EVROPA: Papandreu se zlobí na Klause pro vyřčenou pravdu
Tato pomoc je jen oddalováním neodvratitelného. Řecko se stále propadá a přes vydatnou pomoc se dále zadlužuje. Razantní škrty nepřinesly očekávané snížení schodku a už dnes je jasné, že Řecko nesplní plán, když jeho roční schodek bude o cca 1% vyšší, než jakého mělo dosáhnout.
Jorg Papandreu se zlobí kvůli Klausově výroku. Ten ale v sobě kromě kruté pravdy a přirovnání neobsahuje žádnou urážku a posměch. Jen natvrdo popisuje realitu. Posuďte sami: "Neviním Řeky. Každá země by mohla sama volit, zda bude žít na půl plynu, čtvrt plynu nebo na plný plyn svých možností. Sama by mohla říct: my budeme víc hodin sedět ve stínu pod cypřiši a popíjet si ouzo, anebo víc pracovat. Jestliže se Řecko rozhodne, že bude více hodin věnovat ouzu nebo cypřišům, tak je to naprosto v pořádku. Nicméně nemůže vstoupit do měnové unie s Německem."
Je snad na Klausově výroku něco nepravdivého? Která jiná země se může pyšnit tolika čtyřicetiletými důchodci, tolika státními úředníky a tolika nesmyslnými příplatky? Václav Klaus jen použil opis pro situaci, kdy nechuť pracovat a raději být v důchodu přirovnal k sezení ve stínu cypřišů a rozhazovačnou politiku přirovnal k hýření a popíjení ouza.
Jistě to je pro Papandrea tvrdý políček po všech těch usměvavých tvářích nabízejících pomoc na svůj vlastní úkor, a možná by se dalo říct, že neprávem, protože se snaží se situací Řecka něco dělat. Tedy, snaží, on je k tomu donucen. Pokud by nemusel, určitě by ke krokům vedoucím k šetření nepřistoupil.
Řecký premiér může být tisíckrát rozezlen a Řecko může tisíckrát protestovat, ale to je tak všechno, co s tím Řecko může dělat. Za své problémy si mohou Řekové sami. Nikdo je nenutil žít na dluh, nikdo jim nevnucoval vysoké důchody a už vůbec jim nehrozil násilím, pokud se nenechají živit státem.
Vše je jen o zodpovědnosti a té měly řecké vlády poskrovnu. Na druhou stranu je nutno přiznat, že velký, ba dost možná i největší díl (ne)zodpovědnosti nesou silné řecké odbory. Právě svými nátlakovými akcemi, stávkami i hořícími ulicemi si vynucovaly na vládách další pokračování a posilování "sociálních výhod".
Vše má své meze a Řecko už onu pomyslnou čáru nad propastí rázně překročilo. Jen těžko se bude vzpamatovávat z této rány, kdy se musí sáhnout na peníze, různé sociální výdobytky, platy a důchody. Kdo chce dělat haura, musí na to mít a ne si na to půjčovat.
Řekové sklízí plody svého marnivého života na dluh. Nechápu pokrytectví řeckých představitelů, kteří nyní čekají s nataženou rukou, že je ostatní budou tahat z bryndy a dluhy zaplatí. Je otázka, jak dlouho ještě bude EU ochotna hradit řecké dluhy, když se státy eurozóny začínají bortit jako domeček z karet.
Na řadě je Španělsko následované Itálií. Pokud se tyto dva státy dostanou do podobných potíží jako Řecko, zhroutí se celá eurozóna. Jednotlivé státy eurozóny jsou stahovány topícími se ke dnu a je jen otázkou času, kdy se doposud neproblémový zbytek rozhodne zachránit sebe sama bez ohledu na ostatní.
Václav Klaus by mohl prakticky od minuty dělat věštce. Zatím se všechna jeho slova o EU ukázala být pravdivými. Samozřejmě je jen člověk, takže se může určitě mýlit jako kdokoliv jiný, ale tak vysoké procento správného odhadu vývoje mu musí všichni závidět, ba musí je to i nadzvedávat.
Představitel aténské univerzity Iokimidis řekl, že v Klausově případě "nejde o skutečného politického vůdce. Tento člověk odsoudil EU s tím, že jde o jakousi variantu Sovětského svazu, tedy totalitní systém. Není pouze euroskeptikem, je hluboce nepřátelský k myšlence evropského slučování."
Mám za to, že Iokimidis Klausovu myšlenku trochu překroutil, protože ten přirovnával EU k RVHP a vzrůstající demokratický deficit. Zjevně nemá Iokimidis zkušenosti se sovětskou nadvládou a totalitním systémem v bývalých sovětských satelitních státech.
Kdyby tuto zkušenost měl, stejně jako tuto zkušenost prožilo mnoho milionů lidí v bývalém sovětském bloku, pak by musel uznat, že spousta kroků Bruselu vede k témuž. K nadvládě, kdy bude jedno centrum rozhodovat o jiných a členské státy se stanou vazalskými územími pod správou nikomu se nezodpovídajících byrokratů vzdálených státům i realitě.
Na rozdíl od Iokimidise Václav Klaus ví, jaké to je být řízen odněkud z centra a doprošovat se, zda se může udělat to či ono, a poníženě čekat, zda se bruselským úředníkům dostaví slabá chvilka a žádané povolí. Kdo si myslí, že EU jde jiným a lepším směrem než RVHP, pak by si měl nastudovat historii a seznámit se s fakty.
Pravda bolí a Václav Klaus svou častou pravdou své odpůrce irituje. A nejen je, irituje i ty, o kterých onu krutou pravdu vysloví. Jinými slovy, řečeno volně stylem Forresta Gumpa, Václav Klaus má pravdu. Už zase. Jiní se pro tuto pravdu zlobí. Už zase.
Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora.