Úterý 21. ledna 2025, svátek má Běla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Pád Svaté říše obnovitelných zdrojů energie

Důsledkem závislosti na nespolehlivých zdrojích energie (větrná, sluneční) a ukvapeného útlumu jaderné energetiky je to, že má Německo nejdražší elektřinu v Evropě. To vše vedlo také ke ztrátě energetické nezávislosti Německa – a v konečném důsledku i celé Evropy. Na snímku: Solární park provozovaný energetickou společností RWE v povrchovém dole Hambacher Forst (Hambašský les) nedaleko německého Elsdorfu, 12. listopadu 2024. (Foto: Ina Fassbender / AFP prostřednictvím Getty Images)

Výroba elektřiny v solárních a větrných elektrárnách za nepříznivých podmínek drasticky klesá. Stává se to vlastně každý rok. Tato situace má však nyní dalekosáhlé dopady na ekonomiku a životní prostředí a odhaluje nedostatky v energetické politice založené na občasných obnovitelných zdrojích energie. Proč je dnes v Německu – které má jednu z nejvyšších uhlíkových stop – nejdražší elektřina v Evropě? A jak přišlo Německo o svou energetickou soběstačnost?

Posledních patnáct let Německo masivně investovalo do využití solární a větrné energie a zároveň sabotovalo vlastní jaderné elektrárny. V roce 2023 vyrobily obnovitelné zdroje energie 55 % elektřiny v zemi. V roce 2022 to bylo jen 48 %.

Nejvyšší podíl má z obnovitelných zdrojů větrná energie – větrné elektrárny se na celkové produkci elektrické energie podílejí 31 %, následují solární elektrárny s podílem 12 %, biomasa s 8 % a ostatní obnovitelné zdroje, jako jsou například vodní elektrárny, s podílem 3,4 %. V prvním pololetí roku 2024 vyprodukovaly v Německu obnovitelné zdroje energie téměř 60 % elektřiny. Toto číslo však neodráží krizové momenty, jako je například dunkelflaute.

Dunkelflaute
Dunkelflaute je období, kdy nesvítí slunce a nefouká vítr a výroba elektřiny v solárních a větrných elektrárnách je tedy na minimu. Tato situace nastává nejčastěji v zimě, kdy je v Německu nejvyšší poptávka po elektřině. Dunkelflaute trvá od několika dnů do několika týdnů, přičemž výroba větrných a solárních elektráren někdy klesá pod 20 % jejich instalovaného výkonu, někdy až k nule. Například 12. prosince 2024 byla v Německu výroba elektřiny z větrných a solárních elektráren třicetkrát nižší než poptávka po ní.

Politika výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů by byla přijatelná, kdyby byla založena na udržitelném zdroji energie nezávislém na počasí, jako je například jaderná energie. V roce 2011 se však Německo pod vlivem havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě náhle rozhodlo postupně utlumit svoji jadernou energetiku a postupně odstavit své plně funkční jaderné elektrárny. V důsledku tohoto rozhodnutí se snížila schopnost Německa vyrábět elektřinu stabilně a předvídatelně a místo toho se stalo silně zranitelným vůči výkyvům počasí a na nich závislých obnovitelných zdrojích energie. Stručně řečeno – když v Německu nefouká vítr a nesvítí slunce, tak nesvítí ani světla.

Odstavení jaderných elektráren způsobilo, že Německo již není energeticky soběstačné – zejména v období dunkelflaute. Země masivně dováží elektřinu z Francie, Dánska a Polska a elektřinu musí vyrábět i v tepelných elektrárnách spalováním černého a hnědého uhlí. Masivní dovozy elektřiny Německem silně zdražují elektřinu také u jeho sousedů.

Ceny elektřiny jsou v Německu skutečně závratné. V roce 2024 byla cena elektřiny pro domácnosti v Německu nejvyšší v Evropě, a to 400 eur/MWh, přičemž během výskytu dunkelflaute vystoupala až k hodnotě 900 eur/MWh. Pro srovnání, průměrná cena elektřiny ve Francii a Finsku – to je v zemích využívajících jadernou energii – činila ve stejném období 250 eur/MWh. A ve Spojených státech amerických jsou ceny elektřiny o 30 % nižší než ve Francii. Skutečně je to pro Evropu „udržitelné“?

Ale to je přece kvůli „záchraně naší planety“, ne? Ani zdaleka. Navzdory svému závazku k takzvaným zeleným energiím má Německo kvůli své zvýšené závislosti na černém a hnědém uhlí stále vysokou uhlíkovou stopu. V roce 2024 zůstane země druhým největším emitentem CO2 na jednotku vyrobené energie v Evropě, přičemž značná část elektřiny pochází z fosilních paliv. Německo produkuje desetkrát více CO2 na jednotku vyrobené energie než Francie.

Hospodářské a geopolitické důsledky
Vysoké ceny elektřiny v Německu vedou ke stěhování tamního průmyslu do ciziny, protože společnosti hledají místa s nižšími cenami energií. Jak můžete být jako firma konkurenceschopní, když platíte za elektřinu třikrát více než konkurence? (U zemního plynu je situace ještě horší: v Evropě je zemní plyn pětkrát dražší než v USA).

Celá odvětí hrdého německého průmyslu se hroutí. Vnímáme hlavně velké koncerny – VW, BASF, Mercedes-Benz – ale každá velká společnost, která zanikne nebo se zmenší, s sebou strhne dolů nespočet malých a středních podniků, které se nakonec zhroutí spolu s ní. Obzvláště těžce zasažena jsou energeticky náročná odvětví jako hutnictví a chemický průmysl.

Zvýšená závislost Německa na dodávkách elektrické energie ze sousedních zemí vyvolává v Evropě napětí. Vysoké ceny elektřiny v Německu zvyšují ceny elektřiny i v sousedních zemích, čímž se v nich elektřina stává nedostupnou a vyvolává rostoucí frustraci. V Evropě se objevují diskuse o odstoupení od některých energetických dohod, zejména těch, které se týkají dovozu elektřiny.

Dunkelflaute je symptomem hluboké energetické krize způsobené ideologickou, autoritářskou, iracionální a neúspěšnou energetickou transformací (tranzicí). Důsledkem závislosti na nespolehlivých zdrojích energie (větrná, sluneční) a ukvapeného útlumu jaderné energetiky je to, že má Německo nejdražší elektřinu v Evropě. To vše vedlo také ke ztrátě energetické nezávislosti Německa – a v konečném důsledku i celé Evropy. Důsledky jsou různorodé: ekologické (vysoké emise CO2), ekonomické (prudce upadající průmysl) i geopolitické (sousedé Německa mají už jeho neúspěšného energetického diktátu dost).

Vzhledem k demografickému a hospodářskému významu Německa se tento jeho poslední chybný krok jeví jako další evropská katastrofa.

Drieu Godefridi, je právník a filosof, absolvent Saint-Louis University of Louvain. Má doktorát z teorie práva z Université Paris IV-Sorbonne. Je také podnikatel, generální ředitel skupiny evropského soukromého vzdělávání a ředitel společnosti PAN Medias Group. Je autorem knihy The Green Reich.

Překlad původního textu: Europe: The Fall of the Holy Renewable Empire
Překlad: Libor Popovský

Poskytl Gatestone Institute

Aston Ondřej Neff
21. 1. 2025

Od pondělka mají Spojené státy nového prezidenta.

Zdeněk Joukl
21. 1. 2025

Důležité je naučit se nejprve dobře svůj rodný jazyk.

George Švehla
21. 1. 2025

Pokusme se shrnout a sjednotit zajímavé poznatky na toto téma.

Lawrence Kadish
21. 1. 2025

Za každoročním úmrtím 100 000 Američanů stojí Čína

Dalibor Matušinský
21. 1. 2025

V pásmu Gazy vstoupilo v platnost příměří mezi Hamasem a Izraelem.

Aston Ondřej Neff
20. 1. 2025

Týden po Fialovi vystoupil v Partii Terezie Tománkové Babiš.

Aston Ondřej Neff
21. 1. 2025

Od pondělka mají Spojené státy nového prezidenta.

Aston Ondřej Neff
18. 1. 2025

SPOLU dělá všechno proto, aby volby prohrálo s každým, včetně STAN.

Alexander Tomský
18. 1. 2025

Elon Musk svými provokativními a mnohdy i lživými tweety rozbouřil Anglii.

Chechtavej tygr
18. 1. 2025

Sedí bruneta a blondýna v kavárně.

ČTK, Lidovky.cz
21. 1. 2025

Slovenská civilní tajná služba SIS oznámila, že získala závažné informace o organizované dlouhodobé...

Lidovky.cz, ČTK
21. 1. 2025

Tramvajovou trať, která propojí Vinohradskou třídu s Václavským náměstím, postaví pro pražský...

kh Kateřina Havlická
21. 1. 2025

Slovenský premiér Robert Fico v úterý přijal maďarského premiéra Viktora Orbána. Na následné...

Jana Machalická
21. 1. 2025

Pěknou kulturní kauzičku vygenerovaly společnými silami Galerie Jaroslava Fragnera a její...

Lidovky.cz, ČTK
21. 1. 2025

Očekávaný souboj přinesl nečekaný výsledek. Srbský tenista Novak Djokovič ve čtvrtfinále Australian...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz