28.9.2021 | Den české státnosti


Diskuse k článku

EVROPA: „Právní stát“ jako bič na neposlušné Česko

Mezi částí občanstva převládá názor, že naši politici nestojí za nic, a proto je prý fajn, když dostáváme některé věci od bruselské vrchnosti befelem. Jednak tam prý vědí všechno lépe a jednak té naší konečně někdo zatne tipec.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 19.6.2021 9:05

Antonín Švehla, statkář, byl předsedou tří vlád ČSR. Samozřejmě prosazoval a také hlasoval o zemědělských zákonech. Klidně napíši, že o statkářských, sedláckých, chalupnických zákonech. Jimi se řídili i podruzi. Taky půlláníci. Brambor bylo, a obilí nebylo na "bursíkovský benzín".

Střet zájmů neexistoval, skoro, neboť bylo normální, že člověk "z oboru" celkem dobře ty zákony někam dotáhne. Tedy, že majitel dolů ví něco konkrétního o uhlí. Atd. Právníka a stavitele si lidi zvolili starostou, dvacetiletého s nafoukanou hlavou nechali nosit lejstra z kanceláře do kanceláře .............

Doba se změnila. Zákony nám určuje nějaká sešlost "právního státu v brusele".

Mám dojem, že velká část těch poslanců, co se potulují bruselí, by se dala nazvat das Gesindl. brusele celé dtto. V tomhle hodnotím německé nadávky docela kladně.

Zkráceno.

J. David 19.6.2021 10:31

Nebo die Schweinerei von EU...

H. Kotaz 19.6.2021 10:41

Někoho jako byl Švehla, jsme potřebovali hned po " sametu ". A ne Klause a spol !

Ani o Švehlův památník, dnes téměř neviditelný ze silnice 1.třídey ve směru od K. Hora na Prahu, nad Ždánicemi, není zájem.

Š. Hašek 19.6.2021 12:37

Klause nám "seslalo samo Nebe". Třeba Komárka nám "poslala Kuba". Myslím, že již možno hodnotit.

Ten Švehlův památník znám. Hrobku má v Hostivaři.

E. Pawlica 19.6.2021 14:18

Brambor bylo, a obilí nebylo na "bursíkovský benzín".

Ovšem nebylo tehdy ani rakoviny, zvané dotace ...

J. Jurax 19.6.2021 15:01

No, brambor bylo až tak, že se z nich dělal špiritus a míchal do benzínu. Tehdy ne kvůlivá ekologii - lidí ještě v tomto smyslu neboli - nýbrž kvůli kšeftu. Aby měli bramboráři zaručený odbyt. Prosadili to tehdy agrárníci, mocná to strana českého venkova. A Švehla byl agrárník. A snad tedy taky trošku kvůli tomu, aby se trochu snížila závislost na dovozu ropy.

Viz třeba https://www.valka.cz/Bi-Bo-Li-a-Dynalkol-t56332, odkud cituji - Kolem roku 1926 bylo v Republice československé zavedeno a později i zákonnou formou odsouhlaseno lihobenzínové palivo, známe pod zkratkou Bi-Bo-Li (benzín, benzol, líh), nebo Dynalkol, podle jména jednoho z výrobců, pardubického lihovaru Františka Daška. I když se údaje o složení paliva různí, lze za nejvěrohodnější považovat tyto dvě verze:

- Bi-Bo-Li automobilní: 50% etanolu, 30% benzenu a 20% ropného benzinu

- Bi-Bo-Li letecké: 44% etanolu, 44% benzenu a 12% petroleje

J. Jurax 19.6.2021 15:04

Oprava - lidi ještě v tomto smyslu neblbli ... zatracená blbá chytrá klávesnice ...

P. Čech 19.6.2021 8:57

Pojem "právní stát" je opravdu velmi gumový. Co jiného je možno říci o státu, který vznikl na základě zásadního porušení platného ústavního zákona? Státu, jehož ev. porušování práva vykládají podle svého politické subjekty a novináři?

J. Vlček 19.6.2021 8:53

Paní Lhotská, velmi dobře napsáno. R^

Strkání nosu EU do vnitřních záležitostí jednotlivých států tohoto spolku je nepřípustné! Hanba těm našim poslancům, kteří takovéto zasahování v evropském parlamentu svým hlasováním podporují, nebo ho dokonce iniciují. [>-]

Proto je namístě poslední větu tohoto článku zvýraznit tučným písmem. !!!

F. Navrátil 19.6.2021 7:34

Krotitel v cirkuse má v rukou dva biče. Brusel má také dva biče, eurodotace a právní stát. Cukříček má pro ty, co umí hezky panáčkovat.

P. Čech 19.6.2021 9:00

Na rozdělování socanských dotací je EU postavena. Bez nich by se okamžitě rozpadle. Nechtějí to vidět či dokonce to schvalují jen úplní hlupáci Od doby, kdy zaniklo Společenství uhlí a železa či EHS kráčí EU do pekel.

H. Kotaz 19.6.2021 9:04

[>-]R^ !!

Š. Hašek 19.6.2021 9:06

R^

Š. Hašek 19.6.2021 9:06

R^

S. Zemitý 19.6.2021 6:56

Neexistuje právní možnost svěřit svůj majetek do péče vybrané osoby či skupiny osob ? Existuje. AB ji využil, ale to, prosím, už před několika lety: viz např. výročku Agrofertu za r. 2018, odst 1, str. 8. Myslím, že jenom pár lidí věří, že si Z.Průša a představenstvo dělají opravdu co chtějí a minimálně jednou týdně nereferují panu majiteli a že zásadní rozhodnutí neudělají bez konzultace s NÍM. Nepátral jsem po podmínkách takového zaparkování: je v nich striktní zákaz jakéhokoli kontaktu majitele se zastupujícím vedením ? To by ovšem znamenalo slídit 24 hodin denně po pobytu mnoha osob, jejich písemné korespondenci, mejlech, telefonech, možná hledat mrtvé schránky. To jako fakt ?

Pí. Lhotská si ale právním stavem tak docela jistá není. Píše: ... pokud je AB skutečným majitelem ...

Z těch, kteří o onom svěřenectví (nebo vlastnictví) něco vědí asi jen málokdo pochybuje, že se AB nestará dál. Jenže tento stav trvá roky, že ano. Tudíž, když se to Komisi či EP či komu tam v Bruseli nelíbí, mohli zasáhnout dávno, pradávno. Nebo jsou neinformovaní - čeští práskači se probudili teprve nedávno ?

Ostatně soudím, že EU ve své polisabonské podobě musí být zničena ...říká autorka. Je otázné, zda to neplatí pro EU v jakékoli podobě. Zda by úplně nepostačilo něco na způsob Evropské zóny volného obchodu. Jenže - jak dosáhnout této transformace ? Neví nikdo. Ergo - budeme čekat, až se TO za náramného rachotu zbortí samo. A modlit se, aby nás trosky nezasypaly.

L. Písařík 19.6.2021 7:26

TO se samo od sebe zhroutí sotva , ani kapři si nevylévají rybník, spíše v něm slastně mlaskají.:-P

J. Sedlář 19.6.2021 10:39

Každý rybník se driv nebo později zanese, zaroste.

H. Kotaz 19.6.2021 10:42

Včera bylo pozdě !

L. Písařík 19.6.2021 11:00

Souhlas, aby byl rybník k čemu, je třeba ho udržovat, vyčistit, odplevelit. Stejně je to i s tou partií.

F. Kusák 19.6.2021 6:54

Dotace jsou určeny firmám nikoliv majitelům, aby bylo jasno. A nárokové dotace, které jsou předmětem zbytečných diskuzí, jsou přesně definované. Pokud by je Agrofert nedostal, byl by znevýhodněn ve vztahu ke konkurenci, zejména té ze Západu. A každý hloupý kritik by si měl uvědomit, že každé dotační Euro se musí velmi přesně evidovat, je kontrolováno jak ze strany EU, tak naším státem. Není zatím nic jiného, než snaha poškodit českou firmu (opravdu českou, na rozdíl od různých PPF nebo Seznamů), která komplexně zajišťuje výrobu potravin u nás. V tomto ohledu je jediná a byla by dobrým soustem pro podobné firmy z Německa nebo Francie. Já myslím, že o to hlavně jde. Nehájím ani Agrofert ani dotace, jen se snažím uvést věci na pravou míru.

H. Kotaz 19.6.2021 7:45

Pod rozlišovací schopností mnoha politiků, médií a tím pádem i velké časti veřejnosti.

Š. Hašek 19.6.2021 9:31

R^R^R^

V. Církva 19.6.2021 5:53

R^ Je to tak, jakkoliv dotace pro Babiše de iure možná jsou konfliktem zájmů (v reálu přes nastrčené osoby a neprůhledné vazby krade/kradla minimálně polovina ostatních politiků - Bohm s Rittigem, kšefty primátorky Vaňkové atd. mi dost smrdí)

Co se týká „porušuje zásady právního státu“ to je náhrada bolševického "podvracení republiky".

No a volby národního parlamentu jsou už čím dál víc zbytečné. Nás řídí nejen eurokomisaři, ale především mezinárodní i národní soudy. Vláda si nebude dovolovat!

L. Písařík 19.6.2021 7:27

R^

J. Strakoš 19.6.2021 5:21

Souhlasím s autorkou, že dotace jsou jako drogy a čím dříve od nich ustoupíme, tím lépe. Bohužel se obávám, že jen abstinence v ČR nebude mít smysl - sice by to omezilo vliv Bruselu, ale zároveň by to poškodilo konkurenceschopnost např. zemědělců, kteří dotace mají plně zaintegrované ve svém businessu. Snad jen zrušit a zakázat dotace na úrovni celé EU - ale na to jsou moc lákavé a poskytují velkou moc.

V. Církva 19.6.2021 5:55

Přesně tak dotace drogou jsou. Řešení je ale jen celo EU zákaz dotací. Ale kapři si rybník nevypustí. Je to reálné asi jako zakázat platy bruselským politikům :-).

V. Kain 19.6.2021 6:45

Byl bych proto, aby se dotace vyplácely těm pěstitelům a chovatelům kteří vyživují zemi potravinami.V každém případě by nedostal ani floka ten co pěstuje řepku.

M. Ih 19.6.2021 2:41

Odpovídá to závěrům podle zdravého selského rozumu, ne podle současné politické korektnosti. A proto tleskám, paní autorko.

H. Kotaz 19.6.2021 6:17

R^

Z. Koutecký 19.6.2021 1:50

Paní Lhotská, OLAF sice nemůže nikoho obžalovat, ale fungovat už začal Úřad evropského veřejného žalobce, který si už taky vyžádal vyšetřovací spis Babiše a některý ze žalobců uvedeného Úřadu taky Babiše nepochybně obžaluje. Počítám, že to hodlá stihnout ještě před podzimními volbami do PS.