31.10.2020 | Svátek má Štěpánka


EVROPA: Ordnung muss sein

4.3.2010

aneb Jak se do lesa volá, tak z něj vyběhne hajnej

Jsou věci dějinné, jsou věci malé, jsou věci a události osobní a jsou věci, které namíchnou kdekoho. Mezi ně patří třeba to, když pouze a zásadně německy mluvící úřední orgán, nedej bože navíc v uniformě, buzeruje nějakého našince.

Po převratu, když se situace poněkud uklidnila očekávali Češi, tedy lépe řečeno obyvatelé ČR, že už bude s našimi sousedy jen lépe a lépe. Že si všimnou, že nežijeme na stromech, že umíme jíst vidličkou a nožem (to každý Američan neumí!) a podobně. Zdálo se že, že když pomalu zmizely z rakouských obchodů ony potupné cedulky psané sudetoněmeckou češtinou „Vy Češi vy nekrást Tady“, bude už jen lépe a lépe.

Že to nebude jen tak jednoduché, jsem pochopil, když mne pozval v devadesátých letech jistý známý ekonomický týdeník do Vídně. Že abychom tak nějak spolupracovali. Když přišla řeč na téma vzájemných styků a nadhodil jsem, že našinci budou jezdit houfně lyžovat do Alp, a trval jsem na tom, rozčílil se vedoucí rubriky „Ost“ a pravil, že chudý Češi nikdy nebudou jezdit na lyže do Alp, protože to je sport pro bohaté, ty die Tsechechen určitě neumí ani lyžovat, protože v „čechounsku“ („Tschechei“, jak mu v rozčilení ujelo) žádný hory se sněhem ani nejsou a podobně.

Netrvalo dlouho a měli jsme „ Schrott reaktor“ v Temelíně a přejezd rakouských hranic byl trochu horor. Náklaďákům z Česka bdělá Grenzpolizei a Gendarmerie trhala espézetky, protože CZ náklaďáky údajně nesplňovaly přísné rakouské normy. S doložením tohoto tvrzení si ovšem hlavu nelámali, natož dodat nějaká měření. A než jsem dojel do Salzburgu s novým firemním autem, tak mne třikrát kontrolovala policie, jestli jsem tak nóbl auto někde neukrad.

Nešlo vůbec o to, zda plnily náklaďáky rakouské normy, ale o to, že si rakouská policie klidně dovolila trhat české espézetky, což nebylo nic než ukázka nabubřelosti a předvádění, co si mohou Rakušáci dovolit vůči těm "verfluchten Tschechen".

Až to stále se zvyšující blbnutí a drzosti rakouské policie nakonec poněkud zarazili v Melku Zeman se Schüsselem. Jen tak bokem při jednání o Temelíně. A byl až na antiatomové „magory“ z Linze na hranicích celkem klid. Ty pak jedním krátkým prohlášením zametlo rakouské kníže a český ministr zahraničí Schwarzenberg. Stačilo se pořádně, jasně a nahlas ozvat.

Po vstupu do Schengenu mělo být vše v pořádku. Leč nebylo. Dneska už většinou zmizeli největší opruzovači na rakousko-české hranici. Dnes tam většinou (zvláště v lyžařských střediscích) potkáte vstřícné a milé policisty, kteří se vám snaží pomoci a vyjít vstříc. Pokud ovšem nemáte snědší pleť a nesedí vás šest ve staré stopětce. Pročpak se situace tak změnila? Že by jen ten Zeman? Nebo že by nás měli Rakušáci najednou tak rádi? No to ani náhodou. Ale už se na nás nedívají jak jako na osinu v pr… tedy za krkem.

Příčinou změny jsou naši lyžaři a dneska už i kolečkáři a vůbec výletníci. Dnes jsme v Rakousku vítaní hosté, noviny a internet jsou plné inzerátů, jen abychom přijeli, a Rakušáci už poznají rozdíl mezi Čechy a Rusy. No a do toho, kdo vám nese peníze, se v Rakousku nekope. A to, co prováděli rakouští policisté prvních pár let, nebylo nic jiného než „kopání“ do Čechounů. Za rozbití rakouského mocnářství, za Masaryka a za Beneše. Jó, peníze jsou silné přesvědčovalo!

Zato původně celkem bezproblémové cestování do Německa je dneska adrenalinový sport. To bylo na německých hranicích občas i dřív. Já si pamatuji, jak byli bdělí a ostražití soudruzi z NDR. Jeden kolega si jednou zapomněl při nákupním výletu do Drážďan v kufru žigula vzduchovku. Měl ji na letní dětské slavnosti. Ovšem bylo to v srpnu 1970 a chudák pak seděl v base v Drážďanech tři neděle zadržen za nedovolené ozbrojování a pokus o pašování zbraně (jistěže kontrarevoluční, jak jinak) do mírové DDR. Celá fabrika šílela, angažovalo se ROH i okresní tajemník KSČ. Nakonec ho východoněmečtí soudruzi pustili neradi a jen proto, že dostali z ministerstva obrany ČSSR ověřený doklad, že vzduchovkou se nedá nikdo zastřelit. „Jednou je to zbraň,“ argumentovali soudruzi z NDR, „tak podle zákona pašoval zbraně a je zločinec! Und fertig ist der Sack! “ (Česky volně: „A je vymalováno!“)

Oni soudruzi i nesoudruzi Němci mají strašně rádi pořádek. A tak si myslím, že ministr vnitra a nebo policejní president BRD, tedy Německa, se přímo zhlédl ve výroku soudruha Husáka, který v roce 1970 pravil československým jazykem: „Z hraníc si, súdruhovja, nenecháme dělat dáké korzo!“ A vydal patřičné příkazy.

Součástí těch příkazů také bylo zavedení těch pravých „demográtických“ forem jednání například s řidiči. Já si myslím, že on ten dnešní hlavní německý policajt možná dostal instrukce od soudruhů z NDR co je měli v rámci soudružství z ČSSR a rozhodl, že se to uvede pro Čechy do praxe. Kolem hranic budou kroužit označené i neoznačené vozy policie veřejné i tajné a bdělým okem budou bdít, aby nám tady někdo nerozvracel budování socialismusu … éééé, pardon, Evropské unie. Příkaz, že je nutno se zaměřit na vozidla, v kterých sedí podezřele vypadající intelektuálové, kteří vypadají, že by mohli umět číst a psát i něco z vlastní hlavy, vlasatci a vůbec podobně, a zastavit je, byl pozměněn. Dne je nutno zastavit každého, kdo je podezřelý, sebrat doklady a prohledat, zda v kufru nemají nějaké zbraně (také soudruzi SNB a Grenzpolizei DDR byli vysazeni na nože a měřili, zda nemá ostří příliš mnoho centimetrů). A podezřelý je v zásadě každý Čech. Už proto, že mluví česky. Bývalá soudružka, dnes kancléřka Angela Merkelová pravila, že je vše v pořádku, oni jen plní své povinnosti. No, to už svět z Německa slyšel, to o plnění povinností, že?! Takže dřívější závadné tiskoviny jsou dnes v německém provedení nahrazeny třeba montérkami anebo plány v kufru a tak. Máš v autě montérky - šup a už tě mají za nedovolenou práci. A protože je to u vás – v Čechounsku - samý zloděj a feťák, svlíknout anebo močit na silnici do pohárku - tedy to by si německý policajt na německého řidiče netroufl ani náhodou. Ale jinak jsme eurobratři, že.

Prostě buzerace a buzerace a nic jiného. O bezpečnost nejde ani náhodou. Prý snížili díky buzerování Čechů zločinnost o 2,7%. To je méně než statistická chyba. Drzost a otlemenost neuvěřitelná.

Problém je v něčem jiném. Němci mají nadbytek bývalých členů Grenzpolizei a celníků, a tak jim hledají práci. No a Češi (a Poláci, nejsme v tom sami) jsou hned na ráně. A obyvatelstvo v Sasku za Krušnými horami miluje NDP a dnes už nacismus veřejně volí a Bavoráci, s kterými se hádáme už od dob Přemyslovců – jednou jsme s nimi a jindy proti nim - jsou zrovna ve fázi, kdy by nás nejraději utopili na lžíci vody. Jo a německý lid si to přeje. tak přibudou ve volbách hlasy…

No, můžeme si stěžovat. Třeba v Berlíně. Anebo na lampárně na Hlavním nádraží. Výsledek bude podobný. Jenom z Berlína přijde jako minule odpověď podobající se prohlášení Kim Ir Sena o tom, že on svoje zákony dodržuje a do vnitřních věcí státu mu žádný nebude mluvit. To, co poslali z Berlína do Prahy na stížnost na buzerování Čechů, se ministerstvo zahraničí ČR ani neodvážilo uveřejnit, aby se lidi nenamíchli moc.

Tak co teď!? Babo raď! Baba neporadí, Zeman předsedou vlády nebude a stejně to bylo spíš tlakem rakouských cestovek a hoteliérů, že se Rakušáci umravnili… Co s těma Germánama? Pořádný hory nemaj, jen kousek pod Mnichovem, v létě našinci jezdí spíš za teplem k moři - do Baltu se i v červenci dá vlézt jen v podvlíkačkách, jak je to ledový….

Něco se občas zlepší, jako třeba že Hof (moc krásný městečko) a Karlovy Vary si prý budou přihrávat turisty a v Drážďanech je o víkendu víc aut s značkou CZ než s „D“, ale to to nepřeváží.

Takže navrhuji. Všichni nám pořád radí, že abychom se učili od vyspělejší Evropy. Tak se budeme učit. Ne, že ne! Jo, že jo! A od koho než od našich nejbližších sousedů? I u nás mají celníci a policajti pendrek co dělat, když mají čas nechat „dýchat“ na alkohol každého řidiče. Místo aby se celníci unuděně poflakovali u pump a lili do sebe kafe, vyškolme je podle vzoru našich nových přátel. Důvodů je dost.

Z aut s označením D se často vynoří v lese pytle s odpadky anebo skončí německý domácí odpad v křoví u okresek. A tak navrhuji kontrolovat německé řidiče, zvláště důchodce: copak to vezou v kufru? Nemají tam odpadky? A co takhle nechat je dýchat? Když se tak jede z nedělního oběda zalitého českým pivem? Že je to v Německu povolený, dát si po obědě pivo? No a co?! U nás je to zakázaný a šmytec!

Anebo zákazníci lehkých děv? Tedy kurev, myslím. Hygiena je hygiena. A zdraví lidu je posvátné. A ty severočeské šlapky jsou tak děsné, že by si o ně normální člověk neopřel ani kolo, Němci jsou jejich hlavní zákazníci. Co takhle zjišťovat, zda nejsou němečtí zákazníci nakažení. Anebo jestli od nich nechytli blechy? Vysadil jsi z auta kurvu? Tak hezky do nemocnice, vydesinfikovat tebe i auto, sepsat protokol a poslat do německé obce s certifikátem, že jde o boj proti přenosným chorobám. V tom je EU a Německo přímo nejlepší, že?! Komu by to vadilo? Snad jen pasákům.

Jo a taky je tady pedofilie. To je dneska hit. A jistá německá dámička tuším z Hofu přímo vyhlásila do celého světa, že v Chebu jsou údajně pedofilní doupata. Tak pěkný filcung každého auta s "déčkem" a zjistit, jestli nemá někdo foťák anebo mobil s nahráváním anebo, nedej bože, počítač. Pokud má, sebrat, zadržet, zabavit, předat k prozkoumání a hned zase protokol a vyšetřování… No, možností je moc. A oni se sami Němci brzo ozvou, že je tady buzerujeme. A my slušně řekneme, že nebuzerujeme, že jsme si jen vzali příklad ze svých západních přátel a ti jistě nic špatného nedělají a blé blé blé. A oni němečtí policajti sami přestanou. Donutí je k tomu veřejné mínění.

Jen jestli se najde jeden jediný trošičku odvážný ministr vnitra a policejní president, aby tohle uskutečnili. Pěkně korektně, slušně a elegantně kopnout populistické německé politiky do ko… ééé… kotníku. Hned by přestali.

No a protože Rakušáci mají ty Alpy a my lyžaře, asi se domluvíme. A co vlastně mají Němci? No, prozatím pěkně nechutně nafoukané politiky, co nabírají hlasy na protičeských náladách, a polici, která s nebývalou chutí a ochotou převzala bolševické manýry našich esenbáků.Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?
Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?

Preferujete sáčkové nebo bezsáčkové modely vysavačů? Je pro vás nejdůležitější nízká hlučnost nebo extra výkon? Nový sortiment vysavačů Bosch...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.