EVROPA: Pohled nazpět a vpřed
Kvóty prošly, ale Schengenu ještě pomoci můžeme
Po každé porážce se hledá viník. Tak už to prostě chodí. A protože česká vláda byla v Bruselu při úterním hlasování o kvótách poražena, hledá se vina logicky u ní. Problém ale může být v tom, že při hledání viníka a viny se díváme jen nazpět, nikoliv dopředu.
Opozice, především ODS, Sobotkově vládě vyčítá, že nepodala kvůli většinovému hlasování žalobu na Evropskou komisi. Jenže kdyby vláda žalobu podala, dokázala by sice, že stojí za svým, ale zároveň by tím zadělala na další spirálu sporu. Jistě, jeho vyznění by předem známo nebylo, ale nic dobrého by z toho zřejmě nevzešlo.
Určená kvóta běženců nám přinese technický problém. Ale bude to problém menší než úplné rozklížení EU, přesněji řečeno dojem, že Česko je tím, kdo EU rozkližuje. Vláda sociálního demokrata Sobotky by pak fungovala stejně jako vlády, které se v evropské politice inspirovaly Václavem Klausem (odmítání Lisabonské smlouvy). A to bychom od ČSSD – strany, která fandila Lisabonské smlouvě i jí ustavenému většinovému hlasování – asi chtít neměli.
Když už jsme jako stát v hlasování prohráli, lepší než hledat a ostrakizovat viníka je dívat se dopředu – na to, co nás čeká a co ještě ovlivnit můžeme. Prostě na to, kde český hlas může přispět k formování úspěšné většiny.
Nemůžeme ovlivnit ani tak banální věc, jako je názor na přímou příčinu migrační krize. I tady se státy rozcházejí. Některé ji vidí v tom, že EU (čti Německo) rezignovala na vnější hranici Schengenu a Dublinskou dohodu o přijetí běženců v první zemi EU, do níž vstoupí, většinou v Řecku či Itálii. Německo vidí příčinu v neochotě k přijetí kvót. Jakkoliv je ten argument absurdní (to jako po přijetí kvót začnou běženci respektovat vnější hranici Schengenu?), teď umožní soustředit se na jádro věci. Přijetí kvót v této představě uvolňuje ruce na obnovu suverenity nad vnější hranicí EU.
Politika Berlína je nečitelná. Kancléřka Merkelové řekla, že právo na azyl nezná horní mez. O týden později řekl její ministr vnitra de Maiziére, že po naplnění kvót se EU pro běžence uzavře. Obojí zároveň ale platit nemůže. Tak co bude platit? To je důležitější věc než hledat viníka porážky v hlasování. Tlak na přežití Schengenu i kontrolu jeho vnější hranice můžeme ovlivnit už proto, že český pohled sdílejí i státy, které v úterý hlasovaly pro kvóty – třeba Polsko.
LN, 24.9.2015