12.5.2021 | Svátek má Pankrác


EVROPA: Otázky rozšíření

7.12.2006

Pozitiva a negativa vstupu Bulharska a Rumunska do Evropské unie

Rozšířeni Evropské unie o dva nové státy Bulharsko a Rumunsko od 1. ledna 2007 znamená pro Českou republiku především rozšíření exportních možností a lepší zapojení do místních investic, to znamená příležitost pro naše investory a obchodníky. Tímto rozšířením se i zvýší počet nových států v Evropské unii a dojde k vyrovnání pozice, a to nejenom v Evropském parlamentu ve vztahu ke starým členským státům Společenství.

Po přistoupení států do Evropské unie v roce 2004 je to další krok. Unie však ještě zcela nevstřebala poslední desítku zemí a již přijímá jedny z nejchudších států vůbec v Evropě. Rumunsko a Bulharsko představují dohromady zhruba 20 milionů lidí. Jejich hrubý domácí produkt (HDP) si je dost podobný a ve skutečnosti nedosahuje ani jedné třetiny průměru Evropské unie. Nyní to tedy bude vše záležet na dalším vývoji.

Přístup nových států má svá negativa i pozitiva. Jedná se například o levnou zahraniční pracovní sílu, ovšem těžko se dá odhadnout, kolik Rumunů a Bulharů po Novém roce vycestuje za prací mimo své hranice. Pravda je, že jsou mezi nimi i pracovití lidé různých profesí, kteří zaplní mezery na trhu práce. Jedná se zejména o pohostinství, stavebnictví atd. Díky tomu, že jsme otevřeli i svůj pracovní trh, dá se očekávat větší příliv pracovní síly právě z těchto dvou států. Vzhledem k tomu, že se jedná i o vysokoškolsky vzdělané lidi, může to pro Českou republiku znamenat též přínos, ne jen ohrožení, jak je někdy interpretováno. Všichni tito legální přistěhovalci přispívají do našich daňových systémů sociálního zabezpečení. Přispívat tam musí, protože budou pracovat u nás, ale využívat výhod našeho sociálního systému mohou jen velmi málo. Jedná se tedy o pozitivum pro naši republiku. Z negativ, která je třeba sledovat, se jedná o propojení s organizovaným zločinem a nárůst kriminality. Je tedy nutné přijmout určitá opatření, která by těmto trendům čelila a zamezila dalšímu šíření.

Brusel 5. 12. 2006

poslanec Evropského parlamentu5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.