Čtvrtek 17. dubna 2025, svátek má Rudolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: O Lisabonské smlouvě

Jiřín Hrdlička
diskuse (48)
Všude se píše o Lisabonské smlouvě. Postupně ve mně narůstal stejný pocit, jako když po nás v době studií chtěli podepsat, že nesouhlasíme s Chartou 77, a nikdo nevěděl, co v ní je. Čas oponou trhnul, máme internet a brodíme se po pás v informacích. Podařilo se mi nalézt plný text této Lisabonské smlouvy, kterou Wikipedie označuje také jako Reformní smlouvu.

Plný název této smlouvy zní:

Lisabonská smlouva pozměňující Smlouvu o Evropské unii a Smlouvu o založení Evropského společenství

Už tento název svědčí o tom, že se inkriminovaný dokument odkazuje na zmíněné dokumenty předchozí a že tedy bez důkladné znalosti těchto asi bude přinejmenším obtížné tento text pochopit.

Vzhledem k tomu, že text smlouvy, který jsem získal, byl ve formátu DOC, trochu jsem si s ním pohrál.

Smlouva měla ve formátu, který jsem měl k dispozici, 294 stran. V přepočtu na normostranu (1800 znaků včetně mezer na jednu stránku) má 206 stran. Na nich se vyskytuje výraz „mění“ 154x a výraz „nahrazuje“ 232x, výraz „vkládá“ 124x, výraz „vkládají“ 78x, výraz „doplňuje“ 62x a výraz „doplňují“ 47x. Pokud to tedy dobře chápu, Lisabonská smlouva obsahuje celkem 697 změn týkajících se oněch předchozích dokumentů.

I tato skutečnost podporuje mou domněnku, že celou tuto smlouvu lze tak trochu přirovnat k lístečku s tiskovými opravami, které se kdysi v knihách vyskytovaly. V počítačové době se to již asi nestává, ale starší čtenáři si asi vzpomenou, že když si koupili knihu, tak do ní byl někdy vložen lístek s textem „Na straně 15 třetí řádek shora místo něčeho má být něco jiného“ apod. Je zřejmé, že tento lístek bez knihy, do níž byl vložen, postrádal jakýkoli smysl. Chápu případnou námitku hnidopichů, že tisková oprava není totéž jako novelizace nějaké zákonné normy, ale novelizace bez důkladné znalosti toho, co má být novelizováno, je jen obtížně pochopitelná.

Z tohoto úhlu pohledu se mi tedy jeví vyžádání souhlasu občanů s Lisabonskou smlouvou formou referenda jako nanejvýš sporné. Kdo z nich četl a opravdu důkladně nastudoval kromě Lisabonské smlouvy i Smlouvu o Evropské unii a Smlouvu o založení Evropského společenství, bez nichž ona Lisabonská smlouva nemá příliš smysl?

Ostatně kdo z politiků, třeba těch našich, zevrubně nastudoval všechny tři dokumenty? Vzhledem k tomu, že jsem se o vztazích uváděných dokumentů dozvěděl díky vlastnímu úsilí a nikoli od nich, jsem v tomto směru značně skeptický.

Při dalším studiu Lisabonské smlouvy se mi paralelně vybavují věty typu „nebude-li pršet nezmoknem.“, výrok kuchaře okultisty Jurajdy že „nebytelnost je outvar a outvar nebytelnost.“, případně citát z filmu Vrchní prchni „stěrače stírají!“ a reakci pana Abraháma v roli vilného knihkupce: „To nemusíte hlásit, to přeci vidí!“

Skutečně považuji za zbytečné zdůrazňovat, že „cílem Unie je podporovat mír, své hodnoty a blahobyt svých obyvatel“. Vždyť co jiného by měla dělat? Ostatně za mír se tady v Evropě druhdy i bojovalo.

Takovýchto samozřejmostí je pak v textu smlouvy celá přehršel. Dalšímu textu přestávám rozumět, takže už ho nečtu.

Nebudu předstírat, že danému textu rozumím. Právě proto bych v referendu určitě hlasoval proti. V žádném případě si ale netroufám hodnotit, zda je Lisabonská dohoda dobrá nebo špatná. Já jí prostě nerozumím, ostatně aby tomu rozuměli, jsou placeni velmi dobře, , shodou okolností z mých daní, jiní. A já jim to přeji.

V každém případě jsem zjistil, a to nikoli od našich politiků, jak bych předpokládal, že ti, kteří se snaží vytvořit nějaký řekněme ústavní dokument či listinu, která by přispěla k evropské integraci, se neobtěžovali vytvořit nějaký zgruntu nový dokument, ale - aby si ulehčili práci - cizelují a upravují dokumenty již existující. A to mi připadá přinejmenším podezřelé.

Aston Ondřej Neff
17. 4. 2025

Chceme napříště podléhat „nadstátní moci‟?

přečetl Panikář
17. 4. 2025

Německé „ministerstvo pravdy“ hlídá „svobodu názorů“

SÝR ZDARMA
17. 4. 2025

Následující text je souhrnem různých hypotéz z amerických zdrojů.

Ondřej Neff
17. 4. 2025

V tajné americké rezervaci žije dvojice vyhubených pravlků

Marian Kechlibar
17. 4. 2025

Čína je od roku 2010 největší výrobní ekonomika světa.

Aston Ondřej Neff
15. 4. 2025

Spustím se ze špiček a došlápnu napevno.

Aston Ondřej Neff
14. 4. 2025

Ruský útok na Sumy překročil normu posledních tří let.

Aston Ondřej Neff
16. 4. 2025

Migrace patří k Babišovým předvolebním evergreenům.

Aston Ondřej Neff
17. 4. 2025

Chceme napříště podléhat „nadstátní moci‟?

Marian Kechlibar
15. 4. 2025

Britská vláda přebírá kontrolu nad velkou ocelárnou ve Scunthorpe.

kh Kateřina Havlická
17. 4. 2025

Slovenský expremiér a dnešní opoziční europoslanec Ludovít Ódor zveřejnil video, v němž jeho...

Tomáš Ratner
17. 4. 2025

Když Vladimir Putin v roce 2022 napadl Ukrajinu, Evropská unie si udělala na válku jasný názor...

David Lancz
17. 4. 2025

Jedině v Římě se člověk může připravit na Řím, říkával už velký Goethe. A Marcel Sauer, autor...

hal Miloslava Hálová
17. 4. 2025

Vedení Dubí na Teplicku plánuje udělat z obory v části Mstišov znovu místo atraktivní pro turisty....

berr Roman Berežanský
17. 4. 2025

V Rusku loni zatkli rekordní počet lidí za vlastizradu a pomluvu armády. Za mříže úřady poslaly...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz