15.5.2021 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

EVROPA: Obětí je nejen Ukrajina

V našem komentáři ze dne 21. února (Politický komentář k situaci na Ukrajině) jsme varovali před tím, že "připustit střet o orientaci Ukrajiny a vést boj o její směřování na Západ či Východ, ignoruje realitu. Zemi to vede do neřešitelného konfliktu, který může skončit pouze tragédií…

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 7.3.2014 19:41

Souhlasím s článkem

Důvodem pro podporu nikomu neprospívajícího, každý stát v principu ohrožujícího běsnění v ulicích Kyjeva bylo nespíš především vytvoření záminky pro utužení socialistické DEU říše.

Od nynějška bude EU postupovat podle hesla: Kdo nejde s námi, jde s Kremlem proti nám! Ve spojení s DEU-hujerskou vládou, speciální DEU-policií, DEU-masmédii a DEU-soudy (proč si nikdo nevšímá toho, že paní Bradáčová už vyměnila více než polovinu státních zástupců, těch, kteří nedotáhli k odsouzení politické procesy s politiky, kteří se stále řídili svým svědomím (Vondra, Julínek, primátor Svoboda,...) nás po nedávném "vítězném únoru" nic horšího ani nemohlo potkat!

Z. Sohorova 6.3.2014 4:27

Pane M. Kosejk

Jsem rada ze jste uz konecne prisel na to, ze Klaus je intrikar a podvodnik Klaus si pise vse jak se mu to hodi a nikdy se nevyjadril jednotne,vzdy psal tak na dve nebo tri  strany Klaus je v jeho nazorech smelinar a vzdy hlavne pise tak, ze mu z toho neco tece Je to farizej prvni tridy ...Doufam ze jeho opevovatele  pan Prokop a netovej sasek Mrazek to nekdy pochopi take.... i kdyz tomu moc neverim,protoze to jsou trubky

P. Jansky 5.3.2014 18:27

Netušili jsme, že se naše tušení

to snda staci.. clovek nemusi cist dal

M. Kosejk 5.3.2014 17:05

smutné...

Tak tohle je již druhý Klausův článek v řadě, ve kterém Václav Klaus zcela opomíjí roli Ruska. V prvním článku hodil veškerou vinu na Západ - a vykašlal se na fakt, že před volbu "buď - nebo" Ukrajinu postavil Putin. A v tomto článku opět ignoruje problém ruských aktivit na území suverénního státu - a jen k tomu píše něco ve smyslu, že je to jen logický důsledek aktivit Západu (což mi připomíná rétoriku SSSR, kterou SSSR používá už od doby Stalina). A úzkostně se vyhýbá tomu, aby ruské aktivity pojmenoval pravým jménem.

V. Klaus píše jen: "...co se dnes na Ukrajině děje."  Co se děje? Rusko má vojáky na území cizího státu! Má je tam, i když na Krymu žádné násilí na etnických Rusech neprobíhalo. Vlastně se tam nedělo nic, co by opravňovalo Putina hovořit o potřebě ochrany Rusů.  A dále platí, že právě Putin udělal vojenskou formou z lokálního problému krymských Rusů globální problém. Ale to asi pro V.K. není důležité -a to je smutné.

J. Boleslav 5.3.2014 18:14

Re: smutné...

Klaus měl vždy v zahraniční politice slušně řečeno nejasno, ale co je moc, to je moc. Že by svým analytickým myšlením nebyl schopen pochopit podstatu problému, kde je v tomto případě největší zlo, mně přijde dost nemožné. Smutný konec kdysi sympatického politika. :-(

M. Kosejk 5.3.2014 18:51

Re: smutné...

Dnes mě napadají už jen 2 důvody pro Klausovy názory na Rusko.

1) Touha být za všech okolnosti v opozici proti všemu západnímu.

2) Je ve službách Kremlu.

Ještě tak před rokem bych lidem nadával za to, co teď  tady sám píšu o V.K.  Ale dnes už mi to na mysl přijde.

Š. Hašek 5.3.2014 19:29

Re: smutné...

