Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Populismus ohrožuje volný pohyb osob v EU

diskuse (15)
Přesně se začátkem prázdnin začalo Dánsko s celními kontrolami na hranicích s Německem a Švédskem. Záminkou dánského rozhodnutí je ochrana občanů před přeshraniční kriminalitou. Dánsko má menšinovou vládu a znovuzavedení hraničních kontrol je cenou za její podporu ze strany pravicově populistických lidovců v parlamentu. Dosud se jedná pouze o namátkové kontroly, ale opatření jasně směřuje k demontáži schengenské smlouvy o volném pohybu osob uvnitř států, které na dohodu přistoupily. (Dosud se v rámci Schengenu jezdilo bez jakýchkoli kontrol na hranicích a kromě Kypru, Británie, Irska, Bulharska a Rumunska do tohoto volného prostoru patří všichni členové EU včetně nečlenského Norska, Švýcarska a Islandu.) Podle aktuálního rozhodnutí dánské vlády se dokonce mají do roku 2014 dostavět dodatečné kontrolní budovy na hranicích se sousedy. V moderní Evropě při současném režimu pohybu lidí přes hranice je tento krok zpět něčím jen těžko přijatelným.

Volný pohyb osob je jednou z nejdůležitějších vymožeností integrované Evropy. Právě Česká republika, jakožto země se zkušeností s komunistickým policejním státem obehnaným ostnatými dráty a šikanou hraničních kontrol, musí vnímat tuto svobodu jako nezpochybnitelnou hodnotu a jeden z hlavních pilířů celé konstrukce Evropské unie. Nerušený a naprosto svobodný pohyb přes vnitřní hranice je elementární esencí toho, pro co se velkou většinou rozhodli čeští občané v referendu o vstupu do EU!

Premiér Nečas sice prohlásil, že volný pohyb osob čeští občané vnímají jako jasný přínos členství v EU, avšak zároveň zdůraznil, že ochrana hranic je věcí členských zemí. To je sice pravda, ale vzhledem k důležitosti této základní svobody EU pro naše občany by to od premiéra i ministra zahraničí chtělo trochu zásadnější reakci a aktivnější přístup. Na jakákoli opatření, která potenciálně omezují svobodu našich občanů a navíc jsou důsledkem ustupování nacionálnímu populismu, by měla naše vláda důrazně reagovat. Při rozředění současných pravidel svobody pohybu hrozí postupné přelévání těchto tendencí i za naše humna. Dosud, když se vyskytly nešťastné případy policejní šikany vůči českým řidičům směřujícím do sousedního Bavorska nebo Saska, mohla naše vláda úspěšně apelovat na zásadu volného pohybu. Jak by tomu asi bylo po demontáži Schengenu?

V první řadě musí jednat sama Evropská komise. Ta je bohužel s Barrosem v čele slabá. Barroso je od začátku zavázán svým pravicovým volitelům a zbytečně ustupuje tam, kde by měl být striktně na straně platného práva EU. Komise má povinnost vymáhat dodržování smluv. Namísto toho oznámila, že předloží ještě tento měsíc legislativní návrh změny Schengenu, kde by bylo povoleno znovuzavedení hraničních kontrol uvnitř EU za určitých volnějších podmínek. To je zbytečné a dokonce nebezpečné, jelikož Schengenská smlouva už nyní dává členským státům možnost ve výjimečných případech zavést dočasné hraniční kontroly. Současnou smlouvu není třeba měnit, stačí ji správně aplikovat. O novém schengenském režimu naštěstí nebudou rozhodovat pouze členské státy, ale také lidmi přímo volený Evropský parlament. Právě europarlament pokusy zavádět znovu hraniční kontroly v rámci Schengenu velkou většinou důrazně odmítl. Jeho rezoluce byla schválena napříč politickými uskupeními a vyzývá Komisi, aby ty členské státy, které se proti předpisům Schengenského prostoru prohřešují, bez odkladu podrobila sankcím.

Jinými slovy: Schengen se nesmí stát obětí populismu a je normou, která by se neměla oslabovat. Je naprosto klíčové podniknout kroky, které by znemožnily jednotlivým státům nabourávat něco, čeho jsme dosáhli společně a ve prospěch všech občanů v jejich různých životních situacích a rolích – ať už jako zaměstnanců, podnikatelů, turistů nebo příslušníků smíšených rodin. Znovuzavedení bariér uvnitř Schengenu je jednoduše hloupost a pokud hrozí některému ze členů bezpečnostní rizika, je třeba na ně odpovědět posílením vnějších hranic EU.

Autor je místopředsedou Evropského parlamentu

Převzato z LiborRoucek.blog.idnes.cz se souhlasem autora

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

ČTK, klak Klára Karchňáková
23. 7. 2024

Šest desetiletí poté, co se původní panenka Barbie objevila na pultech obchodů, uvádí její výrobce...

Miloslav Novák
23. 7. 2024

Sparťanští fotbalisté vstupují do kvalifikace o Ligu mistrů. V irském Dublinu hrají od 21 hodin s...

Lukáš Karbulka
23. 7. 2024

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) přišel s návrhem, který by změnil výuku na základních školách....

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Ministr školství Mikuláš Bek chytil v půli prázdnin roupy. Otřepal se z kauzy předražený byt,...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Saúdská Arábie bude v roce 2025 hostit premiérový ročník olympijských her v esportu. Nedávné...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz