Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

David

19. 8. 2009 22:57
srp a kladivo na vlajce

Budete se divit, s tim srpem a kladivem, ale prohlednete si poradne oficialni vlajku Rakouska, tedy tu s orlici...

0 0
možnosti

Hanák

19. 8. 2009 12:14
Podněstří

Kdysi velmi dávno - někdy v padesátých letech - jsem se chtěl něco dovědět o tom co je to vlastně Moldavsko a kdo jsou Moldavané. Nikde nic, až ve Velké sovětské encyklopedii jsem našel vysvětlení. Citováno zpaměti: že totiž Moldavané západně od Dněstru (tedy v Besarabii) nechtěli dál žít pod nadvládou Rumunska, a ve svobodných volbách (asi podobně jako Rusini v Podkarpatsku) se rozhodli pro spojení se svými bratry šťastnými bratry na východě od Dněstru (tedy v tehdejším sovětském Podněstří). Pak jsem se koukl na mapu a zjistil, že se jedná o uzoučký pruh území podel břehu řeky Dněstr. A bylo to. Zřejmě i dnes se usilovně pracuje na "sjednocení" pod patronátem Moskvy. Zatím Putin je jenom odvar Stalina, ale co není, může ještě být. Nejdříve se ovšem bude muset vyřídit záležitost s Ukrajinou - i na tom se usilovně pracuje. A možná někdy přijde na řadu i odbojná Gruzie.

0 0
možnosti

vita

19. 8. 2009 13:00
Re: Podněstří

Ono to bylo tak - v roce 1812 ruská armáda vyhnala z Besarábie Turky a zastavila se tehdy až za Dunajem. Po nátlaku ecvropských mocností uzavřelo Rusko s Tureckem smlouvu, podle níž se stáhlo, ponechalo si Besarábii a Moldavsko (dříve obsazené Turky) se stalo autonomním knížectvím v rámci Turecka. V r. 1818 pak Rusko zřídilo na pravém břehu Besarabskou gubernii.

V r. 1918 Rumunsko, které vzniklo uměle až někdy v 60. letech 19. století jako odkladiště pro jeden nadbytečný německý královský rod, anektovalo Besarábii. Sovětské Rusko ani SSSR to nikdy neuznalo a Rumunsko, ač mělo uspořádat plebiscit, se mu vyhýbalo jak mohlo. Stalin zřídil Moldavskou ASSR jako součást UkrSSR a základ pozdějšího znovusjednocení.

Ve 40. roce Rumunsko radši poslechlo ultimatum a Besarábii vydalo - a Stalin zřídil MoldSSR, ta byla Rumunskem, spojencem to Hitlera, vbrzku obsazena a po válce Stalinem slavně obnovena. Myslím, že samotným Moldavanům to bylo celkem jedno - žít v Rumunsku nebo SSSR, to bylo píchni jako řízni... Rumuni by jim vnucovali rumunštinu, Sověti je zase nutili psát moldavštinu derivátem azbuky.

Mimochodem - Rumunsko bylo spojencem nevalným a bojové výkony Rumunů si nezadaly s italskými. Proto taky u Stalingradu vedly údery Rudé armády na Rumuny bráněná křídla, zatímco německou 6. armádu uzavřala v kotli a počkala, až Němci spálí naftu, pomrznou, vyhladoví a navzájem se požerou...

0 0
možnosti

Tomáš Jasný

19. 8. 2009 11:28
Kaitalistický jakoby stát s komunistickými symboly

Autor článku si zaslouží určité uznání za to, že upozornil čtenáře NP na existenci maléhp, nikým neuznalého státu na levém a trochu i na pravém břehu řeky Dniestr, mezi Ukrajinou a Republikou Moldovou. Autor si vzapětí ztěžuje na redakci NP, která prý podle něho zaměnila nejenom některé názvy v samotném článku, ale dokonce vyložila autorovy postřehy v jiném světle, než on měl patrně na mysli. Autor přitom přiznává, že ve zmíněném státě Podněstří (nebo Transnistria, taktéž zvaném Trans-Dniester, Transdniestria a Pridnestrovie) nebyl, i když se na něj díval přes řeku coby pozorovatel OSCE. To mi připomíná tu scénku z divadelní inscenace vodníka o jedné krasavici, co měla nohy do písmene "O" a když stála po kolona ve vodě, ty nohy byly nečitelné. Autor se totiž hlavně zaměřuje na komunistické symboly, terminologii v názvech a snad i v prohlášeních řady místních stran a straneček, i když, jak je patrné z krátké historie toho státu, žádna z těch stran neměla a nemúže mít nějaký významný vliv, protože komunismus jako takový se tam uplatnil méně než, dejme tomu, v dnešní ČR. Naprostá většina hospodářských podniků tam byla převedená do soukromého vlastnictví bez toho, že by se vlastníky stali bývalí komunističtí funkcionáři tak jak to ovládli právě v ČR. Přítomnost ruské armády, dojednaná na 20 let smlouvou mezi Ruskou Federaci a demokraticky zvolenou vládou Podněstří, zaručuje, že stát sice nebude po dlouhou dobu uznán diplomaticky, ale s ruskou pomocí docilí politické stability a překoná hospodářskou úroveň mnohých okolních států.

0 0
možnosti

Autor článku

19. 8. 2009 12:49
Re: Kaitalistický jakoby stát s komunistickými symboly

Jestli myslíte "převedením do soukromých" rukou, ruce pana Smirnova juniora a jeho síť Sherif, tak tedy budiž. Mimochodem, redakce můj článek nikterak neupravovala, pouze přidala jeden odkaz navíc. Jen pro srovnání: Kdyby například váš článek kritizující poměry na Kubě opatřila nějaká redakce odkazem na http://www.rhc.cu/viejo/ingles/portada.htm" target="_blank" rel="nofollow">http://www.rhc.cu/viejo/ingles/portada.htm , bylo by to rovněž docela nestandartní

0 0
možnosti

vita

19. 8. 2009 10:37
Výborně, autore, takže zcenzurování "propagandistického webu"

vám redakce zatrhla, což je IMHO správně.

A teď byste možná mohl taky napsat, JAK tato (jistě nenormální) situace vznikla a PROČ Podněstřané všech etnik - a že jich tam není málo - nehodlají mít nic společného s Moldovou, ať už komunistickou nebo nekomunistickou. O pogromech pod vládní záštitou, o demonstracích s hesly "Rusa za Dněstr, Žida do Dněstru!" a podobně demokratickými. Dalo by se říci, že Podněstřané nacionalistickým  Moldavanům splnili jejich požadavek...

BTW - strany, které v minulých volbách v Moldově prohrály s komunisty a obstrukcí dosáhly opakování voleb, získaly v těch jimi vynucených ještě méně mandátů. A pokud Voroninovi komunisté budou postupovat stejně jako "demokrati" po předchozích volbách, budou se volby opakovat do třetice...

0 0
možnosti

Autor článku

19. 8. 2009 12:36
Re: Výborně, autore, takže zcenzurování "propagandistického webu"

Já ale nejsem, a priori, proti nezávislému Podněstří. Je sice otázka, nakolik by tento stát byl životaschopným, a zda by pro něj nebylo lepší být součástí Ruska, ani ne tak z hlediska vojenského (byť tuto příležitost by si jistě Rusové ujít nenechali), ale hlavně z hlediska ekonomického. To, co v článku kritizuji, je děsivá politická kultura a skutečnost, že území je v podstatě mafiánským a zbrojním překladištěm. Váš postřeh k moldavským volbám ponechávám bez reakce, víceméně souhlasím

0 0
možnosti

liberal shark

19. 8. 2009 10:37
to je zmatek

Vypadá to skoro jako revoluční kanibalismus uvnitř VKS(b) po neúspěšném útoku na Polsko v roce 1920.

0 0
možnosti

S.P.Q.B

19. 8. 2009 10:10
srp a kladivo

který má dosud, jako jediný na světě, na státní vlajce vyobrazen srp a kladivo,

no Republik Oesterreich je má na státním znaku a děje se něco?

0 0
možnosti

Sakata

19. 8. 2009 9:27
Zajímalo by mě

Zajímalo by mě vztahy mezi Moldávií a Podněstřím ve sportovní oblasti. Hlavním městem Podněstří je Tiraspol. Sherif Tiraspol ale zároveň reprezentuje Moldávie ve fotbale (vyřadil jak známo Slávii z Ligy mistrů). Podněsterské doklady (pasy) neuznává žádný stát (stejně jako měnu). Jak to funguje v praxi? 

0 0
možnosti

Ludvík

19. 8. 2009 7:16
Velice zajímavý článek

Přiznám se, že jsem občas nějaké zprávy četl, ale nevěnoval jsem jim velkou pozornost. Jako mnozí jiní. I Rusové, jak vyplývá ze statistiky, jsou velice málo obeznámeni se situací. Našel jsem odkazy na:

http://www.youtube.com/watch?v=_SNQSKfSyJ8" target="_blank" rel="nofollow">http://www.youtube.com/watch?v=_SNQSKfSyJ8  kde jsou i další videa

http://www.over-blog.com/recherche/pridnestrovie" target="_blank" rel="nofollow">http://www.over-blog.com/recherche/pridnestrovie ve francouzštině

 

0 0
možnosti

Borek@exil

19. 8. 2009 1:51
Článek zajímavý, člověka ani nenapadne, co že se tam těch končinách děje.

Mnohým Čechům, nechápavě kroutícím hlavami, tamních území neznalým, se bude zdát, že se jedná o jakési podivné, neznámé zemičky, o nich možno říci "Hic Sunt Leones". (Fantasticky dlouhou větu jsem stvořil, jsem na sebe pyšný!).

Těžko těmto přezíravým ignorantům vysvětlit, že Česká republička s obyvatelstvem zvíci okresu Los Angeles se takto jeví nějakému Joe Sixpackovi z Kansasu.

0 0
možnosti

Autor článku

19. 8. 2009 0:49
Ad server http://pridnestrovie.net/

Redakce NP, jistě v dobré víře, aktivovala slovo "státečku" v mém textu, takže funguje jako odkaz na web http://pridnestrovie.net/" target="_blank" rel="nofollow">http://pridnestrovie.net/ Schválně jsem na tento server nechtěl odkazovat, abych čtenáře nemátl. Tento web jsem totiž před zveřejněním článku pročetl a nemohu jinak než konstatovat, že jde o propagandistický server, snažící se vykreslit PMR jako prozápadní stát. Patrně se zde vláda PMR pokouší, před jistými kruhy, vymezit proti (podle ní) ještě komunističtější a mafiánštější Moldávii, aniž by to však byla pravda. Server tedy záměrně vyzdvihuje údajný pluralismus zdejších loutkových polit.stran, zakrývá komunistickou symboliku (dokonce i na své vlajce atd.). Proto web http://pridnestrovie.net/" target="_blank" rel="nofollow">http://pridnestrovie.net/ považuji za propagandistický, nadbíhající evropským kruhům (docela by mě zajímalo - kterým), s cílem si u nich získat kredit.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz