4.12.2023 | Svátek má Barbora


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hanák 19.8.2009 12:14

Podněstří

Kdysi velmi dávno - někdy v padesátých letech - jsem se chtěl něco dovědět o tom co je to vlastně Moldavsko a kdo jsou Moldavané. Nikde nic, až ve Velké sovětské encyklopedii jsem našel vysvětlení. Citováno zpaměti: že totiž Moldavané západně od Dněstru (tedy v Besarabii) nechtěli dál žít pod nadvládou Rumunska, a ve svobodných volbách (asi podobně jako Rusini v Podkarpatsku) se rozhodli pro spojení se svými bratry šťastnými bratry na východě od Dněstru (tedy v tehdejším sovětském Podněstří). Pak jsem se koukl na mapu a zjistil, že se jedná o uzoučký pruh území podel břehu řeky Dněstr. A bylo to. Zřejmě i dnes se usilovně pracuje na "sjednocení" pod patronátem Moskvy. Zatím Putin je jenom odvar Stalina, ale co není, může ještě být. Nejdříve se ovšem bude muset vyřídit záležitost s Ukrajinou - i na tom se usilovně pracuje. A možná někdy přijde na řadu i odbojná Gruzie.

vita 19.8.2009 13:00

Re: Podněstří

Ono to bylo tak - v roce 1812 ruská armáda vyhnala z Besarábie Turky a zastavila se tehdy až za Dunajem. Po nátlaku ecvropských mocností uzavřelo Rusko s Tureckem smlouvu, podle níž se stáhlo, ponechalo si Besarábii a Moldavsko (dříve obsazené Turky) se stalo autonomním knížectvím v rámci Turecka. V r. 1818 pak Rusko zřídilo na pravém břehu Besarabskou gubernii.

V r. 1918 Rumunsko, které vzniklo uměle až někdy v 60. letech 19. století jako odkladiště pro jeden nadbytečný německý královský rod, anektovalo Besarábii. Sovětské Rusko ani SSSR to nikdy neuznalo a Rumunsko, ač mělo uspořádat plebiscit, se mu vyhýbalo jak mohlo. Stalin zřídil Moldavskou ASSR jako součást UkrSSR a základ pozdějšího znovusjednocení.

Ve 40. roce Rumunsko radši poslechlo ultimatum a Besarábii vydalo - a Stalin zřídil MoldSSR, ta byla Rumunskem, spojencem to Hitlera, vbrzku obsazena a po válce Stalinem slavně obnovena. Myslím, že samotným Moldavanům to bylo celkem jedno - žít v Rumunsku nebo SSSR, to bylo píchni jako řízni... Rumuni by jim vnucovali rumunštinu, Sověti je zase nutili psát moldavštinu derivátem azbuky.

Mimochodem - Rumunsko bylo spojencem nevalným a bojové výkony Rumunů si nezadaly s italskými. Proto taky u Stalingradu vedly údery Rudé armády na Rumuny bráněná křídla, zatímco německou 6. armádu uzavřala v kotli a počkala, až Němci spálí naftu, pomrznou, vyhladoví a navzájem se požerou...

S.P.Q.B 19.8.2009 16:00

Re: Podněstří

bojové výkony Rumunů si nezadaly s italskými

Rumuni byli možná horší ve srovnání s Němci ( je otázkou,jakou měli motivaci dobývat Rusko,stejně jako Italové), ale o cca 20 let dříve spolehlivě zlikvidovali Maďarskou republiku rad,což se jednotkám čsl armády moc nedařilo.

Autor článku 19.8.2009 16:06

Re: Podněstří

Víte o tom něco více? Tedy o rumunské ofenzívě proti Maď.republice rad? Díky

vita 19.8.2009 16:38

Psal jsem samozřejmě o jejich výkonech

ve II. světové válce. Taktéž nevím, jakou měli motivaci, z uloupeného toho zřejmě moc nedostali, nakradené uhlí i továrny, obilí a dobytek přecpávalo trati do Říše, plavovlasým bestijím se při pohledu na ně musel zvedat árijký žaludek - takže na nějaké ty řádové hrady na Ukrajině a v Povolží by nejspíš nárok neměli...

Proti MRR bojovala armáda proti milicím. To se to bojuje...

Ale celkově jsou mi svou vojenskou neschopností celkem sympatičtí. Stejně jako Italové. Rozhodně víc, než naopak velmi úspěšní vrahouni z lotyšských a estonských SS.

pbla4024 19.8.2009 16:44

Re: Psal jsem samozřejmě o jejich výkonech

Zase lži jak z Rudého práva? Rumunskou mělo v druhé světové válce třetí největší armádu na straně spojenců, po SSSR a Británii.

Protože vy bolševici máte dlouhé vedení, zopakuji to pomalu. Rumunsko bojovalo během druhé světové války proti nacistickému Německu. Zkuste si najít seznam Spojenců, soudruhu.

vita 19.8.2009 17:51

Re: Psal jsem samozřejmě o jejich výkonech

Jasně. A u toho Stalingradu byli jako Spojenci. Akorát jim nějak zapomněli říct, že mají být spojencu Sovětů  - a nebo že by ty "výkony" byly úmyslně tak mizerné a Rumuni vlastně vyklidili pozice, které měli držet pro Pauluse, aby Sověti mohli toho Pauluse obklíčit? To by byl tedy opravdu velký úspěch sovětské rozvědky a intrika hodná Richelieua...

Jó, takoví Bulhaři a Italové taky bojovali na straně Spojenců... Tedy - když už jim došlo, kdo vyhraje. Dokud vyhrávali Němci, tak byli spojenci Němců. Jako Rumuni. Slováci taky povstali. Právě včas.

Jseš už se svými pokusy o překrucování histore trapný, pablbečku.

pbla4024 19.8.2009 21:50

Re: Psal jsem samozřejmě o jejich výkonech

Výrok "Rumunsko bojovalo v druhé světové válce na straně západních spojenců" je úplně přesně stejné překrucování historie jako výrok "Sovětský svaz bojoval v druhé světové válce na straně západních spojenců". Vy chcete popřít účast Sovětského svazu v protinacistické koalici? Velmi zajímavé tvrzení.

Hanák 20.8.2009 12:35

Re: Psal jsem samozřejmě o jejich výkonech

Ale vždyť i Sovětský svaz nejdříve coby spojenec Němců se podílel na likvidaci Polska (pomlčíme o Finsku), a teprve potom se stal "Spojencem", podobně jako Rumuni, Bulhaři, Slováci a pod., včetně Italů.

Aubi 19.8.2009 18:41

Re: Psal jsem samozřejmě o jejich výkonech

Rumuni byli ve válečném stavu se SSSR od počátku německého tažení a byli druhou největší armádou Osy na Východě, když nepočítám Finsko. Až po obratu a poté, co se dostali Rusové na rumunské hranice došlo k převratu, král Michal provedl převrat, ve kterém se zbavil proněmecké vlády maršála Antonesca, a naopak vyhlásil válku Německu a podíleli se např. na osvobození Moravy.

http://en.wikipedia.org/wiki/Romania_during_World_War_II#The_royal_coup

pbla4024 19.8.2009 16:07

Re: Podněstří

Zase ta prolhaná bolševická píp? Besarábie byla anektována vojensky Rudou armádou.

huhu 19.8.2009 18:51

Re: Podněstří

historie Moldavie http://cs.wikipedia.org/wiki/Moldavsko  ,

V roce 1994 se uskutečnilo referendum, ve kterém většina obyvatelstva odmítla spojení s Rumunskem.