Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996EVROPA: Pandemie jako zkouška pro všechny
Z pracovních důvodů pobývám v Mnichově a samozřejmě přitom bedlivě sleduji aktuální ‚koronavirové dění‘ především v Bavorsku, Česku i Německu. Při čtení zpráv z Česka u mne převažují uznání a obdiv, při sledování vývoje v Německu a osobním pozorování v Bavorsku spíše rozpaky.
Podrobnější analýzu přístupu vlád uvedených zemí k pandemii raději ponechám povolanějším. Použiji běžného každodenního příkladu – pokladních v maloobchodu. Bavorští politikové se v těchto dnech předhánějí při děkování lékařům a zdravotnickému personálu a zpravidla hned vzápětí i pracovníkům maloobchodu, obdivuhodně zvládajícím nápor zákazníků, kteří se mnohdy chtějí předzásobit pro nejisté příští dny.
V prvním březnovém týdnu jsem osobně během jednoho dne zažil dvakrát, že jeden ze zákazníků kýchl u pokladny pár metrů přede mnou. Bez váhání jsem v obou případech posbíral svůj nákup z pokladního pásu a odkráčel k co nejvzdálenější jiné pokladně. Pokladní – bez roušek, brýlí a rukavic - tuto možnost neměly... Zhruba do poloviny minulého týdne zůstal typický obrázek pokladní v Mnichově nadále zcela bez jakýchkoliv ochranných pomůcek! V posledních dnech se některé pokladny mnichovských obchodů začaly zahalovat do nevábných igelitových závěsů připomínajících apokalyptické filmy. Za nimi se krčí pokladní – stále ještě často bez ochrany rukou, očí, nosu a úst. Dodržování doporučeného odstupu nakupujících se teprve v posledních dnech začíná důsledněji vynucovat například červenobílými samolepkami na podlaze u pokladen.
Bizarní provizorium v jednom obchodě s potravinami, jinde už jsou před pokladnou rovná plexiskla s problematickou účinností
Zarážející je i skutečnost, jak málo a stručně se o současných opatřeních proti pandemii v Česku informuje v hlavních německých mediích. Přitom jsme sousední zemí, s kterou má Německo nejdelší hranici. V proslovech bavorských politiků z posledního období jsem nezaslechl odkaz na Česko ani v jediném případě, ačkoliv by právě Česko mohlo posloužit pro Bavorsko - se zhruba stejným počtem obyvatel - v lecčems jako vhodný příklad. Jako kdyby naše republika ani neexistovala. Politici obou zemí nás přitom v poslední době pravidelně ujišťují, že bilaterální vztahy obou zemí jsou nejlepší v historii.
Srovnání dosavadního vývoje pandemie v pondělí 23.3.2020 ráno – Česko 1.165 infikovaných, 1 mrtvý – Bavorsko: 4.457 infikovaných, 22 mrtvých – Německo (vč. Bavorska) 24.819 infikovaných, 97 mrtvých.
Dřevěné europalety mají v některých obchodech zvětšit odstup pokladní od zákazníka.
A ještě jedna věc je pro mne v dnešní době stěží pochopitelná: nedostatek solidarity zemí EU s Itálií. Pokud jsme podle politiků v unii „jedna velká evropská rodina“, pak není jasné, proč jeden z jejích členů zůstal víceméně izolován se „svou“ asi nejtěžší krizí zdravotnictví od druhé světové války. A s více oběťmi koronaviru, než má miliardová Čína... Ve švýcarském ‚Luzerner Zeitung‘ vyšel 11. března 2011 článek s názvem „Evropská solidarita? V žádném případě! U korony si každá vláda chrání svoje“. Ten posílil můj pocit, že se EU (snad s výjimkou finanční pomoci) nechová v těchto dnech ani standardně, natož s mimořádným nasazením a solidárně.
Itálie například podle uvedeného článku aktivovala ‚Evropskou civilní obranu a ochranu proti katastrofám‘ a požádala o materiální pomoc v boji proti koronaviru. A to v době, kdy už italský zdravotní systém kolaboval: s akutním nedostatkem obličejových masek a dýchacích přístrojů. „Ani jediná země EU na tuto výzvu nereagovala,“ posteskl si italský velvyslanec při EU na internetové platformě „Politico“. Francie a Německo vyhlásily nedlouho předtím zákaz vývozu lékařských ochranných pomůcek. Ministři zdravotnictví a vnitra 27 zemí EU se mezitím denně radí a koordinují na každodenních videokonferencích. Pokud ale probíhá nějaká konkrétní materiální nebo lékařská pomoc Itálii, tak není vhodně komunikována, protože o ní neví široká veřejnost.
Proč do Itálie přišla ‚viditelná pomoc‘ (lékařský materiál i personál) z druhé strany světa – z Číny? A poté z Ruska a Kuby?! Skutečně hodlá Brusel ponechat podporu Itálie na těchto zemích? Proč už EU dávno neorganizuje letecký most do severoitalských měst s přísunem pomoci z méně postižených členských zemí? Nedostatek letadel určitě není příčinou. Itálie tak zůstala v našem společenství s hrdým názvem ‚unie‘ opět sama - podobně jako v nejvypjatější době migrační krize.
Kde jsou a co dělají pro Itálii ty miliony turistů a lyžařů ze zemí EU, kteří se každoročně kochali krásami a užívali radosti ‚bella Italia‘ v dobách pohody?
Mnichov

JS/ANGULAR DEVELOPER (až 75 000 Kč)
Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat:
40 000 - 75 000 Kč
Povinně vyžadované testování u zaměstnanců bylo nezákonné, řekl soud. V současné době už platí jiné opatření
Za dění při zápase se Slavií Rangers dostali pokutu přes 233 tisíc. UEFA potrestala i útočníka, který zranil Koláře

Moc bělošská výuka na britských školách? Chystají se rychlé úpravy, učitelé berou změny do vlastních rukou

Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.
