25.4.2024 | Svátek má Marek


EVROPA: Paralýza

1.8.2013

Všechny hospodářské prognózy v Evropě jsou negativní a je úplně jedno, pročítámeli pravicový, nebo levicový tisk, nejde jen o data eurozóny a narůstající nesplatitelné státní deflační dluhy Řecka, Portugalska a spol., které bude zapotřebí k úděsu Němců jednou odepsat. Krize Evropy má hlubší kulturní příčiny, a proto nás čeká dlouhodobý pokles životní úrovně.

Poválečná Evropa, ta západní, nesmírně ztloustla a vytvořila si parazitickou kulturu. Prvenství má jistě sobectví mladých lidí, kteří nezakládají rodinu, a žijí, tyjí z rodičů, studují humanitní obory, prostě si užívají života – na úkor příštích generací. Stárnutí Evropanů znamená méně invence, inovace, ztrátu dynamiky a celkovou sklerózu společnosti, a přestože lze demografický deficit snadno nahradit přistěhovalci, muselo by se vybírat podle kvality a intelektuálního potenciálu, což zakazuje nová lidskoprávní ideologie.

Druhé místo mezi důvody ekonomické stagnace vidím v přímo obří byrokratizaci tzv. pečovatelského státu, který spolyká téměř padesát procent HDP a dusí hospodářskou aktivitu. Způsobila ji v době konjunktury představa, že bude stále lépe a radostněji, a ta se vtělila do politických slibů. Stát začal nejen zaměstnávat čím dál více úředníků, ale expandovalo i státní školství, policie, zdravotnictví, sociální péče, čím dál víc občanů se stává na státu závislých a jeho aparát roste. Představa, že lze všechno včetně umělých pracovních míst úspěšně dotovat, převládla a byla posílena novou ideologií lidskoprávních, často jen finančních nároků.

Na třetí místo v pomyslné negativní hierarchii bych postavil úpadek obchodního prostředí a podnikatelům nepřátelskou byrokracii i společnost. Představu, že potenciální hospodářskou nepoctivost je možné důkladně mikroekonomicky úspěšně regulovat, omezovat a hlídat. Ilustruje to nejlépe statistika. Jak málo vzniká v Evropě nových podniků (tři procenta), jak těžké je získat úvěr, jak nemožné začít po poctivém bankrotu znovu, jak zoufalé papírování zdražuje podnikatelskou aktivitu. A zrodil se i nový mesianismus. Dotace do zemědělství, do boje s globálním oteplováním, do unijních, často absurdních kulturních projektů, do zbytečné infrastruktury, do zkorumpované politické oligarchie jižních států Evropy, do zelené politiky a do ústředních institucí Unie. I to staré Imperium Romanum nakonec zahynulo, když parazitický Řím vysál venkov, který ho živil.

Kde začít? Co takhle zrušit městskou policii? Zloděje nehoní, vybírá jen daně/pokuty od řidičů, většinou za malicherné delikty.

LN, 30.7.2013