1. Klaus pouze konstatuje, že místní přepisovači voleb na Ukrajině se nikoho dalšího z celé Ukrajiny neptali.

2. Klaus pouze naznačuje, že politika pomocí armády zdaleka neskončila.

3. Klaus pouze naznačuje, že krasohledi bruselští jsou jenom schopni takové politice přihlížet.

4. Klaus pouze naznačuje, že názor vykladačů z brusele může být stejně schematický jako jejich celkové názory na zářnou rovnostářskou budoucnost lidstva.

Co je na tom divného? Za rok si vzpomeneme. Jen poznámka na okraj.

M. Kosejk 5.3.2014 19:48

Re: smutné...

Klaus konsatuje něco, co konstatovat nelze. A vše ostatatní z téhle jeho demoagogie vyplývá.

On prostě má za to, že hnutí proti Janukovyčovi je dílem Západu. Proč si to myslí, netuším. Západ ukrajinskou opozici nijak zvláště nepodporoval - a když podporoval, tak oficiální představitele opozice, kteří na pouliční kyjevské dění neměli skoro žádný vliv.

 

Hnutí proti Janukovyčovi je hlavně dílem Ukrajiny - a nemá smysl se hádat o to, kolik lidí to v Ukrajně  podporuje, protože to se neví - a je to jejich věc. Respektivě - byla to jejich věc, než tam přijeli Rusáci. A dost možná byli ruskou vládou placeni i ti ostřelovači, kteří způsobili ten masakr a následné vyhrocení situace.

Václav Klaus vždy podporoval myšlenku, že do dění v suverénních státech se nemá zasahovat silou  - a já vždy tento jeho názor podporoval. A potom mi připadne vrchloně divné, že v tomto principu má vyhrazenu jedinou výjimku - Rusko. Rusko si - dle něj - může dovolit okupovat cizí území - a vina se hodí na Západ.

J. Václavíková 5.3.2014 20:02

Re: smutné...

Pane Kosejku, musím říct, že jste mě dost příjemně překvapil svými komentáři k tomuto tématu. Řekl jste to naprosto přesně. Ještě bych chtěla upozornit na jistý detail. Mám dojem, že v tomto článku se VK chová jako chytrá horákyně, on vlastně výslovně neuvedl, že za krizí je západ, jen spoléhá na to, že jeho věrní pejsci si to už dovodí sami. Takže on sám neriskuje, že se znemožní, přesto je jasné, kterým směrem smečce ukazuje.

Už jste viděl tento článek ruského historika?

http://dialog.ihned.cz/komentare/c1-61786700-uz-to-tady-bylo

M. Kosejk 5.3.2014 22:34

Re: smutné...

Víte, odpůrci Václava Klause mi nikdy nevěřili, že když souhlasím s jeho názory, že nejsem jeho adorant. A když nesouhlasím s jeho jinými názory, tak dalšími lidmi jsem zase obviňován z eurohujerství a pravdoláskařství.

Faktem je, že si myslím, že v poslední době se Václav Klaus odcizuje všem lidem, kteří tenkrát tvořili základ liberálně-pravicového voličstva. A teď už se orientuje na nějaké podivné radikály. Taková jeho póza: "Proti všem"...

J. Václavíková 5.3.2014 22:48

Re: smutné...

Nevím, jestli jste si toho už všiml, ale on byl liberál vždy jen per hubam. Jenže jeho příznivci to pořád nechtěli vidět. Namátkou tržní nájemné (viz jeho stará maminka), bankovní socialismus, který financoval jeho politickou kariéru a vrhl nás nazpět.... No nic, to už je jedno. Já mám takový dojem, že ten, kdo mu někdy věřil, se snaží zracionalizovat si tuto svou podporu a snaží se vidět jeho tehdejší angažmá pozitivně.

Že je čím dál víc mimo, to je také pravda. Tak dlouho mu všichni poklonkovali, až ztratil kontakt s realitou.

M. Kosejk 5.3.2014 22:56

Re: smutné...

No vidíte. S "bankovním socialismem" to vidím daleko složitější - a moc jiných možností ve své době nebylo. A "netržní" nájemné bych přímo jemu na hlavu fakt nehodil. Ale pro některé (nejčastěji pro ty bez ekonomického vzdělání) tohle může být "důkaz", že jsem slepý, protože neodsoudím něco, co oni považují za špatné. :))

J. Václavíková 5.3.2014 23:16

Re: smutné...

To tržní nájemné si z té doby pamatuju, protože mě tím štval. Měl strach o preference. ODA to prosazovala, on byl proti. Nevím, co se Vám může líbit na tom, že o úvěrech rozhodovali politici a podnikatelé napojení na vládní strany (dnes jim říkáme kmotři). Nerozhodovaly záruky a návratnost, ale kamarádíčkové. Dnes sklízíme plody. Najděte si k tomu články a zkuste je číst s odstupem.

B. Rybák 7.3.2014 19:55

Re: smutné...

Přesně tak, pane Hašek!

V. Venc 6.3.2014 11:54

Re: smutné...ad Kosejk (17:05)

Je také třeba začít s politickou analýzou nezákonným odstraněním Janukoviče a teprve potom se vyjadřovat k ruským vojákům na Krymu. Za další, Klusův článek má v nadpise "Obětí je nejen Ukrajina", tedy se nepouští vůbec do rozboru střetu velmocenské politiky USA s Ruskem, kdy USA začínají tahat za slabší konec a skóre by rády vyrovnaly pomocí Majdanské vlády a politického oslabení EU.

J. Václavíková 6.3.2014 22:37

Re: smutné...ad Kosejk (17:05)

Vy si skutečně myslíte, že jiný stát má právo zasahovat u sousedů pokaždé, když má dojem, že tam neproběhlo vše dle zákona? :-((((

B. Rybák 7.3.2014 19:54

Re: smutné...

V. Klaus ale je stále ideově kompaktní. Takový přemet, jaký dokázal V.Havel svou snahou o rozpuštění NATO i RVHP a jednostranným zavřením slovenských(!!!) zbrojovek k bezvýhradné podpoře "humanitárních bombardování" by jste v jeho politice nikde a nikdy nenašel!!!

On byl vždy proti neokoloniálnímu "zelenému" DEU-socialismu, vždy pro standardní demokracii, vždy proti populistickému humanitárnímu násilí (byl dokonce i proti válce v Iráku). Takže jeho postoj k "Majdanu" se dá z jeho trvalých názorů odvodit!

Takže by jste si to měl ještě v klidu rozmyslet! Vztek a strach jsou velmi špatní rádci!!

D. Polanský 5.3.2014 13:13

Je faktem, že převrat se připravoval, demonstranty

podporoval kde kdo ze Západu. Kdo seje vítr, sklízí bouři. Ukrajinci sní o EU jako o zázraku, který jim automaticky přinese životní úroveň jako na Západě. To se teprve budou divit.

Vím, o čem mluvím, máme rodinu na Ukrajině. Žijí v obrovské iluzi.

J. Schwarz 5.3.2014 20:49

Re: Je faktem, že převrat se připravoval, demonstranty

Možná žijí, i my jsme žili. Nicméně přes možnou deziluzi si žijeme lépe než kdyby nám "Tábor Míru" vydržel.

S. Křivánek 5.3.2014 12:39

Re: Pro mnohé:

Nedá mi to, abych nezareagoval na tuto paní. Fanatismus, zaslepenost a omezenost jenom čiší z jejího příspěvku. Jak typické. Není třeba řešit argumenty. Je třeba plivnout na Klause.

S. Donát 5.3.2014 12:49

Re: Pro mnohé:

To už tady myslím všichni vědí. Ona by třeba i argumenty řešila, leč jí nebylo shůry dáno pochopit souvislý text. Takže jen plive a okopává kotníky.

V. Němec 5.3.2014 12:10

Elitářství.

Je to práce EU která vyvolala mezi Ukrajinci očekávání létajících pečených holubů v případě podepsání asociační dohody a naopak hladomor při nepodepsání. EU je mistrem v používání biče a medu, budete poslušní budou dotace nebudete budou sankce. A tento obrovský vliv a moc mají nikým nevolení úředníci.

M. Prokop 5.3.2014 12:35

Re: Elitářství.

EU k tomu přispěla, ano.

V. Vaclavik 5.3.2014 12:07

Treti cesta idealem?

"Postavit Ukrajinu pred volbu Východ nebo Západ, znamená ji rozbít."

To je tak archetypicke pro autora, ani ryba ani rak, rozhodovani se vyhybejme, zametme problemy pod koberec a delejme jakoby nic, tedy delejme jako delaji politici, politicka verchuska... solidni treti cestou se ubirejme, aby parazite a tunelari meli klid a stabilni prostredi na praci.

Jenze prave takova nanicovata politika klausovske signatury ma tendenci se (nakonec) zvrhnout. presne jako se to zvrhlo na Ukrajine, ktera uz desetileti provozovala tu falesnou politiku 'nestaveni se pred volbu'.

Samozrejme z toho budou tyt bruselsti parazite, ale mame kvuli tomu obetovat budoucnost Ukrajiny, hodit ji pres palubu? A konec koncu, jake staveni Ukrajiny pred nejakou volbu? Vzdyt Rusko dle autora uz davno neni to obavane Rusko, takze neprehani to autor, kdyz dramatizuje situaci falesnou reci o nejake tezke, rozhodujici volbe, pred kterou je Ukrajina postavena?

Vita pane Klausi a spol, kazda kurata jednou prijdou domu sednout si na hrad, cili kazda politika se vzdycky nejak vrati, drive nebo pozdeji. A Ukrajine se ta jeji zrejme vraci nyni a nema cenu nad tim plakat, bedovat. Neresitelne situace nevznikaji samy od sebe, to my, potazmo Ukrajina, si na ne zakladame. Brusel je nas problem a neni na nas obetovat Ukrajinu na jeho oltari... Ta hrozici bruselska integrace nespadla nejak z nebe, ale zadelali jsme si na to politikou provozovanou v minulosti. Take nase situace vis a vis Unie zacas bude vyzadovat volbu a strkani hlavy do pisku nas pred ni stejne nezachrani. Kdyby to nebyla ta situace na Ukrajine, bylo by to neco jineho, kolektiviste si nejakou zaminku driv nebo pozdeji stejne najdou.

K. Dvořák 5.3.2014 10:36

Tragédie, jaké potkaly Ukrajinu ve 20. století ...

Aniz bych chtel bagatelizovat rizika, kterymi hrozi vyvoj na Ukrajine dnes, povazuji za nesmyslne srovnavat je s tim, co potkalo Ukrajinu v prvni polovine 20. stoleti - prvni svetova valka, bolsevicky prevrat a po nem nasledujici obcanska valka, kolektivizace a navazujici hladomor, druha svetova valka. Ukrajina dnes celi agresi ze strany sveho souseda, statu, pro ktery Klaus opakovane nachazel a zjevne stale nachazi pochopeni. A ani v teto situaci neni Klaus schopen nazyvat veci pravym jmenem, agresi agresi a vede jalove reci o "normalnich lidech" a nedozirnych nasledcich. Ale co jineho od toho cloveka cekat?

M. Smidova 5.3.2014 9:57

Pro mnohé

měl/má Stalin, Hitler, Pol Pot, Lenin, Mao, Castro atd . "vždy" pravdu a nejinak je tomu i u autora tohoto proruského a protievropského škáru. Fanatismus,zaslepenost a omezenost to je to, na čem tyto "velikáni" staví a z čeho těží, včetně našeho zbožňovaného pseudoprofesora.

M. Vondráček 5.3.2014 10:19

Re: Pro mnohé

Pokud si odmyslíte autora, v čem je onen text chybný ??

S. Křivánek 5.3.2014 12:40

Re: Pro mnohé

Nedá mi to, abych nezareagoval na tuto paní. Fanatismus, zaslepenost a

omezenost jenom čiší z jejího příspěvku. Jak typické. Není třeba řešit

argumenty. Je třeba plivnout na Klause.

D. Polanský 5.3.2014 13:18

Re: Pro mnohé

Klause nemusím, tak jako mnoho jiných, ale těžko tento text považovat za protievropský.  My také se zavedením Eura nespěcháme, kličkujeme jako zajíci před loveckým psem a přitom máme ještě plnou hubu evropanství.  Tak co, chcete Kč nebo Euro?   A odpovědět jasně.

J. Dvořák 5.3.2014 9:18

Reálný rozbor situace !

Jen se ten rozbor hrozně moc nelíbí kritikům pana profesora Klause neboť s úděsem zjistili že má bohužel zase pravdu !A že má zase pravdu na to nezmění zoufalé povykování a nářek jeho protivníků !