19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EVROPA: Poučení z řeckých voleb

Povrchní pozorovatelé možná napíšou, že Řekové se v poslední chvíli přece jen zalekli prudké změny a návratu k drachmě. Proto dali přednost dalším rokům stagnace. Rokům, kdy každý měsíc budou krachovat další fabriky, hotely a restaurace. Rokům, kdy stále víc lidí bude hladovět. Rokům, kdy bitky na ulicích budou součástí každodenního života. Rokům postupujícího rozkladu společnosti bez šance na změnu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Fiala 21.6.2012 10:40

Základ problému - nesplácejí mezinárodní dluhy

A to ani po několikerých smlouvách o změně termínů splátek. 50% státnío dluhu Řecka je dluh v zahraničí.

J. Kanioková 20.6.2012 16:12

Co se chystá....?

Desať krajín sa chce spojiť a vytvoriť Spojené štáty európske (!)  -  Skupina chce zmeniť politický systém, ministri zahraničia týchto krajín preto vypracovali pre EÚ úplne novú demokratickú štruktúru.

Malo by ísť o model spolkového štátu podobného tomu americkému - s dvojkomorovým parlamentným systémom a priamo voleným prezidentom EÚ. Tento model by pripravil o moc terajších šéfov štátov a vlád a zaviedol v EÚ demokratický systém ako v jednom štáte, informuje v stredu rakúsky portál DiePresse.com.

Ministri zahraničia Rakúska, Belgicka, Dánska, Talianska, Nemecka, Luxemburska, Holandska, Poľska, Portugalska a Španielska sa v tejto veci pravidelne stretávajú už od jari. Připadá mi to sice jako neprosaditelné, doufám, že nemožné........ jenže....

 http://aktualne.atlas.sk/desat-krajin-sa-chce-spojit-a-vytvorit-spojene-staty-europske/zahranicie/europa/

R. Langer 20.6.2012 12:56

V Řecku vyhráli

volby komunisti, co slibují rozdávat z cizího, dokud to ještě jde, před komunisty, co v podstatě slibují, že v ty první komunisty postřílí, když nebudou rozdávat z cizího. Tam bude ještě veselo! Ale jestli to bude k smíchu, to nevím.

M. Varadinková 20.6.2012 11:53

Jako za komoušů

I tehdy se nejlépe dařilo těm, kdo byli součástí establishmentu, nebo těm, co se uchýlili k šedé ekonomice.

A je to logické - přebyrokratizovaný socialistický stát vede zákonitě k nárůstu šedé ekonomiky a to i tehdy, když je ještě bohatý. Když je navíc chudý (establishment už ho vyžral), tak se šedá mění víc a víc v černou.

To nemůže dopadnout dobře, ani v Řecku, ani v celé EU. Přebujelá byrokracie a množství regulací a směrnic, které omezují lidskou tvořivost a svobodu a berou lidem chuť do práce, vyprodukují akorát bídu. A čím více budou sjednocovat,  unifikovat a přerozdělovat,  tím více nacionalismu a nesnášenlivosti vyvolají.

M. Hoblík 20.6.2012 11:43

Ano, zdá se, zdá...

Že lidé rozhodli tak, jak chtěla EU. Nerozhodl však někdo jiný, anebo že by ti voliči byli opravdu pitomí?

V. Mlich 21.6.2012 1:06

Kdepak, nejsou pitomí

Dobře vědí, že ty sliby "neškrtat" jsou nereálné, protože problém nestojí, zda škrtat nebo ne, ale jestli jim na ten mejdan ještě někdo půjčí. Jediný, kdo má peníze, jsou Číňané, jenže ti jsou ochotni jim uvěřit, že dluhopisy vyplatí, jen když se zaručí euroval. Takže Řekové zcela pochopitelně volili toho, kdo měl větší šanci udržet se nad hladinou ještě pár měsíců a pak se možná stane zázrak.

J. Chaloupka 20.6.2012 11:12

Ekonomika funguje na zákonech podobných přírodním.

Dají se dlouho deformovat, ale jednou zvítězí, i když za cenu velkých lidských ztrát. Např. dluhy zlikvidujete jen dvěma způsoby: zaplacením nebo bankrotem. Zaplatit dluhy se žádný z politiků nechystá a bankrotu brání za cenu chudnutí svých občanů. Evropa zatím stále jen tlačí dluhy před sebou a nutí ty, co ještě něco vyprodukují, aby výsledky své práce přerozdělovali těm, co nic produkovat nedokáží. To, že socialismus (tedy přerozdělování od schopných k neschopným) nefunguje a na konci jsou chudí všichni, jsme si jednou prošli. Zápaďáci zřejmě musí stejným procesem projít také (bohužel i s námi). Pokud se nerozhodnou nechat očistně bankrotovat státy, banky, podniky. ... , tak jednou zbankrotuje celá Evropa. Ty otištěné papírky, co se jim říká peníze, nám budou jen na tapetování a cenu budou mít jen reálné věci jako jídlo, energie, půda, možná zlato, které zřejmě nějakou dobu peníze nahradí.

J. Boleslav 20.6.2012 14:40

Re: Ekonomika funguje na zákonech podobných přírodním.

Máte naprostou pravdu, bylo to v našem případě z bláta do louže či spíš do bažiny.

R. Brzák 20.6.2012 10:11

účel a prostředky

Zajímavý článek - zejména navrhované řešení pro občany, kteří se současnou politikou přerozdělování nesouhlasí.

Mám k němu výhradu - protože je to řešení nemorální. A deficit morálky by toto řešení devalvoval, státní aparát by "oprávněně" hledal mechanizmus, jak šedou ekonomiku postihovat. Což by bylo jednak drahé, jednak by to vytvářelo další napětí ve společnosti, neboť "ovčané" (jak přiléhavě hovoří p. Čech) by se pod vlivem parazitující propagandou se zaštiťující státní správy radikalizovali také vůči občanům. Protože řešením je změna "ovčana" na občana, je morální postup nutný.

Doufám, že se mýlím, koneckonců, nejsem sociolog. Jsem jen pod vlivem dění posledních měsíců jaksi radikálnější sám.

M. Bílý 20.6.2012 12:32

S tím, že je to řešení nemorální bych s Vámi, pane Brzáku (10:11) nesouhlasil a to proto, že se domnívám, že morálka je ve svém základu generována pudem sebezáchovy.

 Zjednodušeně: abych nebyl zničen, musím se nějak chovat.  Pokud jsou někým proklamované morální postuláty v rozporu s možností přežití mého, mých bližních, blízkých a známých (což už je víc než 100 lidí) pak jsou špatné. To, co navrhuje autor, je stále lepší než občasné volání zde (zejména levicově orientovaných) diskutujících po revolučním, násilném řešení naší současné politické situace.

R. Brzák 20.6.2012 12:58

Re: S tím, že je to řešení nemorální bych s Vámi, pane Brzáku (10:11) nesouhlasil a to proto, že se domnívám, že morálka je ve svém základu generována pudem sebezáchovy.

Popravdě, nejsem schopen se dobrat toho, co všechno je morální a co všechno už ne, nebo, jako v tomto případě, zda nemorální chování jedné skupiny (přerozdělovačů) ospravedlňuje ústup od morálky i pro mně.

Ale nemyslete si, že nesouhlasím se základní myšlenkou autora. A rovněž máte můj souhlas s poslední Vaší myšlenkou.

Je mi však bližší představa občanské neposlušnosti projevovaná deklarativním odmítáním platit daně, s výčtem důvodů, proč tak odmítám učinit. Od mé představy je však bohužel daleko k činům, vyžadujícím odvahu a vytrvalost, tváří v tvář státní správě, ale bohužel i velké skupině nejenom ovčanů.

M. Bílý 20.6.2012 13:53

Pane Brzáku (12:58) s tím, co je (v obecné rovině) morální a co už ne, si hlavu nelámu. Jsem si jistý, že mí (vysoce kvalitní) předkové mi v genech předali správnou informaci (za svůj dlouhý život jsem v morálních postojích zakolísal minimálně).

 Rozhodovat se nyní předem pro futuro z hlediska morálky nepovažuji za důležité. Teprve když v pomyslném vývojovém diagramu mé životní dráhy se objeví rozhodovací blok, musím být (a zatím jsem vždy byl) schopen učinit, v relativně krátké době,  takové rozhodnutí (s přihlédnutím ke všem relevantním okolnostem, zejména z hlediska sebezáchovy své, svých bližních, blízkých a známých) aby další cesta byla pokud možno optimální. Rozumí se v rovině pravicově pojímaného životního postoje, který vyznávám.

R. Brzák 20.6.2012 14:40

Re: Pane Brzáku (12:58) s tím, co je (v obecné rovině) morální a co už ne, si hlavu nelámu. Jsem si jistý, že mí (vysoce kvalitní) předkové mi v genech předali správnou informaci (za svůj dlouhý život jsem v morálních postojích zakolísal minimálně).

Nu, já si hlavu lámat musím. Pokud bych si jako rastr vzal geny svých předků (nebo spíše jejich činy), pak bych musel rezignovat na možnost změny, a to nejen u sebe, ale i u velké části lidí. Protože moji předkové byli obyčejní a chybující lidé, tak, jako předkové, domnívám se, většiny lidí. Proto musím věřit, že je možné vychovávat a měnit tak nejenom to, co je dáno geny, ale i to, co je naučené "špatnou" - vlastně chybějící - výchovou.

Teď jsem se ale dostal jinam, než o čem byla řeč na začátku. Mně se totiž zdá být nesprávné, abych platil daně na něco, co je dle mého pocitu špatně. Uznávám ale, že společnost potřebuje zákony. Bez jejich dodržování nastává chaos, v lepším případě na dočasnou dobu - pak je to revoluce. Jestliže jsou zákony - řekněme raději pravidla společnosti - nastaveny špatně, cítím potřebu hledat cesty k jejich změně. Protože pravidla a jejich dodržování jsou výchovou rozdílnými geny či životními příběhy nadaných jedinců. Jestliže jsou nemorální tato pravidla, vychováváme jedince ve společnosti k nemorálnosti. Jestliže ale budu reagovat na špatná pravidla bez ohledu na vlastní morálku, sám sebe pak "vychovávám" rovněž špatně.

Omlouvám se za komplikovanost, lépe to vyjádřit neumím.

R. Langer 20.6.2012 13:19

Re: účel a prostředky

Myslíte, že živit zloděje, kteří okrádají vás i všechny ostatní je morální? Nemyslím si to. Ale je pravdou, že spousta "humanistů" ano. Bodejť by ne, když mezi ty zloděje povětšinou sami patří.

R. Brzák 20.6.2012 13:57

Re: účel a prostředky

Ano, to je ten problém, o kterém hovořím - já přeci nechci živit zloděje, ale stát tak z mých peněz za mne činí, EU dokonce takto živí rovnou vrahy (a to nejen Izraelců, ale i křesťanů na blízkém východě). Jenže když daně platit nebudu v šedé ekonomice, přísně logicky podle zákona budu sám zlodějem.

Je tu tedy správná otázka - mohu platit daně, když nesouhlasím s tím, jak je stát použije? A kdy již bude dosaženo hranice, za kterou už daně platit nesmím? Bude to v okamžiku, kdy můj stát bude například fašistickým? Nebo, pravděpodobněji, socialistickou nedemokratickou zemí?

V. Vlach 20.6.2012 16:28

Re: účel a prostředky

Doporučuji nastudovat Kampaň Občanské Neposlušnosti od Thoreaua. Vše je tam platné a de facto nenapadnutelné dodnes!

R. Brzák 21.6.2012 0:02

Re: účel a prostředky

Děkuji za informaci, budu si to muset pročíst.

M. Bílý 20.6.2012 13:57

Souhlasím, pane Langře (Langere?) (13:19)

J. Boleslav 20.6.2012 14:41

Re: účel a prostředky

Navrhované řešení je jistě zajímavé, vedlo by ale k anarchii a naprostému rozpadu státu.

R. Brzák 20.6.2012 15:59

Re: účel a prostředky

Hm, to je zajímavé, jak by vypadal takový rozpad státu?

Není to ale předčasná obava? Existuje jistá setrvačnost v dění, takže možná by mohlo dojít k nějakému postupnému procesu změny. Jaká by ta změna byla ale neodvažuju hádat. Proč se domníváte, že výsledkem by byla anarchie?

V. Vlach 20.6.2012 16:32

Re: účel a prostředky

Možná pro to, že velká většina lidí se není schopno uživit něčím "srozumitelným". Prostě moc toho neumí, chybí také víra všeobecně a i v sebe, vůle je slabá nebo žádná.

Osobně si myslím, že pokud stát chce lidem navrhnout krok vzad a sami se chovají diametrálně jinak, je povinnost vůči svým dětem vkročit do šedé ekonomiky mílovými kroky!

J. Schwarz 20.6.2012 21:10

Re: účel a prostředky

Naopak - jde o morální řešení. Daleko morálnější, než se nechat sprostě okrádat parazitními vrstvami, které se zmocnily státu. Protože takový stát a organmizovaný zločin jedno jsou.  Jenom se proti tomu nedá bojovat právem, protože právo je nástrojem státu.

V. Novák 20.6.2012 9:58

To už dávno řecké "nižší" vrstvy (ty co si staví zámky s olympijskými bazény) dělají.

Daně platí prakticky jen ten, kdo se jim nemůže vyhnout - tedy zaměstnanci včetně státních. Podobně je na tom Itálie.

Řekové mohou použít zdůvodnění, že vybírat a platit daně neumějí tradičně a už od antiky.

K. Křivan 20.6.2012 9:00

Řecko má nefungující

a příšerně drahý stát.  Nezbývá než ho rozpustit, propustit všechny státní zaměstnance, vzít jim všechny platy, penze a výhody a začít budovat stát znovu, od nuly.  Jenže kdo je schopen tohle provést ?  EU ? Řecká armáda ? Ta je jedinná fungující organizace. Možná ještě církev v Řecku funguje.  Je to beznadějné.

J. Urban 20.6.2012 8:58

Myslím - jako laik - že pro Řecko

existovalo řešení špatně a ještě horší. Jedno řešení bylo "zůstat v Evropě", druhým bylo zvolit nějaké "extremisty". Protože nevíme, kam by "extremisti" zemi skutečně vedli a dovedli (nová bolševická revoluce?), nelze taky říci, zda si zvolili to řešení jen špatné nebo to ještě horší. Ale je to vše daň a trest za to, jak tam žili nad poměry, na úkor jiných. Budiž to varováním i nám. I u nás žijí někteří lidé nad poměry a na úkor jiných - a z hlediska principu parazitismu je mi fuk, zda mi tahá z kapsy prachy jeden Rittig nebo sto tisíc Dežů.

P. Schuster 20.6.2012 8:23

Velká koalice

Koalice stran Nová Demokracie a PASOK je programově stejný kočkopes, jako u nás koalice ODS-ČSSD. Takže jásot Bruselu nad výsledky voleb je nesmyslný. Obě strany se doposud ve vládě střídali a podíleli se na těch obrovských dluzích a obrovské korupci, která se pasírovala přes dotace z EU. Opět názorný příklad, že jakákoliv dotace je nebezpečná.

J. Kanioková 20.6.2012 4:09

Je to prostě na huntě !

A EUfanatici se zdráhají přiznat, že to byl omyl, špatně vytvořený kulhavý systém, a že to musí padnout, protože jednotlivé ekonomiky se z té šlamastiky vyhrabou líp, než v tom eintopfu.. Nasekané dluhy jsou katastrofální, ale to, co ti EUpapaláši pořád vymýšlí k "záchraně", to je ještě katastrofálnější ! Jsou to neskuteční ekonomičtí negramoti pohybující se pořád ve své vysněné ''Ríši.

