23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

EVROPA: Post-unijní Česká republika

Dne 7. prosince 1991 se ve Viskuli v Bělověžském pralese v Bělorusku setkali prezidenti Ruska a Ukrajiny Boris Jelcin a Leonid Kravčuk a předseda Nejvyšší rady Běloruska Stanislav Šuškevič.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Humble 17.1.2022 22:01

Potřebujeme postavit do čela státu osobnosti schopné...Ja rikam ze nepotrebujeme, je to uplne jedno. Tohle potrebuju udelat velke staty jake Cina, USA, Nemecko, Frnacie etc. Nekdo kdo povede ostatni. Ceska republika je trpaslik a i kdyby jsem meli na kazdem postu Einsteina tak budeme donuceni but ekonomicky nebo vojensky jit s vetsinou. Neni nahoda ze svetove mocnosti jsou velke staty a ne ty male.

V. Braun 17.1.2022 19:48

Copak, copak, autorovi se zachtělo do čela státu potřebuje lidové povstání, aby se tam dostal? Tak mi vyznívá poselství tohoto článku a za sebe říkám, děkuji, nechci.

J. Urban 17.1.2022 18:19

Kdo dnes profituje z existence EU? No, pobiraci dotaci. Jo, neco z toho mozna skonci ve smysluplnych projektech a da nekterym lidem praci. Ale jinak je to v primem rozporu s tim, co v dobach krize 30.let hlasal J.A. Bata: Nepodporovat bankrotare! Takze krachne-li EU, prijdou tisice ouradu o koryta. Tisice pobiracu dotaci prijde o evropske dengi. Staty si SVE penize ponechaji, teoreticky usetri - prakticky to muze byt tak, ze parazitovani na evropskych zdrojich jen bude nahrazeno parazitovanim na narodnich zdrojich. Dnes uz tu mame tak silne lobby, prosazujicimi za cizi prachy hole nesmysly, a ti se svych "zajmu" nebudou chtit vzdat.

M. Baloun 17.1.2022 18:05

Ach ty nostalgie...

Na skvělé přednášky Ivo Budila moc rád vzpomínám

J. Urban 17.1.2022 18:01

Uvidime. Jiste se EU da nahradit soustavou mezistatnich a vicestrannych smluv, na principu win-win. Tez navrat k EHS by nemusel byt beznadejny. Ale kazdopadne bude treba Unii oprostit od ideologickych s.acek, kdy politicti nymandi v EK bez znalosti jakekoliv problematiky rozhoduji o odbornych otazkach.

J. Rechnovský 17.1.2022 18:53

Bohužel jste zcela mimo mísu. Jsou jen 2 možnosti. Mezivládní spolupráce nebo federace. EU nefunguje, protože je nefunkční hybridem obou přístupů.

J. Kraus 17.1.2022 17:02

"...o rozpuštění Evropské unie se můžeme dozvědět jednoho rána z médií..." Kéž by. Pak by přechod mohl být plynulý. Pravděpodobnější je postupné hroucení provázené násilím. Protože Česká republika zřejmě nebude první na řadě, jsou pro nás oba způsoby v podstatě stejné. A protože na celostátní úrovni těžko někdo něco podnikne, to snad až budoucí diktátor, je nejvyšší čas začít se starat sám o sebe ve spolupráci s nejbližšími. Mimochodem, až se klíčoví představitelé Evropy rozhodnou opustit potápějící se loď, a těžko budou čekat na lynčující davy, zmizí bez rozloučení. V podobných situacích se mocipáni vždy opírali o policii a armádu, dnes je nechávají napospas všeobecnému rozkladu a protirežimním náladám. Proč, to je otázka.

P. Brich 17.1.2022 16:35

"Potřebujeme postavit do čela státu osobnosti schopné se mentálně odpoutat od bruselských struktur a připravit promyšlenou strategii obnovy národního hospodářství a samostatnou bezpečnostní, energetickou, vzdělávací a sociální politiku."

Ať dumám, jak dumám, pětikolka mi vychází jako stádo neschopné se mentálně odpoutat od bruselských struktur!!;-€EU;-O

D. Bowman 17.1.2022 16:08

Elity ten Sojuz klidně rozpustí, pokud uvidí lepší krmelec. A ten nikde kolem nejni k vidění, jako byl při rozpadu SSSR.

Zatim to vypadá, že jsou all in v myšlence Globalizace. Opozici umlčují jak to jde a nepolevují. I toho čajovýho Kurze odtřelily ani nemrkly. Babišovi stačilo jen naznačit. Na Orbána už se chystaj viz např. baráž od Pekarové. Poláci budou těžší oříšek ale s pomocí Bidena a Vatikánu je nakonec taky udolaj.

Utáhnem opasky a ani nemrknem. Protože kdo by se ozval, bude označen za popírače změny klimatu, rasistu atd... A v nejhoršim se zase všechno zavře, protože epidemie.

U nás má 5koalice jasné zadání. Přijmout Euro a rozbít V4.

Tj. integrovat, harmonizovat, budovat impérium.

J. Urban 17.1.2022 18:09

S tim Bidenem a Vatikanem bych byl opatrny. Vatikanu se mozna klerofasiticka klika v Polsku libi. A Biden - co ten vubec muze? Bohuzel ta klika v Polsku si roze§ira i vztahy s USA. S kympak se chteji kamaradit? S Lukasenkem a Putinem??

D. Bowman 17.1.2022 18:28

Vatikán je plně ve vleku neoMarxistů, si troufám tvrdit. Buď tomu sami věří nebo se bojí tomu oponovat (ve světle pedofilních kandálů apod.) ale to je pak prašť jako uhoď. Poláky papež s přehledem hodí přes palubu, výměnou za křeslo v Davosu nebo UN.

Biden je fgurka samozřejmě. Ale USA toho mohou hodně. De facto tady vládnou. Dosud mají armádu v Německu a bez nich by se Evropská obrana zhroutila.

S Putinem se hlavně kamarádí Němec. A to již delší dobu....společne s Italama a francouzema. To kočkování, je jen naoko. A nebýt Putinova odmítání homo pochodů, tak se otevřeně kamaráděj do teď. To samé platí pro USA.

A toho se Poláci děsej. A my bysme se taky měli trošku vyděsit.

Š. Formánek 22.1.2022 5:13

Máte pravdu s tím neomarxismem Vatikánu, ale to je důsledek úpadku Církve po II. Vatikánském koncilu. Ale ještě spíš je to mor ekumenismu. Zbytek sorry, to je pranoia.

D. Bowman 22.1.2022 12:45

Marxismus prodchnul kdejakou instituci. Aktivní subverzí nebo přirozeně. Katolická církev si nemůže dovolit jít proti proudu. A ten je demokratizace. Doba, kdy církev měla moc a mohla mít páteř a udávat tón, je pryč.

Nevím, co označujete za paranoiu. že nás Rus považuje za válečnou kořist? Nebo, že Eurokarati by východní Evropu, plnou rasistů a homofobů, nejraději rozpustili v EU. Nebo, že imperialismus EU, či Ruska je úplně stejně ambiciózní jako každej jinej imperialismus před nima? Jen metody se mohou lišit.

Š. Formánek 17.1.2022 14:51

Ivo, bravo, seš geniální, chci tě za prezidenta :)

J. Novák 17.1.2022 14:46

ČR dokáže ještě jednou Temelín postavit a proto odvahu politiků musíme dodat, nesmí škodit dále!

ETE12 = natavit přes 100 000 tun oceli, vyrobit technologii I.O. =5000t , reaktor 1000t , PG=1800t porubí 400t, HCČ čerpadla 200t oblícovka 300t zavážecí stroj 200t, LKP =53x10=530t díly na staveníště, pouze vagón 32 osý Krupp 284t zobcové nástavce 84t vše na staveništi uložit na místa tj. dopravit+smotnovat+odzoušet+zavést palivo+ zprovoznit

Ano ruští konzultanti dohlíželi na plnění licence a výrobních + montážní + zkušebních postupů, kontrolovali sůožení taveniny a rozbor zkoušek a byly velmi spokojeni proto se dílo ETE12 provozuje 20 let bez havárií a oprav, podobné to je v Dukovanech,

úspěšná slovanská spolupráce na stavbě EDU i ETE dokázala vybudovat dílo nejvyšší technické úrovně JADERNOU ELEKTRÁRNU československými silami, např. ŠKODA vyrobila 17 kompletních REAKTORŮ atd.

II.O =turbinový ostrov atd. rotor turbíny 200t se točí 50 otáček/sec, ocelové prvky a výztuže na JE je okolo 50 000tun = 50 vlaků nehledě na potřebu cementu písku štěrku chladící věže vysoké 153m = 20 000 oceli + 30 000m3 speciálního betonu

Dokázali jsme a chceme na vládě stavbu zopakovat bez zahraničních šafářů, co zcizí 30% z IN,.... vše okolo složitých JE se vždy prodraží a lhůty protáhnou, ...protože do výroby a stavby kecá kde kdo.

V. Kučer 17.1.2022 14:33

EU má dva hlavní problémy, energetika a migrace, to ostatní je proti tomu prkotina. Řešení je jednoduché, přechod na jádro a poslat migranty pryč. To by ale museli být ve vedení politici jako je Viktor Orbán.

J. Altman 17.1.2022 14:46

Má ještě jeden větší: socialismus

T. Kočí 17.1.2022 14:00

Tabery napsal lepší text.

P. Urban 17.1.2022 13:27

Co asi půjde nějak obnovit je Evropa z doby raného feudalismu. Z doby, kdy vyspělý svět, to byla Čína, Indie, v menší míře Byzanc a cordóbský chalifát. Evropa byla nepříliš významnou periférií. I ten řád raného feudalismu by mohl být aspoň v některých bodech obnoven.

Právo svobodně diskutovat a zvažovat různé varianty svého dalšího vývoje jistě máme. V reálu musíme vzít v potaz, že nemáme globální velkoměsto typu Londýna. Ale máme silně exportní ekonomiku, pro kterou bylo malé už Masarykovo Československo. Takže se buď pevně přifaříme k Německu a zchudneme jen o trochu míň než sami Němci. Nebo se pokusíme promyšlenou strategií obnovit národní hospodářství. A skončit někde na úrovni severní Afriky.

Je dobré o takových scénářích diskutovat. A být na ně v rámci možností připraven. Nemá ale cenu nahrazovat pohádky o cestě k nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomice světa pohádkami o evropské renesanci po rozpadu EU.

V. Petr 17.1.2022 13:52

Představte si, že by Brusel prostě zmizel se svými regulacemi, kvótami a grýndýlem. To by vůbec neznamenalo, že by evropské země přestaly vzájemně obchodovat, ostatně se to dělo i před vznikem EU či dokonce EHS!

J. Urban 17.1.2022 18:10

Tak.

P. Brich 17.1.2022 16:40

"Takže se buď pevně přifaříme k Německu a zchudneme jen o trochu míň než sami Němci" - už teď je to nejméně třikrát!!;-€EU;-O

P. Urban 17.1.2022 13:26

EU je jakž takž fungující ekonomická konfederace. Ze které tak či onak profitují všichni. Zapomenout na tohle je podobná chyba jako brát vážně lisabonský federalismus včetně doprovodných snů.

Svatá říše římská měla po třicetileté válce jen symbolický význam. A napoleonská expanze zpochybnila smysl i této symboliky. Za těchto okolností zrušení říše nikoho moc nebolelo.

Rozpuštění SSSR už tak lehko neproběhlo. A ne všechny změny s tím spojené byly pro lidi pozitivní. Za vyhlídky na renesanci západní demokracie a západní ekonomické úrovně na Východě to stálo. Po třiceti letech lze říci, že jediné, co na území bývalého SSSR - kromě Pobaltí - prožilo skutečnou renesanci je velkoruský nacionalismus.

Bylo to nedostatkem intelektuálních a hmotných zdrojů? Spíš jde o to, že "renesance" znamená obnovení. A obnovit můžete jen to, co tu už dříve bylo.

Co můžeme obnovit v Evropě po EU? Meziválečnou Evropu? Ta měla dost intelektuálních zdrojů k pěstování partnerství mezi státy. V praxi ovšem fungovalo jen to, co byla ochotna a schopna vynutit vítězná Dohoda. Evropu ze začátku 20.století? To by bylo fajn. Chybí ovšem minimálně dvě věci. Britská vláda nad světovými moři zaručující mezinárodní obchod výhodný pro Evropu. A habsburská monarchie stabilizující střední Evropu. K tomu druhému asi budou chybět morální zdroje. To první patří do druhé poloviny sci-fi.

V. Petr 17.1.2022 13:57

Evropu Belle Epoque samozřejmě obnovit jde, nadvládu nad moři mají zatím USA a především, nikdo v Evropě nemá válečnické úmysly, takže by nebyla nutná Habsburgská monarchie.

Jen by se nesměla vyvolat válka s Ruskem, na kterou ovšem EU nemá.

M. Baloun 17.1.2022 18:04

Možná by to chtělo nebýt tak zabetonovanej v minulosti, která se nikdy neopakovala, neopakuje a opakovat nebude. A taky nebrat tak doslova pojmy jako nbapř. renesance. Ani renesance jako období nebyla znovuzrozením antiky, ani vzdáleně

J. Altman 17.1.2022 13:18

Česká vláda se není schopná připravit ani na daleko triviálnější události.

O mírně složitějších (reforma penzijního systému sunoucího se ke kolapsu) ani nemluvě.

Jediná šance je, že se lidé připraví sami.

Jaká rizika plynou z kolapsu EU?

- Zanikne euro: řešením je nevlastnit nic na něj navázané (ze všeho nejmíň dluhopisy)

- Na nějakou dobu poklesnou vývozy a celá ekonomika: řešením je nemít ani evropské, ani české akcie. Asi ani nemovitosti, ty to postihne také.

Kdo bude mít americké, japonské (pro odvážlivce i částečně Čínské) akcie, zlato, bitcoin, atd... toho se problém nebude týkat.

Takový člověk dokonce bude mít možnost případné krizové období po rozpadu EU přečkat kdekoli na světě, protože na to bude mít.

Dokonce na tom může vydělat, protože po výše zmíněných instrumentech se během kolapsu EU prudce zvýší poptávka.

Ostatní si budou užívat krize, nezaměstnanosti, hyperinflace, kolapsu sociálního státu, atd...Kdo se zajistil včas, bude to sledovat na FoxNews z karibské pláže.

M. Sedláček 17.1.2022 15:48

Tipnul bych si, že se nestane vůbec nic, kromě krachu ojra. EU nemá žádné peníze, nic nevyrábí, nevyvíjí, jenom vše dusí.

J. Jurax 17.1.2022 13:01

Souhlas. R^R^

Jak to tak vypadá, EU směřuje mílovými kroky k tomu, aby tu nebyla na věčné časy. Že by se dokázala obrodit k něčemu jako byvší EHS je vzhledem k těm, kdo ji vedou a atmosféře panující mezi těmi bruselskými příživníky, velmi nepravděpodobné; dokonce by se dalo říct, že paní z Leyenu je toho přímo zárukou.

J. Soukup 17.1.2022 12:40

Prožil jsem 40 let v ruské (SSSR) gubernii. V mnohých hlavách zůstalo temno a přetrvává tam Doufám, že k rozpadu EU, to stačit snad nebude.....Rv

P. Diviš 17.1.2022 13:03

Nebude, na tom rozpadu nejvíc pracují západnější a větší státy, poslední dobou hlavně Německo, svým zeleným šílenstvím.