29.3.2024 | Svátek má Taťána


EVROPA: „Poučte se z NDR“

25.12.2012

Co ta Merkelová bere? Vždyť už tam jsme!

"Pokud teď Evropa… musí financovat 50 % globálních sociálních výdajů… budeme muset tvrdě pracovat…" prohlásila Merkelová. Ne, nemuseli bychom. To je jen známka naší neuvěřitelné blbosti, v jejímž důsledku nám ujíždí vlak.

"Pokud teď Evropa tvoří 7 % světové populace, vyrábí 25 % světového HDP, ale musí financovat 50 % globálních sociálních výdajů, je zřejmé, že bude muset velmi tvrdě pracovat, aby svou prosperitu a styl života udržela," řekla německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro deník Financial Times. Také bychom prý měli přestat utrácet více, než vyděláme. "V NDR a vůbec celém socialistickém bloku jsme byli svědky, že ekonomika, která už nebyla schopná konkurovat, nejenže nedokázala prosperovat, ale vedlo to i k velké nestabilitě."

Výše uvedená slova Merkelové s sebou nesou na první pohled jistou míru sebereflexe, jenže chyba lávky. Vtip je v tom, že ačkoli pojmenování problému je správné, řešení z jejích úst je opět chybné. Vůbec totiž nejde primárně o to, abychom velmi tvrdě pracovali, čímž si možná uchováme dosavadní styl života - nutno dodat, že na dluh. Jde o to, že už teď pracujeme na to, abychom financovali mimo jiné 50 % celosvětových sociálních výdajů. Přitom by bohatě stačilo přestat cpát námi vydělané prachy, a k tomu na náš vrub půjčené, na oněch 50 % globálních sociálních výdajů. My totiž těch 50 % finacovat nemusíme (!), to je jen naše hloupost schovaná za mnoho prázdných politických slov. A bohužel taky velmi dobrý kšeft pro pár vyvolených.

Říkám to pořád: Západu chybí naše reálné zkušenosti z rozdělení Evropy po druhé světové válce. Ve skutečnosti to zdaleka není tak, že bychom my byli součástí nějaké druhé (myšleno pomalejší) rychlosti Evropy. Je to přesně naopak. Téměř všechny státy do jednoho, které tvoří v Evropské unii to staré jádro a které neměly zkušenosti s vývojem za komunismu u nás a ve východním bloku, jsou teď na úspěšné cestě se tam nejen dostat, ale zároveň s sebou prostřednictvím EU stáhnout i ty bývalé, které už tu zkušenost mají.

Až se přestaneme starat skrze naše evropské politiky o to, jak zpříjemnit život lidem na druhém konci planety, přičemž ti se mezi sebou tlučou hlava nehlava a pro normální přirozený život svým počtem kvůli nám už dávno převýšili únostnost tamějších přírodních podmínek a teď nemají co jíst, natož abychom si je pak po milionech tahali do Evropy v bláhovém opojení, že nám snad svou prací vyřeší demografické problémy, může se Evropa zase stát leaderem. Do té doby budeme pokračovat na cestě do ... (autocenzura autora), kde jsme už my jednou byli a kde byla NDR s námi.

Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autora