20.5.2022 | Svátek má Zbyšek


EVROPA: Politico - nejhnusnější covidové politikaření

5.4.2021

Časopis Politico píše o přerozdělování vakcín jako o Babišově „ostudné porážce“. Stydět by se ale měli reportéři Politico, protože údajná porážka je totální výmysl této redakce.

Začnu od konce. Česko získá dodatečně 239 000 dávek vakcín, pokud by souhlasilo s tak zvaným „kompromisním“ návrhem Portugalska, získalo by 300 000 vakcín. Protože očkujeme nyní až 50 000 vakcín denně, jedná se o spotřebu na 2 dny – slovy DVA DNY. I kdybychom tak získali oněch 300 tisíc vakcín, problém s pomalým očkováním by to neřešilo. Navíc si (ne)rychlosti očkování v EU všimla i „uznávaná“ WHO – Světová zdravotnická organizace – která státy EU kritizuje za pomalý postup v očkování.

O co tedy šlo? Rakousko vyvolalo jednání o tom, že vakcíny by měly být rozdělovány skutečně podle počtu obyvatel a žádné jiné kritérium by nemělo být použito. S tím nakonec uspělo. Pak však do hry vstoupil návrh Portugalska, aby do rozdělení 10 milionů vakcín (údajně „navíc“) vstoupila „solidarita“ a některé státy by se vakcín vzdaly ve prospěch nejpostiženějších států EU – konkrétně se jednalo o 19 států. Rakousko ale navrhlo, aby státy jako Česko s nejvyšším postižením, co se smrtnosti covidu týče, dostaly ještě o něco více. To narazilo na odpor „solidárních zemí“ a nakonec tedy Česko oněch 300000 vakcín nedostalo a získá „jenom“ 239000.

Co nám píší v Politico? Inu, tento plátek vymyslel, jak tuto kauzu prodat ve stylu Babišova ostudná porážka. Česko tak údajně z balíku deseti milionů vakcín přišlo o „nejvíc“ – opět připomenu – bavíme se o vakcínách na jeden až dva dny. Výsledek jednání velvyslanců o rozdělení dodatečných deseti milionů vakcín proti covidu-19 přineslo ostudnou porážku rakouského kancléře Sebastiana Kurze, českého premiéra Andreje Babiše a šéfa slovinské vlády Janeze Janši. Napsal to portál Politico.

Vida.vida – porážkou to skončilo i pro Rakousko? Proč asi, možná proto, že Rakousko koupí navíc oproti rozdělovníku EU jeden milion vakcín od Ruska. Politico, server, kde se „střeží osud demokracie“, tak evidentně zařadil Rakousko mezi státy, které sedly na lep „hybridní válce Ruska proti EU“. Proto se už o něm může psát negativně.

Babiš k tomu poznamenal toto: „Solidarita se projevuje jen v deklaracích pro média. Při jednání za zavřenými dveřmi žádná neexistuje,“ napsal v pátek pro ČTK. Při jednáních podle něj převládla touha potrestat rakouského kancléře Sebastiana Kurze, že se proti nevyvážené distribuci vakcín v EU dříve ozval. A k tomu dodám jen to, že Kurz je potrestán i za nákup ruské vakcíny.

Politico tak jen bezostyšně lže a politikaří. Eurohujeři v Politico totiž nikdy nenapíší, že skandální průběh (ne)očkování v EU je vinou centralizovaných nákupů, kdy si EU nedokázala zajistit dodávky jako USA či Velká Británie a další „západní státy“. Je tedy potřeba pomalou rychlost očkování svést na ty, co Politico nenávidí – a to je jednak Babišova vláda a všechny vlády EU, které projeví samostatnost či se ozvou proti tomu, že se vakcíny vůbec nerozdělují podle počtu obyvatel, jak zněla původní dohoda. K čemu vlastně EU potřebujeme- to je logická otázka, kterou si člověk musí položit a které se Politico svým lhaním snaží vyhnout.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz