28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


EVROPA: O nestydatosti europolitiků

18.7.2013

Hroutí se už pátý rok pod tíhou starých dluhů a nových půjček, pod deflační politikou zvyšování daní - Řecko, Portugalsko, Španělsko, Irsko a Itálie. Z Bruselu pak slyšíme stále jedno a totéž.

Obrat je za rohem. A rok co rok se pletou. Povinný optimismus ideologie musí nad ošklivou realitou vítězit, tak jako vítězil ve statistikách uhlí a ocele v dávném socialismu a končil ujištěním, že maso bude. Technokraty v Bruselu příčiny krize zajímat ani nemohou, zápasí o moc v mlze byrokratického ptydepe a řídí se papírovými deklaracemi a smlouvami, prohlášením posledního sjezdu.

Zato staří matadoři a tvůrci eura, ti se umí vyjádřit. Otřesný příklad poskytl Jean-Claude Trichet (Krize naučila jít Evropany za prací, LN 13. 7.), exšéf Evropské centrální banky v letech 2003–2011, známý svou vírou v nerozbornou společnou měnu, za kterou dostal několik vyznamenání od svých politických kolegů. To on podporoval masivní investice do španělské a irské úvěrové konjunktury bez ohledu na místní inflaci. Šlo totiž o princip jednotné úrokové míry a větší integraci Evropy. Když si irští vládní ekonomové všimli svého přehřátého hospodářství a ptali se v Bruselu, co s tím, bylo jim řečeno, že mají státní rozpočet ve výborném stavu. Taky že měli. O irské šestiprocentní nebo osmiprocentní inflaci ve Španělsku Trichet nechtěl nic vědět. A dodnes považuje společnou měnu za řešení deflačních a inflačních cyklů – čili za automatickou fiskální disciplinu.

V Lidovkách tvrdí – euro výborné, zabránilo inflaci. Nezabránilo. Jen to nebyl průměr, jak kdysi tvrdil.

Řízení eurozóny špatné. Jistě – ale i jeho zásluhou. "Neměli jsme bankovní unii." Neměli, nemáme a mít nebudeme. Vždyť stále slyšíme z Německa (zvláště teď před volbami a na pokraji recese), že sdílení dluhů nepadá v úvahu. "Firmy si v měnové unii mají hlídat svou konkurenceschopnost." Jak asi, s negativními úroky a růstem platů? "A jak dnes (ekonomické) otřesy vyrovnává stěhování za prací… a trh práce začíná konečně fungovat." Opravdu, když kvalifikovaní Španělé či Portugalci vezmou námezdní práci někde na severu jako mnozí Ukrajinci u nás? Copak společný trh babylónských národů může někdo srovnávat s národem americkým? Jen výjimeční lidé se prosadí v emigraci – a proto se stěhují převážně ubozí gastarbeitři. "Francie nemá deficit platební bilance, protože má euro." Francie má deficit platební bilance, ale v eurozóně, tak jako měla jinou inflaci než Německo.

Hlavní je vylhat se z tragické situace. Co na to řekne těch dnešních 20 milionů převážně mladých nezaměstnaných? Budou za pár let zachraňovat euro?

LN, 16.7.2013Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.