18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

EVROPA: Opiové snění eurorealistů

Neformální summit v Římě, na kterém lídři členských států jednali o budoucnosti Evropské unie, byl spolu se začátkem vyjednávání o brexitu dirigentským pokynem pro nástup chóru „eurorealistických“ komentátorů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pražák 11.4.2017 9:02

Kašpárek má pobavit, ale tento dovádí pravidelně k pláči

Zásadní chyby - mystifikace v článku:

Nejde jen o náklady na výborně placný úřednický aparát, ale o to, jak "draze" tito bruselobyrokrati jednají. Způsobují plýtvání, defraudace, neekonomické investice, parazitují na nich úředníci vykonávající zbytečnou činnost - podávání žádostí o dotace,...jen na to je u nás 200 firem. ( Dotace nelze rozhazovat na to, co by si lidé přáli. Dávají se na to, co lidé nechtějí, ale co mít musí. To co chtějí, si koupí sami. (Sir Humphrey Appleby v seriálu Jistě pane ministře).

Porušování platných zákonů je také už EUrostandard (Maastrichtská kriteria 3% schodku rozpočtu, ochrana Shengenské hranice, nezávislost ECB, která nakupuje dluhopisy předlužených zemí, takže v bilanci už má pouze junk,....).

Politici s námi manipulují jako s žábami, které dají do hrnce s vodou a pomalu zahřívají... Za pár let zde v případě naší nečinnosti možná bude úplný fašismus organizovaný z Berlína a Brusele (to v lepším případě), nebo obdoba nacionálního socialismu na bázi islámu, organizovaná Evropským chalifátem.

J. Urban 8.4.2017 0:01

Aha! Tak proti opiovému snění eurorealistů nasadil

tenhle kašpárek fakt kalibr: socialistické snění eurooptimistů! Ve smyslu "žijeme lépe a radostněji", což byl v dobách socíku etalon jednoho 6l6a, tedy množství 6l6osti obsažené právě ve zmíněném výroku.

J. Václavíková 7.4.2017 22:43

Pane Kašpárku, tohle nemá cenu vysvětlovat místním

oklapkovaným. Chybí jim úchopové instrumentárium pro pochopení souvislostí :-)

A. Sedláčková 9.4.2017 12:43

Re: Pane Kašpárku, tohle nemá cenu vysvětlovat místním

Máte pravdu, paní Václavíková, úchopové instrumentárium pro pochopení myšlení p. Kašpárka mně opravdu chybí. Nezoufám však, nýbrž jsem pyšná.

P. Vaňura 7.4.2017 20:34

Evropa má společné zálmy, ale ty jsou v ještě větším

rozporu s představami bruselské rudozelené sebranky než politika presidenta Trumpa s ideologií analogické sebranky na "humanitních" katedrách amerických univerzit.

Š. Hašek 7.4.2017 19:44

Kavárenské varování

před smrtí, protože nebude možno (tak široce) obchodovat se sekačkama. A nebude španělské víno v obchodě v Praze ................. když nebude brusele.

Kam na to ten pan Kašpárek chodí? Začnu se bát i (o) počasí, protože to určitě není distribuováno přiměřeně od Katalánska po Trondheim. Co tam ti normovači s Jourovou sakra dělají??

J. Pospíšil 7.4.2017 20:01

Re: Kavárenské varování

EU by měla, v rámci sjednocování, zavést jednotnou vzdálenost měst a obcí od mořského pobřeží.

Kdyby to nešlo, tak alespoň stejnou průměrnou teplotu a počet slunečních dní.

R. Morava 7.4.2017 15:28

Ať si kdo chce, co chce říká

Pokud svět brzy nezkončí, jednou dospěje k určitému výrazněji spolupracujícímu celku. Takže problém není v evropském sjednocování a ve snaze obrousit velké rozdíly, ale ve způsobu a rychlosti jakou se to děje.

Pokud se toho chytli neomarxisté nerespektující svobodu a pluralitu a anarchisti, se svými právy bez povinností, tak je samozřejmě všechno špatně.

Z EU se stává Sovětský Svaz, ale mohly to být takové USA. Problém EU se tedy jmenuje marxismus, nebo levičáctví v každém případě demokratický deficit.

M. Prokop 7.4.2017 15:52

Re: Ať si kdo chce, co chce říká

USA to být nemohly. Mají, na rozdíl od EU, politický národ.

J. Rechnovský 7.4.2017 12:11

Poměrně nadějné

KOnečně se začínají objevovat názory jdoucí k jádru problému. Členské státy hlasitě vytrubují do světa jak je nutné "více EU" Ve skutečnosti však dělají pravý opak. Pouští své kompetence ve prospěch EU jen velmi nerady a po kapkách. Nominálně má exekutiva EU silný vliv pouze na fungování společného trhu. Reálný je však podstatně menší. Komise je zcela ovládána členskými státy a postrádá nezbytný mandát voličů. Pro jistotu jsou do ní tlačeni pouze obskurní, ale dobře manipulovatelné pozitury (Junker, Mogherini). Parlament má stále nedostatečné kompetence a je přehlížen voliči.

Jakýkoli problém je pak obratně házen na EU. V případě průšvihu je pak okamžitě obviňován imaginární "Brusel" z neschopnosti (migrace, Řecko, nárůst byrokracie...).

Pravda je ta, že EU prostě přestává fungovat. Ukazuje se jasně, že nelze integrovat Evropské státy metodou "aby se vlk nažral a koza zůstala celá", pomocí pochybného přerozdělování peněz a zákulisních intrik. Výsledkem může být jen zhroucení s katastrofálními následky.

Takže. Funkční alternativou je skutečná federalizace, dejme tomu na Švýcarský způsob. Musí to být však za účasti voličů, kteří dají hlas stranám s nadnárodním působností a programem. To potvrdí, že existuje něco jako evropské hodnoty a evropský politický národ. Pokud se naopak nic podobného nepotvrdí, je nutné EU co nejrychleji zrušit - včetně společného trhu.

M. Prokop 7.4.2017 13:08

Re: Poměrně nadějné

Evropské státy nelze integrovat žádnou metodou, nemají-li společný politický národ, společné politické strany. Což nemají.

Maximálně možná je velmi volná konfederace, nejspíš ani ta ne.

R. Morava 7.4.2017 15:01

Re: Poměrně nadějné

Jak to, vždyť takový integrované celek byl právě na našem území po stovky let. Rakousko, Svatá Říše Římská. Většinovým SŘŘ jazykem sice byla Němčina, ale ne docela. SŘŘ byla část Itálie, Česka, Uher se Slovenskem, Slovinsko... Je sice pravda že se tyto státy nakonec rozpadly v národní státy, ale netroufal bych si tvrdit, že jediným správným řešením demokratického deficitu v minulém a předminulém století je nacionalismus?

Pokud bychom to brali do důsledku, prokazatelně úspěšným alternativním řešením k multinárodnímu celku by bylo důsledné ovládnutí území dobyvatelem a implementování jeho jazyka. Tak jako se to úspěšně stalo v Británii, Německu, Dolních Uhrách, Římské říši...přes Čínu a USA prakticky všude.

M. Prokop 7.4.2017 15:54

Re: Poměrně nadějné

No, byl.

A rozpadl se. Nejdřív R-U, pak i Československo. Podobně jako SSSR nebo Jugoslávie, Belgie a Španělsko jsou "na lopatě".

J. Chaloupka 7.4.2017 11:08

Podle mne moc tlačili na pilu.

Nechat to na obyvatelích Evropy, kdy mladí pracují a cestují, jak se jim zachce, učí se cizí jazyky atd. tak možná za dvě generace by došli k tomu, že je dobré mít jednu směrnici, třeba na sekačky. Ale takhle jen vyvolali odpor. Prostě kdo chtěl být členem velkého národa, tak emigroval to USA, naučil se anglicky, složil přísahu a dostal občanství. Ostatní zůstali v Evropě Angličany, Němci, Portugalci, Poláky atd. atd. Jsme prostě geneticky vytříděni. To je celé. V čele té EU nepochopili, že některé věci chtějí čas.

A. Alda 7.4.2017 10:36

Pokud z EU vystoupíme,

tak ať si tam pak dělají, co chtějí.

A vystoupit bychom měli co nejrychleji.

S. Petr 7.4.2017 10:33

regulace zbraní je pro EU zásadní

Vaše věta "dejme tomu když zpřísňuje podmínky držení zbraní, pak to dělá jen proto, že to považuje za věci zásadní"

A to je kámen úrazu.Tak například pěnice bělohrdlá třeba považuje za zásadní omezení prachových částic obsažených ve ventilátoru chladniček.Proč? Protože danému tématu nerozumí a nechápe vůbec nic.Jenže pěnice nemá obrovskou moc prosadit tento nesmyslný názor.Naproti tomu EU,danému tématu také nerozumí,ale má tu moc svůj nesmyslný názor prosadit.Jistě je tu nějaký kontrolní mechanizmus jenž má podobným excesům zabránit,jenže ten selhal.Respektive pokud se dohodne Německo a Francie je velice snadné prosadit libovolný paskvil z pera EU.Pokud přidáte úředníky jenž se potřebují zviditelnit na nějakém banálním problému a dokázat jak jsou potřební,rázem před sebou máte největší problém EU.

L. Severa 7.4.2017 10:03

Práce kvapná.

Mám dojem, že někdo chce, aby EU fungovala podle jeho představ již zítra. Megalomanské rychlé rozšiřování EU o státy s naprosto rozdílnými podmínkami, zejména ekonomickými nemůže přinést nic dobrého. Vnucovat narychlo něco státům s naprosto odlišnými tradicemi a dokonce i klimatickými podmínkami si nedovolili ani v USA. Aljaška je něco jiného než Florida, asi i proto mají jednotlivé státy vlastní zákony. Navíc vedení EU postupuje velmi necitlivě, někdy až s vyhrůžkami.

Z. Čábelka 7.4.2017 9:42

EUnuši realitu májí za sprosté slovo :o)

EUnuši profesionální i z nadšení už melou opravdu jen zoufalosti bez smyslu a užitku. Kdyby se věnovali alespoň tomu zpěvu. :o)

B. Rameš 7.4.2017 9:30

Opiové snění eurorealistů

Nu, a teď už zbývají jen ztroskotanci a zaprodanci. Článek je tak argumentačně mimo, že ani nemám sílu k polemice.

M. Prokop 7.4.2017 9:28

Začal dobře,

ale pak zajel do svých starých kolejí opakování eunijních lží.

J. Schwarz 7.4.2017 9:21

Jaký má smysl

srovnávat počet byrokratů pracujících pro Evropskou komisi s počtem zaměstnanců americké sociálky? Proč nesrovnat rovnou s Českými drahami nebo Newyorskými technickými službami? A k čemu je srovnání výdajů americké federální vlády, která z federálních daní platí například armádu a námořnictvo USA, NASA, údržbu systému GPS atp. s EU, která financuje tak leda nesmyslné dotace a přesuny poslanců ze Štrasburku do Bruselu?

J. Kulheim 7.4.2017 9:19

Základním problémem EU je absence demokracie

"Háček je v tom, že neexistuje definice zásadních věcí, na které by se Evropa dokázala shodnou"

S tím, souhlasím. Co to je zásadní věc a shodnout se na definici tohoto pojmu, je zásadní problém. Myslím, že je to proto, že pro každého jednotlivce, pro každý region, pro každý stát, atd je zásadní věc něco jiného. To co je zásadní problém dnes, nemusí být zásadním problémem zítra.

Podle mého názoru, zásadním problémem EU nejsou emise u sekaček, ani u čehokoliv jiného. Základním problémem EU je absence demokracie. EU řídí anonymní, nikým nevolení, neodvolatelní úředníci, kteří prosazují zájmy různých lobbistických skupin např. výrobců sekaček. Zásadním problémem je absence politiků, kteří by měli nějakou vizi, nebo alespoň sebereflexi.

EU nedokáže to základní pro přežití tj. zajistit vnitřní a vnější bezpečnost občanů EU. Je to tím, že je neschopné vedení nebo je špatný systém nebo obojí?

P. Hlosta 7.4.2017 8:45

Byrokracie je diktátor!

Já to napsal včera, že v EU je diktátor byrokracie. Prakticky nesvržitelný ovšem. V každém jejím státě pak je odnož toho diktátora. V důsledku demokratičtí zastupitelé nemají šanci uplatnit svou moc dellegovanou na ně voliči. Proto je tak příznačná servilita namísto suverenity. Uvidíme co udělá brexit s dříve tak suverénní mocností Británií. Jak zabojuje proti svým byrokratickým diktátorkům, kteří ji pochopitelně zůstanou a budou se držet zuby nehty.

R. Langer 7.4.2017 8:21

Napadlo vás někdy,

že třeba mě kategorie banánů podle jejich velikosti a tvaru podle pravidel EU opravdu ničím neobohatily oproti stavu před tím? A dost by mě zajímalo, jak to obohatilo konkrétně vás, a k čemu je to vlastně potřeba? :-P

J. Schwarz 7.4.2017 9:34

Re: Napadlo vás někdy,

Přesně tak! Ať si kdo chce dováží banány nejrůznějších tvarů i barev, vybere si zákazník! stejně tak sekačku, vysavač, žárovku nebo louč. všichni bychom ušetřili na zbytečných, ba škodlivých byrokratech - tedy vyjma ony byrokraty samotné.

Z. Rychlý 7.4.2017 8:17

Pane Kašpárku,

a o čem tedy sní eurofederalisté? To už není ani opiové snění, to je zcela jasný kokain, co šňupou.

Eurorealisté nesní v opiovém rauši, ti dobře vědí, že něco jde šejdrem, ale bojovat s uhlířskou vírou je těžké. Vy prostě jen VĚŘÍTE, že federace, či ještě lépe jednotný stát "evropského" národa vyřeší všechny rozdíly mezi současnými "obyčejnými" národy. Nejste nic, než nová církev s novými modlami a scestnou ideologií. Využíváte pomýlence, kteří věří, že EU je záruka míru a NATO míru nepřítel. Pomýlence, kteří věří, že být velký je zárukou prosperity a pak se jen diví, že se objevila nějaká černá labuť. Nic jiného nemůžete nabídnout, než tyto klišé.

O. Uživatel 7.4.2017 8:06

Uživatel požádal o vymazání
P. Rudolf 7.4.2017 7:42

Skvělý postřeh

Tady na Psu ale naprosto nevhodný. Taky to autor od místních génijů po právu schytá.

O. Uživatel 7.4.2017 8:00

Uživatel požádal o vymazání
R. Langer 7.4.2017 8:47

Re: Skvělý postřeh

Tak hlavně že máš normované banány podle kategorií, soudruhu Rudolfe. To ti jistě dělá dobře. Pořádek musí být. :-P