20.9.2020 | Svátek má Oleg


EVROPA: Orbán jedná, naši leští kliky

8.5.2018

Strana FIDESZ Viktora Orbána navrhuje ústavní dodatek zakazující přesidlování migrantů organizované Evropskou unií. A naši politici? Přikyvují na návrh Komise EU podmínit přístup k unijním penězům dodržováním zásad právního státu.

V návrhu na příští rozpočet EU pro roky 2021-2027 Komise EU navrhuje snížení dotací (tzv. kohezní fondy) až o 7% a zároveň chce podmínit tyto dotace dodržováním zásad tzv. právního státu.

Pomineme-li známou skutečnost, že na rozdíl od měřitelných kritérií, jako je HDP na obyvatele nebo objem zadlužení ve vztahu k HDP, je dodržování zásad těžko měřitelnou subjektivní politickou veličinou závislou na barvě politické reprezentace, je zřejmé, proti komu je tento krok navržen: proti Polsku a Maďarsku.

Polsko je dlouhodobě obviňováno bruselskými kruhy za jeho reformu soudního systému. EU se nelíbí, že soudci nejvyššího soudu v Polsku mají být podle této reformy jmenováni až po schválení parlamentem i způsob odvolávání soudců Nejvyššího soudu. To je ale nedemokratický krok. Kdo to kdy viděl, aby zástupci lidu v parlamentu vzešlí z demokratických voleb rozhodovali v zájmu občanů?

Mimochodem, když jednou v televizi rozebírali polský návrh na soudní reformu experti na ústavní právo, upozornili na existenci podobného způsobu jmenování soudců Nejvyššího soudu v některých jihoevropských zemích (bohužel nemám odkaz na tuto zajímavou diskuzi). Takže v jižní Evropě jde o demokratickou volbu, v případě Polska o porušení zásad právního státu?

A Maďaři jsou další na tapetě, i když podle „volebních expertů“ na volby měl Orbán volby prohrát a zachovat si jen zuby nehty prostou většinu v parlamentu, Viktor Orbán volby vyhrává a dokonce ústavní většinou!

Viktor Orbán jedná

A to se v Bruselu nelíbí. Viktor Orbán je obviňován z diktátorských praktik, poněvadž si dovolil omezit zákonem neziskovky ze zahraničí, aby si v Maďarsku nemohly dělat, co chtějí. Přistřihává křidélka i samotné Open Society Fund financované miliardářským „lidumilem“ Sorosem.

Jenže všichni v Evropě vědí, že výše uvedené příčiny kritiky Polska a Maďarska jsou jen zástupným důvodem pro jejich hlavní a neodpustitelný hřích. A tím je obrana vlastních obyvatel vůči nelegální migraci.

A Viktor Orbán ani ne měsíc po volbách stupňuje tlak na bruselské úředníky a navrhuje ústavní dodatek zakazující přesídlování migrantů nařízené z EU. Po Lisabonské smlouvě sice platí nadřazenost eurounijního práva nad domácím, ale v případě ústavních zákonů již jde o kolizi jak hrom a to si uvědomují i bruselští páni.

Pokud ale jde dnešním bruselským eurokomisařům o dodržování právního státu, proč již dávno (podle mého skromného názoru) nežalují a nepohánějí k soudu Švédsko a jejich vrcholné představitele?

Vždyť tam dnes v některých čtvrtích bují násilí již v takovém měřítku, že se do těch míst bojí vstoupit i samotní muži zákona. O vynucování pořádku v těchto čtvrtívch již ani nemluvě. Jestliže o takto alarmující situaci píše dokonce i probruselský list Politico, měli by eurokomisaři okamžitě a neprodleně jednat a zahájit se Švédskem disciplinární řízení.

Jde přece o společné hodnoty?

Anebo jen ty „správné eurounijní“, které určí eurokomisaři?

Srdnatý boj našich zástupců

Dostáváme se k reakci našich zástupců v EU, resp. ve vládě, kteří by měli hájit naše občany. Podle významu dotyčných postů a funkcí by obyčejný člověk předpokládal, že paní eurokomisařka Jourová v Komisi EU nebo pan Chmelař, tajemník pro evropské záležitosti, se přímo pro občany přetrhnou, budou pracovat 16 hodin denně a jen a jen prosazovat zájmy naší republiky. Jenže skutečnost je jiná, paní Jourová (kooptovaná za Hnutí ANO) nadšeně přikyvuje návrhu na dodržování právních zásad státu, i když moc dobře ví, že toto navrhované ustanovení se může obrátit i proti České republice.

Jak?

Velice jednoduše, předpokládejme hypoteticky, že EU v rámci již schváleného Dublin IV. Určí povinně přijmout tisíce nelegálních migrantů převážně z muslimských zemí. Vláda řekne NE - a co Komise EU včetně paní Jourové? Prohlásí ČR za stát, kde dochází k porušování právních zásad a další koloběh žalob a procedur již netřeba popisovat. Paní Jourová tak připomíná toho skokana z 20. patra mrakodrapu, který ve 12. patře říká, je to dobrý. Jenže my jsme bohužel díky Dublinu IV a výše uvedenému již v pomyslném 1. patře nad zemí.

Ale naštěstí nás paní Jourová v pořadu Události komentáře uklidnila, šibalsky zamrkala a špitla do mikrofonu, že my se z těch kvót budeme nejspíš moci vyvázat tím, že se bude započítávat i integrace lidí z Ukrajiny. Uf! To jsem si oddychl. A pak, že se za nás v Bruselu nebojuje!

A pan Chmelař (ČSSD), tajemník pro evropské záležitosti? Již jednou se při jednání s prezidentem Macronem „proslavil“ a „nezklamal“ ani v případě návrhu podmínění financí.

Panu Chmelařovi na návrhu prý vadí, že rozhodovat o dotyčném státu, ve kterém údajně dochází k porušení práva, může Komise EU kvalifikovanou většinou. Podle názoru pana Chmelaře by o takovém porušení měla rozhodovat většina členských států zastoupených v EU. Tak to je opravdu obhajoba našich zájmů!

Nevím, jak vy, ale já osobně jsem si oddychl a mohu jít spokojeně spát. Zastupují nás opravdu ti „praví“.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.