14.10.2019 | Svátek má AgátaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Pokrokem k úpadkuŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 117, poslední: 9.7.2018 23:09, přehled diskusí

Podstatné:
Autor: M. Pivoda Datum: 9.7.2018 22:12

Článek ekonomky o technických problémech a technických nečtu, byla by to ztráta času.

Podstatné pro naši budoucnost je to, co chce technokrat Elon Musk, nikoliv ekonom či politik.

To je podstatné...Dzp.:
Autor: K. Janyška Datum: 9.7.2018 14:52

LIDSKÝ SVĚT ŘÍDÍ NÁS, NE MY JEHO.

To je naděleni, co ? To je šok pro všechny naivní konstruktivistické racionalisty světa, tedy prakticky pro každého a celé lidstvo, tedy pro socialisty všemožného druhu, zejména rudočerné a jiné socialisty. Je to však relevantní vědou prokázaná skutečnost.

Jak to tedy je ?

Svět lidí, a oddělme ho od světa jednotlivých druhů zvířat, neboť o člověku můžeme skutečně mluvit až od jisté doby, kdy k onomu oddělení došlo, a v kulturní oblasti zejména až po objevení obchodu, jehož účinky měly za důsledek vyšší a vyšší individualizaci a subjektivizaci původních divochů, tedy tehdejších a potom i následujících jednotlivců, se vyvíjel neosobně a spontánně sám od sebe tažený aktivitou lidí, ne jejich záměry. Ten, kdo by si myslel, že tehdejší lidé měli dostatek informací a rozumu k tomu, aby mohli lidský svět dopředu záměrně modelovat, je zřejmě na jejich úrovni.

Re: To je podstatné...Dzp.:
Autor: K. Janyška Datum: 9.7.2018 14:52

Souběžně s takovým vývojem se vyvíjela kulturní evolucí i lidská mysl a genetickou evolucí "přivyvíjel" i lidský mozek, který je, jak známo, jejím sídlem. Kdo by o tom pochyboval, musel by předložit důkazy o jiné možnosti, tady víra nestačí. Mimochodem, skutečná věda náboženské předsudky eliminuje jen na informace o lidské nevzdělanosti, nebere je jako fakta. Zkoumá jen důsledky z jejich využívání mocnými světa.

Lidská mysl je, jak známo z nejvýše možného vědeckého výkladu, tedy výkladu bez pověr a mýtů, uzlem spontánního řádu lidské interakce a neustále se rozšiřujícího spontánního řádu lidského světa od civilizovaných více k civilizovaným méně. Je to kulturní evolucí vyvinuté, intelektuální a rozumové, tedy adaptační zařízení, vnitřní uzel spontánního řádu lidské interakce, umožňující jednotlivcům se přizpůsobovat čím dále tím složitějšímu prostředí, ve kterém se nacházejí, situaci, ve kterých se ocitnou a budoucímu neznámému, které do značné doby, i když krátké, lze předpokládat.

Z čeho je složena a co je jejím obsahem ? V první řadě se v ní nacházejí troje pravidla chování. Instinkty, předávané geneticky a zasahující, i když nepřímo, do lidského myšlení, pravidla organizační, tedy taková, která nám umožňují postupy v činnosti a potom nejdůležitější z nich, tzv. pravidla správného chování, tedy ta, která nám umožňují spolunažívat s ostatními v míru, svobodě a spravedlnosti. Posledně jmenovaná mají výhradně zákazový charakter.

Jsou to tedy všechno vodítka našeho chování a nic jiného a nikdo jiný je nemůže nahradit. Jsou to kompletní informace o lidském světě, obklopující jednotlivce, které nám umožňují být a adaptovat se na stále složitější vlastní situaci. Do lidského světa se narodíme a v něm také zemřeme. Kompletně mu podléháme ve svém chování a pokud někdo ne, je brzy mrtvý nebo ve vězení, či izolován na psychiatrii.

Re: To je podstatné...Dzp.:
Autor: K. Janyška Datum: 9.7.2018 14:52

Co z takového poznání plyne ?

Prostě to, že možnost organizovat vnější lidský svět, když ten starý je kompletně přítomen v myslích lidí a je odrazem možného, ne vymyšleného, je nulová. Vyměnit to, co člověka udělalo člověkem a co mu umožňuje jako jediné přežít, za nesmysly, vymyšlené v tomto smyslu naivními nevzdělanými, i když mnohdy dobrem nemocnými, lidmi je technicky nerealizovatelné. Vždyť by to, co dělá civilizovaného člověka civilizovaným člověkem musel dobrovolně zavrhnout. Ale jak, když to nejde. Kdykoliv by s tím začal, i kdyby ho někdo poučil, tak by narazil na ostatní jednotlivce a meze svého přežití. Vždyť jsou řízeni úplně všichni žijící pravidly spontánního řádu lidského světa jsoucího.

Úkolem lidstva je pochopit tento nezměnitelný postulát, dobrovolně se mu podřídit a naopak využívat jeho sebepořádacího, sebezáchovného a seberegulačního dobrodiní. Tak složité věci jako interakce spontánních sil, které jsou ve hře tam, kde je lidský život a lidský svět, nebude umět nikdo nikdy rozmotat a vysvětlit. Prostě proto, že lidský rozum je tohoto superreje navždy jen produktem, ne autorem... Dzp.

:
Autor: J. Jurax Datum: 9.7.2018 13:03

Jojo, a neprdí osli skleníkový metan? Pakliže ano, šlo by o typicky zelené řešení. A německé - jako se zákazem jádra a jeho náhradou uhelnými elektrárnami ...

Re: :
Autor: J. Jelínek Datum: 9.7.2018 13:18

S tím zákazem jádra si Němci maloučko nasrali do bot.

:
Autor: J. Jurax Datum: 9.7.2018 13:26

Maloučko ne. Hodně ... :-)

Re: :
Autor: J. Jelínek Datum: 9.7.2018 13:33

asi tak

Re: :
Autor: M. Prokop Datum: 9.7.2018 13:53

A bohužel i nám. Ten bordel na trhu není omezen hranicemi. Když ty nejdražší a nejméně spolehlivé a predikovatelné zdroje s dotacemi a povinným výkupem vytlačují spolehlivé a levné.

Re: :
Autor: J. Jurax Datum: 9.7.2018 17:42

Ano.

A to vše nám přinesla EU díky rudozeleným volům, co v bruseli, potažmo Berlíně hřadují.

Re: :
Autor: J. Jelínek Datum: 9.7.2018 19:18

Konkrétně do téhle záležitosti (jaderná energetika) bych EU netahal, to je dle mého názoru jen německá kaše, kterou si teď budou muset sežrat. Nicméně pravdou zůstává, že my, jako ekonomika stojící a padající s Německou v tom máme namočený čumák také.

Re: :
Autor: M. Prokop Datum: 9.7.2018 20:51

EU se do jádra moc nemontuje (Frantíci?), o to víc blbne s cíli OZE. Skopčáci také, ovšem.

Re: :
Autor: J. Jelínek Datum: 9.7.2018 23:09

No jistěže Frantíci, ti by bez jádra začali zase žrát žáby.

No, vezměme si jako opak islamizující:
Autor: P. Vaňura Datum: 9.7.2018 11:23

se Turecko. To si totiž ani náhodou neklade zelené cíle ale NAOPAK, jeho snahou je zařadit se k nejvyspělejším průmyslovým zemím světa. Nedávno se třeba vychloubali, že postavili 9 km dlouhou dálnici za tři měsíce, za kteroužto dobu u nás nevyřídí ani jediné odvolání se z odvolání...

Je to paradox. Pokud by v Evropě zvítězil islám, náboženská policie nejenže vyháže homosexuály z nejvyšších pater mrakodrapů, ale stát zakroutí krkem také zeleným...

Re: No, vezměme si jako opak islamizující:
Autor: M. Malovec Datum: 9.7.2018 11:30

A není to to pozitivní na celé islámské invazi?

Re: No, vezměme si jako opak islamizující:
Autor: M. Prokop Datum: 9.7.2018 11:35

Bohužel asi jediné pozitivní.

Re: No, vezměme si jako opak islamizující:
Autor: D. Stirský Datum: 9.7.2018 12:26

Ne, že by být G či L bylo v Turecku procházkou růžovou zahradou, to nikoli! Ale překvapilo mne, že již do r. 1858 (!) jsou stejnopohlavní styky legální. Kamarád přečetl Pohádky tisíce a jedné noci a říkal mně, že je tam různých lechtivých takových či onakých scén velké množství. A že pedagogové se docela zapotili, aby našli nějakou slušnou pohádku do žákovských čítanek. :-)

"do r. 1858 (!)":
Autor: M. Prokop Datum: 9.7.2018 12:53

A co potom?

Chtělo by to něco mezi:
Autor: Pavel_J Datum: 9.7.2018 11:20

Něco mezi dvěma mantinely, které vymezují prostor pro rozumná řešení.

Za tím jedním mantinelem jsou nápady zelených nejezdit auty vůbec, vypínat ekologické jaderné elektrárny a provozovat uhelné vypouštějící síru, uran, a další smrady, ničit přírodu dalšímy větrníky a vedení eletřiny do míst spotřeby.

Za tím druhým mantinelem je stejná hovadina motoristů, kdy autem jede jedna osoba a dělá smradu za čtyři. To mi taky připadá nezodpovědné.

Řešením by mohlo být masivní zvýhodnění a modernizace veřejné dopravy, aby se auty jezdilo jen tam a tehdy, kdy to jinak nejde.

Měly by se upravit poplatky za využívání silnic v tom poměru, jak vozidla silnice provozem poškozují. Tím se vyplatí vyrábět věci i pro lokální spotřebu, obce a kraje budou a trochu více soběstačné, lidé nebudou must tolik dojíždět a venkov se nebude tolik vylidňovat. Pak se snad i v Bulharsku začnou znovu pěstovat rajčata místo toho, aby je vozili z Holandska jak se děje v současnosti.

Re: Chtělo by to něco mezi:
Autor: Z. Lapil Datum: 9.7.2018 12:37

Argument "jeden v autě pro čtyři" mi nepřijde správný. To jako mám mít doma dvě jednomístná auta pro sebe a pro manželku, dvojité pro oba a trojité a čtveřité, kdyby nás jelo víc?

Hromadná doprava u nás není (ne že není použitelná, není), takže se často stává, že auto jede jen s řidičem k vlaku pro druhého z partnerů. Nějakých 25km obě cesty, to jen aby tady někdo neměl teorii, že se na vlak dá jít pěšky.

Abych byl úplně přesný - za půl hodiny ostrého pochodu se dá dojít na trolejbus a ten jede na nádraží další půlhodinu. Pro pobavení: s půlhodinovým intervalem. Nekecám :-).

Re: Chtělo by to něco mezi:
Autor: M. Prokop Datum: 9.7.2018 12:56

Dokonale zelené řešení, těch několik aut s různým počtem míst! :-P

Já ale nejsem žádný zelený magor a když vidím, kolik aut obsazených jedním člověkem po Praze, kde je hromadivá doprava dost slušná, jezdí, tak je mi to také trochu divné. Navíc se ta auta rapidně zvětšují. Ovšem o zákazech ani neuvažuji.

Re: Chtělo by to něco mezi:
Autor: Z. Lapil Datum: 9.7.2018 13:21

Mít zrovna vás za zeleného magora mě v životě nenapadlo.

Je fakt, že množství "monoaut" v Praze a městech vůbec mě taky dost udivuje, ale jelikož jsem často jedním z nich, tak VÍM, že je to pro každou jízdu věc volby a že ta volba většinou vede za roh za dva, kam pozorovatel z tramvaje nevidí. Viz já: jednou týdně jedu vpodvečer přes celou Prahu. Evidentní hloupost, ALE týž den večer se skrze tuto "nesmyslnou" jízdu dostanou dva lidi o půl až třičtvrtě hodiny dřív do postele.

Obecně mám za to, že to s tím příšerně drahým benzínem stále není tak zlé, když tolik lidí volí auto. I když ta hromadná doprava překvapivě není o tolik levnější.

Re: Chtělo by to něco mezi:
Autor: M. Prokop Datum: 9.7.2018 13:55

Já taky často jedu sám, když je to z nějakého důvodu výhodnější než MHD. Kdyby MHD nebyla dotována, tak odhadem vyjde na stejné peníze jako auto. Dost jsem jezdil na "splašených trubkách" (Stadion), ale v Praze už je to dost o hubu, ač je stále mám.

Není žádná hloupost, na kterou by Němci nepřišli.:
Autor: J. Macků Datum: 9.7.2018 11:14

Oni těch pitomostí vymysleli Němci, přehršel. Třeba taková paní Merklová vymyslela preventivní opatření na zamezení škod na jaderných elektrárnách způsobených tsunami v Bavorsku i jinde v Německu. To je prozíravé bezpečnostní opatření. Ona je takový pravicový levičák, sice je v čela kdysi pravicové strany ale chová se jako pravý neomarxista.

Re: Není žádná hloupost, na kterou by Němci nepřišli.:
Autor: J. Jelínek Datum: 9.7.2018 13:28

Ale ne, s tou ochranou před tsunami v Bavorsku, to je jen takový hoax či městská legenda. Primárně může za tsunami zemětřas a u nás se po Fukušimě zesilovala protiseizmická technická opatření (představme si to třeba jako vylepšení závěsů a uchycení důležitých potrubí) No a v Německu pro jistotu šmahem odstavili všechny fungující jaderné bloky. Z pohledu zelenin úžasný krok. Z pohledu racionálního technika je to ovšem zoufalství non plus ultra. Uhelná a větrníková lobby ovšem chrochtá blahem.

Pokud jde o Fukušimu, tam se jednalo o SPOJENÍ:
Autor: P. Vaňura Datum: 9.7.2018 17:51

zemětřesení 9 stupně Richterovy škály a 14 vysoké vlny tsunami. Jedna z těchto katastrof by k havárii nevedla!!!

Proto se píše o té vlně tsunami v Bavorsku, argument Fukušimou tsunami vyžaduje!

Jen bych všem mudrlantům, kteří tak rádi:
Autor: D. Stirský Datum: 9.7.2018 10:17

citují Orwella (už to začíná být tak trochu floskule) připomenul, že Orwell nebyl žádný pravičák. Dnes by byl velmi pravděpodobně vřazen mezi neomarxisty, liberální demokraty, sluníčkáře, havlojedy, vítače apod. Neb pan E. A. Blair byl orientován výrazně do leva. Na Wikipedii jsem se dokonce dočetl, že ve Španělích ve 30. letech bojoval proti Francovi a spol. v rámci Dělnické strany marxistického sjednocení.

Re: Jen bych všem mudrlantům, kteří tak rádi:
Autor: M. Prokop Datum: 9.7.2018 10:22

Levičáky jak Orwell nebo Blair (doleva nebyl "výrazně") docela snadno snesu.

Re: Jen bych všem mudrlantům, kteří tak rádi:
Autor: M. Valenta Datum: 9.7.2018 10:54

a hlavně ty co už to mají za sebou, že. Halt mrtvej levičák.....

Re: Jen bych všem mudrlantům, kteří tak rádi:
Autor: M. Prokop Datum: 9.7.2018 10:58

Vidíte snad v současnosti nějakou obdobu, ať už Blaira nebo Orwella?

A abychom nezůstali jen vlevo, Churchilla nebo Thatcherky?