Úterý 5. listopadu 2024, svátek má Miriam
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Pakt zbytečnosti

diskuse (7)

Problémem není deficit, ale výše státního dluhu

Severní zboží prostě musí podražovat oproti jižnímu, aby se na jihu obnovila konkurenceschopnost. Jih začne růst a jeho rozpočtové problémy se budou zmenšovat. Znamená to ovšem, že to zaplatí německý důchodce znehodnocením svých úspor.

Zatím sice nikdo finální verzi smlouvy o rozpočtové odpovědnosti nečetl, ale zato každý má názor na to, zda postupoval premiér Nečas v pondělí na bruselském summitu správně, či nikoli. Karel Schwarzenberg má dokonce jasno v tom, že Petr Nečas poškodil zájmy České republiky, a hodlá to řešit po návratu ze služební cesty.

O tom, zda a jaké zájmy byly, či nebyly poškozeny, lze vést diskusi a je nepochybné, že tato diskuse bude veřejně vedena. Kupodivu diskuse se nevede o tom, k čemu je smlouva, k níž jsme se nepřipojili (zatím), vlastně dobrá. K tomu, že si členské státy udělají ve veřejných financích pořádek? A to si samotné státy udělat nechtějí?

My už brzdíme

V Česku je ústavní dluhová brzda a zřízení nezávislé rozpočtové rady, která by dohlížela na sestavení rozpočtu, součástí vládního prohlášení od léta 2010. Ministerstvo financí, které je mimochodem v rukou strany TOP 09, jež se k dohodě vehementně hlásí, zatím žádný návrh podobné legislativy nepřipravilo. A to přesto, že i šéf největší opoziční strany, ČSSD, Bohuslav Sobotka připustil, že jeho strana bude hlasovat pro uzákonění legislativních omezení, která by bránila vládě dělat nezodpovědné dluhy. K tomu, abychom splnili své domácí úkoly, snad v Česku dohled sociálního kurátora z Bruselu nepotřebujeme. A že by ho potřebovali jiní? Možná. Ale za současné situace, kdy je v řadě zemí nejen pět minut po dvanácté, ale spíše tři čtvrtě na čtyři, je to jen záležitost teoretizování. Řada zemí nemá problém s dodržováním strukturálního deficitu, což je schodek, od něhož je odečten, či k němu přičten vliv hospodářského cyklu. Prostě když se ekonomika propadá, je limit deficitu vyšší, než když roste, a když roste hodně, musí stát vykázat přebytek. Mimochodem, tahle konstrukce také není dosud nijak přesně specifikována a lze v ní statisticky kouzlit přímo s řeckou elegancí. Problémem velké části zemí používajících euro tak není momentální deficit, ale výše celkového státního dluhu, protože z toho je třeba platit úroky a ty za poslední dva roky dramaticky narostly. Nyní se od začátku roku sice i pro problémové země drobet propadají, ale zda to bude takhle optimisticky vypadat i příští týden, nikdo netuší. To, že nový pakt drží maastrichtský, šedesátiprocentní limit, je pak trochu legrační, protože země, které toto pravidlo nyní plní, lze v eurozóně spočítat na prstech jedné ruky. Mimochodem, Španělsko, potácející se v potížích, je téhle skupině asi nejblíže ze zbytku pelotonu. A za jak dlouho se sem dostanou Německo s Francií? Pokud by sázkové kanceláře vypsaly sázky na to, že to bude do deseti let, tak by ty kurzy asi musely být opravdu hodně vysoko. Zdravé veřejné finance přitom snesou v každé zemi trochu odlišnou výši státního dluhu. V těch silných a konkurenceschopných není osmdesát procent moc, zatímco Argentina nám zkrachovala pod čtyřiceti procenty zadlužení.

Pohádky ovčí babičky

Proto představa, že by tyhle pohádky ovčí babičky signované v pondělí v Bruselu přesvědčily finanční trhy o tom, že Evropa našla svou cestu z krize, je zcela mimo mísu.

Státy lze oddlužit pouze tím, že Evropská centrální banka připustí vyšší inflaci než dvě procenta, jak odpovídá jejímu současnému cíli. A musí přitom hledět na to, aby v jižních, problémových zemích byla inflace nižší než v severních, ukázněných, protože jen tak se začne vyrovnávat platební bilance, v níž má Německo vůči jihu dramatický přebytek. Severní zboží prostě musí podražovat oproti jižnímu, aby se na jihu obnovila konkurenceschopnost. Jih začne růst a jeho rozpočtové problémy se budou zmenšovat. Znamená to ovšem, že to zaplatí německý důchodce znehodnocením svých úspor. A to dost masivním.

Voda do kopce neteče

Druhá varianta je ta, že německý, nizozemský, finský a některý další daňový poplatník zaplatí ze svých daní masivní transfery do jižních zemí. Na rekonstrukci průmyslu, do vědy, vzdělání a tak dále. Aby si jižní Spoluevropané na severní výrobky vydělali více peněz. Tak to totiž v obvyklých měnových uniích chodí. Například v Československu byly tyto rozpočtové transfery obrovské a spočívaly především v modernizaci průmyslu a v přesunu investic firem sídlících v Česku na Slovensko. Celkový objem je jen těžko vyčíslitelný. Každopádně poté, co se v roce 1992 česká vláda Petra Pitharta postavila proti přesunům rozpočtových prostředků na Slovensko, se rozpadla nejprve federace a potom i měnová unie. Podobně na základě obrovských dotací ze západu na východ fungovalo i Německo ve své měnové unii po sjednocení. Jinak to totiž fungovat nemůže. To platí stejně jako to, že voda neteče do kopce.

Bohužel o žádné z těchto variant summit nejednal a asi nelze očekávat, že by se na nějakém budoucím cokoli podobného skutečně reálně, veřejně, před zraky voličů demokraticky řešilo. A to je nejen pro české zájmy v Evropě opravdu důležité. Důležitější než to, zda se k paktu zbytečnosti připojíme, či nikoli.

MfD, 1.2.2012

Autor je šéfredaktor týdeníku EURO

Aston Ondřej Neff
5. 11. 2024

Třeba se jednou bude psát o veverce Buráčkovi, že rozhodla volby 2024, jisté to není.

Tomáš Prouza
5. 11. 2024

Ani jeden z kandidátů na prezidenta Spojených států nezmiňuje Evropu jako prioritu zahraniční...

Ivo Fencl
5. 11. 2024

Byl to Alfred Hitchcock, kdo nejvýrazněji proslavil postřeh, že tlustí takřka vždycky bývají...

Vratislav Hlubuček
5. 11. 2024

Dnes by řadě afrických zemí bylo lépe, kdyby zůstaly koloniemi.

přečetl Panikář
5. 11. 2024

Demokraté ve špatný čas a špatným způsobem vybrali špatnou kandidátku.

Aston Ondřej Neff
2. 11. 2024

Vláda Petra Fialy pracuje na sebezničení s pozoruhodným úsilím.

Aston Ondřej Neff
4. 11. 2024

Nevěřte blábolům, že by soukromníci zachovali aktuální rozsah poskytovaný ČT a ČRo.

Marian Kechlibar
4. 11. 2024

Základním problémem merkelovské éry byla líbivá politika ve stylu „uspávače hadů“.

Benjamin Kuras
2. 11. 2024

Nejnovějším takovým přírůstkem fackování občana je dopravní podnik města Prahy.

Jan Kovanic
2. 11. 2024

Příjmy od roku 1989, kdy stálo máslo desetikačku, vrostly asi desetkrát, proč by neměly podobně...

ČTK, Lidovky.cz
4. 11. 2024

V celém Pásmu Gazy není jediná nemocnice v plném provozu. Z celkových 39 částečně funguje jen 16,...

ert Oldřich Mánert
4. 11. 2024

Už v úterý proběhnou nejdůležitější volby za poslední čtyři roky. O křeslo v Bílém domě se utká...

jhr Jan Hron
4. 11. 2024

Ruské ministerstvo zahraničí se rozhodlo přejmenovat svůj odbor panevropské spolupráce na odbor...

jol Jolana Vašinová
4. 11. 2024

Čistá a obnovitelná energie s dostupností 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Bez vlivu počasí. Tak...

jol Jolana Vašinová
4. 11. 2024

Čistá a obnovitelná energie s dostupností 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Bez vlivu počasí. Tak...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz