26.8.2019 | Svátek má LuděkDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Ohrožená demokracieŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 85, poslední: 29.5. 2013 23:27, přehled diskusí

Co chybí demokracii:
Autor: V. Vojta Datum: 29.5.2013 23:27

Mluvíme pořád dokola o demokracii, ale naprosto ignorujeme jeden z jejích základních prvků, který používali od začátku starověcí Řekové - ostrakismus. Vždyť i jeho jednodušší forma t.j. odvolatelnost zvoleného poslance, byla okamžitě po Sametové revoluci zrušena. 

Re: A dodatek:
Autor: J. Jurax Datum: 28.5.2013 22:26

A mimochodem - nejste mimo mísu, ale argumentujete mimo mísu - jak, to jsem se Vám pokusil vysvětlit.. Ono rozumných protiargumentů proti mému návrhu Vám tu můžu vysypat hromadu, ale Vy je jistě taky znáte.

Re: A dodatek:
Autor: J. Jurax Datum: 28.5.2013 22:18

No, kde se ujala - byla i u nás i jinde, pravda tak před 110 lety - byl tu majetkový census - viz třeba http://www.ius-wiki.eu/historie/pfuk/cech/zkouska/skupina-a/otazka-38. Postupem doby byla potlačena ve jménu ušlechtilé myšlenky rovnosti - to ušlechtilé opravdu nemyslím ironicky. Jenže s rozbujelými sociálními státy, kde si většina může demokraticky odhlasovat, že ji menšina bude živit právě skrze ten sociální stát, ztrácí poněkud kouzlo. A to je pochopitelně jen jedna strana problému.

Teď není volební census, pokud vím nikde. Kde by se o něm dnes vážně uvažovalo nevím a celkem pochybuju, že by se tak dělo mimo diskuse politologů nebo filosofů, resp. nezávislých myslitelů. Zkuste gůgl, hledat volební census nebo tak podobně - já našel, ale skrze vložené odkazy mne to vyhodilo s poukazem, že redakce Neviditelného psa si nepřeje, aby se příspěvek tohoto znění objevil v diskusi. Pravděpodobně obsahuje neplacenou reklamu, vulgární slovo nebo má rasistický obsah. Na některá slova jsou tu citliví nebo holt nemají rádi odkazy.

Zkuste angličtinu.

Ono je totiž tahle myšlenka silně politicky nekorektní - rovnost je kráva vpravdě posvátná - takže kdokoliv z veřejných osobností by s ní veřejně vystoupil, bude haněn a ostrakizován. A navíc její eventuální politické prosazení je dnes patrně nemožné - nemožná je po mém soudu byť jen politická diskuse o ní. Ale bude hůř a doba politických, ekonomických i sociálních otřesů, do níž možná spějeme, může zplodit leccos horšího než jen volební census.

Re: A dodatek:
Autor: J. Barto Datum: 28.5.2013 17:02

Tak dobře, uzavřeme to.

Když už jsem tedy "mimo mísu".Pak bych ale prosil o odkaz, kde se ve světě tahle geniální myšlenka ujala.

Patrně asi nic nenajdete, tak já slevím :Kde se o tom v demokratickém (ale nešť(!!), stačí ve vyspělém) světě, resp státě vážně uvažovalo ?

Dík za odkaz !!

Re: A dodatek:
Autor: J. Jurax Datum: 28.5.2013 15:04

Daňový systém u nás je jistě spletitý, ale pro začátek aspoň rozlišujte mezi daněmi  fyzických a právnických osob. Rovněž rozlišujte mezi daní z příjmu (fyzických osob), o níž píšu a jejíž sumu za rozhodné období navrhuji jako kriterium pro výpočet váhy volebního hlasu, a daní z majetku (daň z nemovitosti, daň z převodu nemovitosti, daň darovací a daň dědická, případně i silniční daň).

Mimochodem osobně pochybuju, že by Vámi vyjmenovaní pánové platili nějak extra vysoké daně z příjmu fyzických osob, byť pro to pochopitelně nemám důkaz.

A specielně pochybuju o Vašem tvrzení Daně platí u nás ve velké míře lumpové, kteří přišli k majetku a velkým příjmům podvodem, krádeží" za bílého dne - zisk z podvodu a krádeže - obecně z nelegálních praktik - se obvykle nedaní :-)  ... a takoví lumpové jistě mají dobré právníky, aby i daně z příjmu fyzické osoby patřičně optimalizovali.

Můj návrh je jen nápad,  jenž by si samozřejmě zasloužil precizovat. Myslím jej opravdu vážně, ostatně volební census není nic nového. Ten, kdo do společného měšce platí víc, nechť má i právo víc mluvit do utrácení z tohoto měšce - byť jen velmi nepřímo a zprostředkovaně. Neboť o tom jsou volby.

Je Vaším nezadatelným  právem s tímto návrhem nesouhlasit - zde ovšem argumentujete sice krásně emocionelně, ale naprosto mimo misu.

Re: A dodatek:
Autor: J. Barto Datum: 28.5.2013 8:49

I kdybych částečně přistoupil na Vaši argumentaci, tak ihned vyvolává řadu otázek. Daně platí u nás ve velké míře lumpové, kteří přišli k majetku a velkým příjmům podvodem, krádeží" za bílého dne".

Majitelé např MUS, platí jistě velké daně.S.Gros také. Co stojí za většinou miliardářu v Česku ?

Něco jako za T.Baťou -vybudovaný nejmodernější obuv. průmysl na světě, vlastně celé město- však Vás nemusím jistě poučovat.Něco jako za panem Škodou?

Co stojí za panem Řebíčkem,Janouškem, Dalíkem, Vítkem a dalšími a dalšími "plátci velkých daní".

Tak vidíte. Přidělil byste jim snad dokonce několik volebních hlasů oproti menšímu plátci daní, který toho platí méně? A tak by mu podle Vás patrně příslušela menší volební pravomoc.Pane Jurax, myslíte to opravdu vážně??

Re: Havlismus:
Autor: M. Stuchlik Datum: 28.5.2013 8:24

nezapomínat na oposmluvní aktéry

Re: Koho dnes utáhnete na separát?:
Autor: P. Sulc Datum: 27.5.2013 23:06

Aha, rasismus. Tim se ted kde kdo ohani. Kritika cikanu na soc. podpore, vrazednych muslimu, nezamestnatelnych cernochu neschopnych se neco naucit, to vse je rasismus. Kupodivu, obdiv ke schopnostem a pracovitosti vychodnich Asiatu uz rasismus neni.A povedomost o tom, ze vsechny zivicisne druhy, vcetne lidi, maji velice silny vztah k vlastnimu druhu, tedy blize k vlastni rase nez k jine, vam zrejme uniklo. Psal o tom Knrad Lorenz dostal i Nobelovu cenu. Co vy mate za ''''rasismus'''' ?

Demokracie je v ohrožení. A proč?:
Autor: J. Urban Datum: 27.5.2013 22:53

Protože si ji v podstatě uzurpovali levičáci a ultralevičáci. Z principu pravicové politiky nevyplývá potřeba vše (nebo co nejvíc) řídit, regulovat, omezovat, dirigovat. Proto se pravicově smýšlející lidé do politiky vlastně ani netlačí - proč by se měli podílet na tom, co je vlastně proti jejich přesvědčení? Tím se do uvolněného prostoru snadno nacpou levičáci - modří, oranžoví, rudí, ba i hnědí a černí :-( Neplatí bohužel jen pro čr, ale obecně.

Re: A dodatek:
Autor: J. Jurax Datum: 27.5.2013 21:49

Jo, milý pane, recept na rozdělení lidí na !moudré" mající právo volit a na "hloupé", bez tohoto práva nemám. I když - dalo by se komisionelně měřit IQ - jenže u nás by se to jistě brzo dalo uplatit :-)

Ale měl bych jiný - násobit váhu hlasu koeficientem větším než 1 významně přímo závislým na výši daní z příjmu odvedených za poslední volební období; u důchodců za posledních řekněme 10 let před důchodem - co Vy na to? Berňák ví všechno a kdo platí, taky poroučí.

Re: A dodatek:
Autor: J. Barto Datum: 27.5.2013 21:27

Kdo rozdělí lidi na!moudré" mající právo volit a na "hloupé", bez tohoto práva? Jistě na to máte receptt, aby to bylo demokratické a bez "vady".

Jestli na to nestačíte, poraďte se s paní K.Něco už sesmolíte !!

Re: Ony tu demokracii ničí právě ty ulhané evropské "elity",:
Autor: J. Barto Datum: 27.5.2013 21:21

Vy blábolíte čím dále více.Vaše představa o fungování EU, to je tedy věc.

Jinak, dáte mi jistě odkaz na projev, který jste citovala.

Ano, ano, ano...:
Autor: J. Kanioková Datum: 27.5.2013 21:16

Re: V P.Robejškovi vidím naději:
Autor: V. Němec Datum: 27.5.2013 20:53

Má tytéž pocity

Re: Koho dnes utáhnete na separát?:
Autor: V. Němec Datum: 27.5.2013 20:46

Prosím nechte národ lid apod. na pokoji, právě to házení do jednoho pytle je příčinou rasismu a podobných zvráceností, které vedou k honům na lidi. Je také zajímavé že každý kdo takto hovoří že ta či ona skupina je taková či maková tak sám sebe ač k ní patří s tohoto hodnocení vyděluje

Havlismus:
Autor: V. Němec Datum: 27.5.2013 20:31

Naprosto přesný popis havlismu s jeho nepolitickou politikou

Ony tu demokracii ničí právě ty ulhané evropské "elity",:
Autor: J. Kanioková Datum: 27.5.2013 19:49

vždyť to je děs v přímém přenosu ty jejich projevy. To se čím dál víc podobá projevům Brežněva  a všech nejvyšších v RVHP. Máme se dobře a budeme se mít ještě lip... v brzku...

Lžou, lžou, nestydatě bagatelizují, nepřiznají, že evropské civizaci teče už proudem voda do bot, jen aby si ochránili své darmožroutské bruselské pozice. A docela podezírám, že jim ta krizka vyhovuje k jzáměru toho zneužít k dramatičtějším regulacím, k prosazení dalších šíleností, proti kterým Evropani už docela dost brojí. Drží se politické korektnosti, a odmítají nazývat průšvihy jimi prosazené pravými jmény. Například imigrace. Nepžiznají, že je to časovaná bomba.

Vůbec se nezajímají, co na to normální populace, melou si pořád jen svou. Za pseudohumanismem je jejich lenost a vědomí, že za čtyři roky bude u vesla někdo jiný. Králové kdysi řešení problémů neodkládali, protože věděli, že stejně by to spadlo na ně nebo na jejich syny a vnuky. Ti novodobí si to nepřipouštějí a jen tlačí na pilu nás nacpat do jediné škatulky s jednotnými pravidly. Rovnostářství jak bič !

SOCIALISMUS, žádná demokracie... :(   Kecají o idejích, ale ve skutečnosti to, čím se řídí, je ideologie.  To ideologie se vydávají za něco, čím ve skutečnosti nejsou !

Re: Demokracie se privatizuje a to je špatně.:
Autor: J. Jurax Datum: 27.5.2013 19:42

A ještě - pamatuju doby, kdy veřejným zájmem bylo testátnění i toho nejdrobnějšího řemeslníka, jakož i kolektivizace zemědělství a likvidace vykořisťovatelských tříd. A jsou státy, kde je veřejným zájmem nestavět jaderné elektrárny, a státy, kde veřejným zájmem jest je naopak stavět.

Nemyslíte, že ten veřejný zájem je formulován lecčíms - třeba taky politikou?

Re: Demokracie se privatizuje a to je špatně.:
Autor: J. Jurax Datum: 27.5.2013 19:36

A nemůže tohle všechno být zároveň zájmem jednotlivce, tedy soukromým? :-)

Mimochodem veřejným zájmem je vzdělání dostupné pro všechny, nejen pro nadané - základní všem a dál podle míry a zaměření jejich nadání :-).

A v těch sítích jste zapomněl produktovody, vodovody, sítě energetické a taky telekomunikační - opomenutí těch komunikačních je vzhledem k tomu, že diskutujeme na netu, pozoruhodné. :-) ... možná chyběly ve Vaší učebnici politologie :-)

Re: Demokracie se privatizuje a to je špatně.:
Autor: J. Jurax Datum: 27.5.2013 19:24

Nedělejte chytrého, nehaňte a odpovězte - není každý tak geniélní jak Vy - poučování je jednak ušlechtilé, jednak Vám dodá pocitu nadřazenosti a já se poučím. Vysvětlete tedy neznalému, jste-li toho schopen - jinak budete za vola spíš Vy.

Mimochodem - já se to na základní škole před víc jak půlstoletím fakt neučil :-)

Re: Brusel závidí Pekingu:
Autor: J. Jurax Datum: 27.5.2013 19:15

No, osvícená diktatura je vždy lepší než demokratická žvanírna - a určitě akceschopnější. Číňané se o ni snad snaží ... jde jen o to, jak zajistit dlouhodobou osvícenost diktatury. To se zatím nikdy nepovedlo ...

A nám zjevně chybí ta tisíciletá kultivace vštípivší vládcům vědomí odpovědnosti  a potřebu být ve své působnosti prvotřídně kvalifikovaný. Na EU je to krásně vidět - a u nás doma taky.

Je vůbec možné, aby ministr - profesionální politik dosazený do toho kterého koryta díky povolebním šauchlům a kompromisům po demokratických volbách - byl v oboru své působnosti vůbec nějak kvalifikovaný, natož prvotřídně? Když šéfuje tu obraně, tu spravedlnosti a je ochoten vzít i školství nebo životní prostředí - prostě jak to vyjde - přičemž je vzděláním absolvent novinařiny nebo potravinářský technolog?

Přesně !:
Autor: J. Kanioková Datum: 27.5.2013 19:14

Re: Demokracie se privatizuje a to je špatně.:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 27.5.2013 19:09

Pane nejprve si přečtěte  co to je správa věcí veřejných v každé učebnici politologie, úloha demokratického státu ve společnosti a případné další  funkce demokratického státu a jeho institucí, pak přijďte diskutovat na NP. Jinak děti se to učí na základní škole!! Nebudete tady za vola.!!!

Jezuskote, to je skvělý odkaz, ď :))))))))))):
Autor: J. Kanioková Datum: 27.5.2013 19:08

Re: Demokracie se privatizuje a to je špatně.:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 27.5.2013 18:57

Veřejný zájem nás všech je vybudování infrastruktury státu což jsou dálniční, silniční, železniční síťě, bezpečnost státu a bezpečnost občanů, dále zdravotnictví dostupné občanům a vzdělání dostupné pro všechny nadané. Zvláště to poslední vám pane Schwarzi velice chybí jinak byste tady nepsal takové nesmysly, ale vám to moc nevadí..

Re: Demokracie se privatizuje a to je špatně.:
Autor: J. Jurax Datum: 27.5.2013 18:56

Moderní liberální demokracie je ve vážném ohrožení ze strany soukromých zájmů. Soukromé zájmy se nerovnají zájmům veřejným to jest zájmúm nás všech.

No, nevím - mám-li soukromý zájem - třeba o historii nebo abych víc vydělal nebo i o věci veřejné (tím nemyslím veverky) - ohrožuji demokracii? Zájmy nás všech jsou výsledným vektorem součtu vektorů soukromých zájmů nás všech, neboť můj osobní zájem nemůže být než soukromý, i když se múže shodovat se soukromými zájmy jiných jedinců, kdežto se zájmy - soukromými -  ještě jiných může být naopak v příkrém rozporu .

A nejsou-li veřejné zájmy - zájmy nás všech - svrchuzmíněným výsledným vektorem, kdepak se ty veřejné zájmy nás všech berou? Kdo je formuluje? Z jakého pověření? Kdysi to byla Strana (KSČ) a vláda z pověření pracujícího lidu, ale to dnes snad už neplatí ... :-)

Re: Koho dnes utáhnete na separát?:
Autor: P. Sulc Datum: 27.5.2013 18:46

Vzacna pani, ty ja jsem ztratil uz davno, uz v dobach co jsem opustil''''rodny kraj'''' a videl jak jini lide ziji a mysli. Jenze kdyz s tim prijdu v discusi, dostavam vynadano jako zradce narode a dozvim se uzasnou novinu, od tech s vyznacnou inteligenci,  ,ze Sulc je huspenina.. Nemylim-li se, i od vas jsem dostal parkrate ''''drzkovou'''', kdyz jsem poukazoval na fakt ze narod fotbalovych idiiotu jen chlemta pivo, nadava, ale na nejakou buricskou akci se nezmuze.

Re: Není nad technokracii:
Autor: J. Jurax Datum: 27.5.2013 18:42

Ale nebylo by to strašné, to souzení počítači a odbourání filosofie na technických školách - nevím, jak je to teď, ale za mých let jsme tam filosofii měli - tu nejjlepší, neboť vědeckou, totiž marxistickou ...a studentii technik studují proto, aby znali technické vědy, to je pro ně skutečně hlavní, tím se hodlají živit.. Kdyby se chtěli živit žvaněním (nebo když neumí matematiku), šli by na filosofii nebo politilogii nebo gender studia :-)

ekonomická krize bezprostředně souvisí i s krizí demokracie - ale kdež, ekonomická krize toliko vybudí jevy (nezaměstnanost, protesty a demonstrace, radikalizace extrémní levice i pravice, násilí primitivů), jež jsou interpretovány jako krize demokracie, neboť demokratické vlády je politicky korektně neumí řešit. V dobách hojnosti se o krizi demokracie nemluví. Ergo je-li demokracie v krizi (po mém soudu je, ale z důvodů jiných, než píše pan Robejšek i Vy), je to nezávisle na situaci ekonomické.

Re: Vládnoucí elita:
Autor: J. Jurax Datum: 27.5.2013 18:28

Probůh, přece nechcete stavět na roveň exaktní vědy jako je matematika a kybernetika se sociologií, psychologií či ekonomií :-) :-)