5.12.2023 | Svátek má Jitka


EVROPA: Novičok

26.3.2018

Že Rusko je svým způsobem prokletá země, to ví každý, kdo si dá práci si pročíst dějiny dávné i nedávné. Že kam Rus vstoupí, moc tráva neroste, to více už proto, že jsme to zažili na vlastní kůži. Že Rusovi nic cizího není lidské, to konečně známe také, a že Rus nic nenávidí tolik, jako své nepřátele, leda snad své bývalé přátele, to se také ví.

Ale ta kauza Skripal, novičok a vše kolem, to je přece jen silná káva, pokud se na to podíváme v prizmatu postupu britské vlády a hlavně vyjádření Borise Johnsona. Pokud vím, tak nikdo přesně neví, co přesně ten novičok vlastně je, jaké látky v tom bináru vlastně dominují, aby spolu vytvořily tu konečnou hrůzu při smíchání. Británie to nikomu neulehčuje, když to neřekne, pokud to dobře ví, jen razantně říká „je to novičok a jsou to Rusové“. Dobrá, zapadá to do schématu, které již najmě v Británii, která tak ráda hostí oligarchy coby bývalé přátele Putina a dvojité agenty, bylo vyzkoušeno. Sem tam někoho otráví a vypadá to, že to jsou Rusové, anebo se to i prokázalo. Jenže tato poslední kauza budí rozpaky každopádně svoji absolutní nejasností a kalupem, s jakým Merkelová a Macron, jakož i hlavouni z EU přispěchali na pomoc Británii.

Působí to dojmem, jako když parní lokomotiva vjede pod střechu nádraží - všude dým a pára, nic není vidět, pouze dech lokomotivy a její houkání je zřetelné. Ale není nic vidět, jen slyšet a basta. Jako kdyby Boris Johnson s Theresou May potřebovali udělat rozbuch, který odvede pozornost od jejich neschopnosti kvalitně a razantně jednat ve věci provedení a dotažení brexitu. A EU se zase hodí každá záminka k tomu, aby se mohly zdůvodňovat sankce. Celé to je divné a trochu to smrdí a ani se nedivím Rusovi, že je ironický, když vidí, že důkazy nejsou předloženy žádné. Jestli Andrej Babiš s intendantem na ministerstvu zahraničního nevměšování vyvodí z toho všeho to, že vykážou z republiky pár ruských diplomatů/agentů, bude to sice záslužná věc, že jich bude o pár méně operovat v Česku, ale ty okolnosti, za kterých k tomu dojde, jsou opravdu hodně pitomé. Ty nejpitomější. Bude to jen ukázka toho, že neděláme politiku já pán ty pán, ale když v Brusele zavelí, tak my uděláme každou hovadinu, jen aby nás mohli pohladit po srsti. Takoví mopslíci, to by nám docela šlo.

Ostatně soudím, že EU v polisabonské podobě musí být zničena.