Příští bublina, která praskne, se bude jmenovat Evropská centrální banka. Vedle toho je dohodnutá pomoc Španělsku jen nicotnou záležitostí, myslí si Aleš Michl,.-http://jdem.cz/vm3k3....Španělsko v současnosti čelí bankovní krizi - http://jdem.cz/vm3j9

Vedoucí investiční manažer v Deutsche Bank se spoléhá na rychlé opuštění měnové unie v Aténách - Rozpad eurozóny je "velmi pravděpodobný". - http://jdem.cz/vmx43

 

Jörg Krämer, hlavní ekonom druhé největší německé banky Commerzbank, se domnívá, že Řecko v horizontu pěti let opustí eurozónu a přestane používat euro. - http://jdem.cz/vm3m9

J. Kanioková 20.6.2012 4:15

Jezusmarjááá, NESMÍME nechat padnout Euro! Vždyť se podívejte, jak jsou ti Norové hloupí, a Australané a Singapurci se svými hloupými malými měnami...!

Jo jo, bez hlubší integrace a eura bude Evropa hospodářská pustina. Němci se vrátí k fašismu. Vypukne několik komunistických revolucí. Nikdo z nás nebude moci obchodovat s ostatními. Nikdo z nás nebude moci obchodovat s vnějším světem. No jo, národní ekonomiky a jednotlivé měny, fuj! Samozřejmě obrprů..švih, protože fašismus a komunismus a hospodářské stagnace....!

Všimněte si, jaká je to katastrofa, když Norsko není dostatečně Evropské! A Švýcarsko! Podívejte se, jak Dánové, Švédové a Britové prosí a prosí eurozóu, aby mohli přijmout euro. A hlavně se podívejte na strašlivou politickou nestabilitu v Hong Kongu, Japonsku, Singapuru a Jižní Koreji, bídu v Austrálii a na N. Zélandu, tragicky se snižuje růst Chile a Brazílie. Lidi v Kanadě a USA si přejí (a pravidelně zatracují své předky) emigrovat zpět, aby mohli být členy EU...

Zbytek světa se dívá s žárlivostí na jednotnou měnu a proklínají svou hloupost, že mají jen regionální a šíleně se chtějí politicky integrovat...!!!

V. Kun 20.6.2012 16:22

Re: Jezusmarjááá, NESMÍME nechat padnout Euro! Vždyť se podívejte, jak jsou ti Norové hloupí, a Australané a Singapurci se svými hloupými malými měnami...!

Konečně někdo přemýšlí!

Eurobourači si neuvědomují co všechno by museli odříct. Hlavně volný pohyb, který umožnuje také rozhled a přináší blahobyt. Jen se podívejte co všechno se změnilo k dobru od sametu.

Že mnoho lidí kteří nedokážou zvážit situaci a vzpomenout si na socialismus, nadále vyžadují něco za nic co právě vede k pádům jak Řecka tak i komunizmu.

V. Vlach 20.6.2012 16:41

Re: Jezusmarjááá, NESMÍME nechat padnout Euro! Vždyť se podívejte, jak jsou ti Norové hloupí, a Australané a Singapurci se svými hloupými malými měnami...!

Seru na celou Evropu! Kolik já už jí dal šancí! Je to nevděčná coura řízená z venčí ilumináty - jinak si nelze představit kam všude by měly směřovat ty neskutečné sumy peněz co každý dluží? U koho v kapse a co s nimi chce dělat. Jde mu o přežití? O krach Světa? O naplnění tajných poslání, do kterých nikomu nic není? Proč se ty dluhy prostě nevynulují?

A tak na ní seru a svůj život hodlám zasvětit buddhistickým meditzacím a pěstování rýže.Pomohu vykopat i studnu. Pro všechny zadarmo.Někde v jihozápadní Asii.