojovat s nejvyššími patry politiky a politiků. Ta zveřejněná čísla, která se objevovala kolem té afery mi připadají nad možnosti takových drobných míchačů, kteří jsou teď ve vyšetřovací vazbě. Třeba se mýlím, ale mám pocit, že jsou do jisté míry jen objetními beránky (bez toho abych je obhajoval) a ti skuteční pachatelé zůstanou bez trestu, kde tím adekvátním by bylo povinné vypití 1/2 litro metanolového koktejlu bez nároku na invalidní důchod.

0 0
možnosti
PB

P. Boublíková

25. 10. 2012 5:04
Hezké čtení

nicméně - není tento pohled příliš "turistický" (přesto, že na severu žil autor dlouho) a subjektivní?

Nakolik je podložený statistikou? Mají seveřané srovnatelný počet obětí (to jest cca jeden mrtvý denně/10 mio obyvatel, nepočítaje v to metanolovou aféru) na akutní otravu alkoholem, mají stejný počet závislých na alkoholu (to jest zhruba kolem 5 % dospělých), jak jsou na tom s dopravními nehodami pod vlivem alkoholu, s domácím násilím pod vlivem alkoholu s další násilnou trestnou činností pod vlivem alkoholu? Jak je to se spotřebou zdravotní péče pro alkoholiky? Změnila se tato čísla nějak po vstupu Švédska a Finska do EU, liší se tím pádem např. Norové od Švédů nebo Finů?

Něco mi totiž říká, že víkendové opilství je přece jen o něco méně rizikové nežli permanentní naložení do lihu, ovšem nejsem v tomto odborník. Tedy, nabízí se další otázka - jestliže je víkendové pití méně rizikové, existuje na severu tento způsob pití díky omezené dostupnosti alkoholu? Jestliže by byla odpověď na obě otázky kladná, tak v tom případě by poloprohibice byla k něčemu užitečná.

0 0
možnosti
PB

P. Boublíková

25. 10. 2012 5:11
Re: Hezké čtení

Přesněji řečeno "existoval tento způsob pití"... dnes, jak autor píše, se situace "normalizuje" :-)

0 0
možnosti
PB

P. Brodský

25. 10. 2012 2:32
Hezký článek. Mimochodem, Aston zachovává jistou vyváženost

Většinou bije nás, pravdoláskovníky, multikulturalisty a evropeisty. Občas ale fackne článkem také Kaniokovce-Bobošíkovce, zkrátka suverenisty.

0 0
možnosti
JM

J. Mrázek

25. 10. 2012 11:07
Z jedné z mála a omylem užitečné akce EU udělat potupu eurorealistů

Trochu slabý a tristní pokus, převažují nesmysly a nebezpečná pnutí mezi zeměmi nabírají na intenzitě....a za to mohou pravdoláskovníci, multikulti, evropeist........a chlast nemůže být polehčující okolnost, naopak !

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz