EVROPA: Ostrov Svatého Bartoloměje vystoupí z EU
Svatý Bartoloměj dal Francii na vědomí, že vyhlásí nezávislost, pokud mu Francie nedojedná vyvázání z Evropské unie. Svatobartolomějský parlament hlasoval o vystoupení z EU 8. října 2009 poměrem 17:1 poté, co v posledních volbách získala 16 z 19 křesel strana Saint-Barth d’abord! (“Svatý Bartoloměj na prvním místě!”)
Francie nechce přijít o své imperiální „zámořské území“, tak požádala 29. října 2010 Evropskou radu o vyvázání Svatého Bartoloměje z EU.
Informace o vyvázání Ostrova Svatého Bartoloměje z Evropské unie měla zatím zůstat utajena, aby nepodnítila další zájemce o vystoupení. Časopis Laissez Faire má ale k dispozici záznam, který svědčí o tom, že jednání proběhlo.
Francie požádala v souladu s článkem 355, odst. 6 Smlouvy o fungování EU o změnu statusu ostrova na „přidružené území“. Ten říká, že „Evropská rada může z podnětu dotyčného členského státu přijmout rozhodnutí, kterým se vůči Unii mění status dánské, francouzské nebo nizozemské země nebo území … Evropská rada rozhoduje jednomyslně.“ Prezident Sarkozy členům Rady sdělil, že „důvodem žádosti o změnu statusu je obtížná implementace evropských norem na malém území ostrova“.
Evropská komise se k požadavku vyslovila a navrhla Francii sepsání dohody mezi Francií a EU o vystoupení Svatého Bartoloměje z EU. Evropská komise chce, aby euro zůstalo oficiální měnou na ostrově. S tím nejspíš budou Bartolomějci souhlasit, protože beztak se na ostrově používá z velké části neformálně antilský gulden.
Jestli se neobjeví žádný zádrhel, rozhodne o vyvázání ostrova z EU Rada na svém prosincovém zasedání. Je to poprvé, kdy časopis Laissez Faire doporučuje premiérům hlasovat na Radě „pro“.
Svatý Bartoloměj tak získá stejný status jako Nizozemské Antily či britské Bermudy, které sice formálně uznávají nizozemskou, resp. britskou královskou moc, de facto ale mají legislativní nezávislost. Svatý Bartoloměj tak má šanci být dalším daňovým rájem v Karibiku, územím, které nebude podléhat svazujícím pravidlům EU. Ostrov má již dnes vyšší HDP než kontinentální Francie. „Chceme být svobodným bezcelním přístavem, což je naše dědictví z doby, kdy jsme patřili pod Švédy,“ uvádí se v rozhodnutí svatobartolomějského parlamentu.
V minulosti opustilo Evropskou unii Grónsko v roce 1982. Stejně jako Svatý Bartoloměj nebylo Grónsko smluvní stranou Evropské unie a vystoupení z EU mu vyjednalo Dánsko, jehož bylo Grónsko kolonií. Příklad Svatého Bartoloměje může brzy následovat souostroví Alandy mezi Švédskem a Finskem, které je autonomní oblastí Finska.
Převzato z časopisu Laissez Faire se souhlasem redakce