3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


EVROPA: ODS přispívá k štěpení evropské pravice

20.3.2009

Vyjadřuji lítost nad štěpením evropské pravice sdružené v klubu ELS-ED v Evropském parlamentu. Znamená to oslabení pravice ve prospěch socialistických stran. Tento nepochopitelný a chybný krok je bohužel důsledkem radikalizace euroskeptických nálad části britských konzervativců a také v ODS. Navzdory tomu věřím, že se i v budoucím Evropském parlamentu uchová prostor ke spolupráci pravicových stran v podmínkách, kdy se mnozí obávají posílení extrémní levice i extrémního nacionalismu.

V Evropském parlamentu není důležité být z velkého státu, není důležité být z velké strany, ale jde o to být pracovitý a úspěšný ve velkém klubu. Proto hluboce lituji mých kolegů z britské Konzervativní strany, jejichž stranické vedení včera oznámilo definitivní rozhodnutí o odchodu ze společného klubu evropské pravice ELS-ED.

Krok britských Konzervativců, který hodlají následovat i poslanci zvolení za českou ODS, je šťastný pouze z hlediska snílků o odešlé velikosti a významu britského impéria. Pro evropskou pravici, pro evropské konzervativce je to rána, návrat do situace osmdesátých a první půle devadesátých let, kdy roztříštěnost pravice umožňovala dominanci socialistů. Klub ELS-ED již deset let bez větších rozporů spojuje všechny tři pravicové proudy evropské politiky - konzervativní, liberální i křesťansko-sociální. Právě konzervativní pilíř zastoupený nejen z Británie a ČR, ale i Švédska, Pobaltí, Rumunska a dalších států bude oslaben.

Rozhodnutí ODS bezmyšlenkovitě následovat britské konzervativce je výrazným oslabením České republiky a pozice českých občanů v Evropském parlamentu. Naše země není v pozici jedné z hlavních evropských velmocí, aby si její političtí představitelé mohli dovolit luxus nevnímání reality. "Realistická" politika kterou hodlá ODS v Evropské unii sledovat je racionální pouze z hlediska dogmatické ideologie a symbolismu vyznávaného především bývalým členem ODS, prezidentem Klausem. Teorie, že čeští poslanci ODS začnou po vystoupení z největšího a nejvlivnějšího klubu EP najednou vykonávat po pěti promarněných letech nějakou vyšší pracovní aktivitu je, obávám se, nepravděpodobná. Lituji, že jedna z hlavních českých stran je rozhodnuta podporovat a sledovat britskou izolacionistickou politiku a ne české národní zájmy.

Převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autorka, europoslankyně, je předsedkyní stálé delegace Izrael-EP