19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EVROPA: Nové dělení

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pete 17.3.2009 23:08

Víte co označuje zkratka PIGS ?

Je to v angličtině užívaná souhrnná zkratka pro Portugalsko, Itálii, Řecko a Španělsko. Státy s katastrofálním vztahem k ekonomické racionalitě a finanční kázni. Jinak taky ovšem samozřejmě v angličtině Pigs znamená Prasata.

mik 18.3.2009 22:15

Re: Víte co označuje zkratka PIGS ?

Já myslel, že to je označení pro levičáky obecně :-D

Charles 17.3.2009 18:55

Na okraj článku pana Petra Robejška.

      Ve článku se píše, že opět začíná u nás působit gravitace Ruskem.Důvodů proč je tomu tak bude jistě víc. Uvedu dva. "Výchova " jedince macechou nebo ještě někým horším vytváří mnohdy zcela odlišné chování oproti  těm, kteří vyrůstají v relativní svobodě a vstřícnosti okolí. Komunistická výchova strachu a nenávisti nás ovlivňovala sedmkrát déle nežli nacismus.  Západní státy proto obtížně chápou v čem jsme dlouhodobě přežívali .Vyhazování rodičů z práce, nepřipuštění na studia, vyhánění občanů z vlastních usedlostí, přestěhovávání celých národů od Magadanu po Jáchymov, umělé vytváření  nepřátel lidu, zášti, třeba i vůči blízkým. Přetváření historie ve prospěch komunistické strany, obavy a strach ohýbaly hřbety jako vítr osení a mnozí se již nevzpřímili.   -  A ten druhý důvod. Množství občanů, kteří se aktivně zapojili do činnosti kom. str. je dnes na vysokých postech zvláště soudních . A dokonce sami svými soudními rozhodnutími stanovili, že účast v kom. str. patří do soukromí, které musí být chráněno. Sohlasím jde-li o běžného občana. Bude-li však pracovat ve vyšší funkci prověření je nutné jak odborné tak morální. Dělalo se to  i po válce, aby bývalí nacisté nenalezli na teplá místa, patří to i do dnešní demokracie. Bývalý senátor M.Mejstřík celé dva roky zjišťoval tuto skutečnost a ejhle. A ukázalo se , že bývalí komunističtí soudci  jsou ve vysokém procentu na postech kam patří lidé demokraticky smýšlející minulým, režimem nezkorumpovaní. Bohužel dodnes je tomu jinak.

                                                           

tomcat 17.3.2009 16:21

autorovi

Z Vaší věty, Akceschopnost Unie je dnes dosažitelná pouze pomocí politického a

hospodářského tlaku a zjednodušením rozhodovacích procesů (kupř.:

většinová rozhodnutí), nelze vyvodit o EU nic špatného, minimálně nic horšího než o USA nebo ČR (dyt v tý Sněmovně přece také vítězí většina, bez ohledu na to, jestli jsou z od Aše nebo z Ostravska).

:-) 17.3.2009 14:34

Na to, aby Evropa překonala sebe samu,

na to by se z EU musel stát federální stát, jakým jsou USA a dnes i Ruská Federace. Tomu se brání všichni, vyjma univerzalistického Německa. Německo je trapně osamoceno. Bohužel.

mik 18.3.2009 22:17

Re: Na to, aby Evropa překonala sebe samu,

ruská federace není ideální příklad, ta drží pohromadě jen silou tanků, které rusko má díky ropě. EU nic takového nemá. Jestli bohužel nebo naštěstí záleží na úhlu pohledu.

jasan 17.3.2009 12:11

ano, to sedi

a v teto situaci je podepisovat LS sebevrazedne..

www.nelisabonu.cz

šakal 17.3.2009 12:47

...No,...

...s Robejškem sice v ledasčem nesouhlasím, ale nemá cenu rozmělňovat podstatu věci podružnými detaily, takže: DO PRDELE S LS!  Rv

Václav Medvěd 17.3.2009 18:53

Šakale, co tu zase děláš,

Vždyť jsi již před rokem slavnostně odešel?

Dušan Streit 17.3.2009 11:17

Ano

Tvrdá realita. R^

Ten Sarkozy to dokumentuje snad nejlépe:

http://streit.blog.idnes.cz/c/72399/Zazalujme-uz-ty-Francouze.html

J.G. Pašek 17.3.2009 15:27

Re: Ano

Papír unese každé laciné mudrování . . .

Jenomže, za Sarkozym stojí 65 milionů Francouzů s per obyvatele příjmem 35 tisíc USD . . .  a je jim to lhostené, stejně jako 85 milionům Němcům se stejným příjmem, co si o nich 10 milionů v ČR myslí a co mudruje = slušně poslouchají  . . .jedním uchem do a druhýmuchem hned z hlavy ven . . . .

Kdyby ČR byla na jejich místě, co do velikosti, počtu obyvatel a bohatství, nedej Bože, nechovala by se jinak k bývalým ruským koloniím, byla by nadutější  . . .

Informace 17.3.2009 9:36

Článek v la Repubblica

Pan Rubejšek má zřejmě v uvodu na mysli článek Sandra Violy La finzione occidentale (Předstírání západu), uveřejněný v la Repubblica 3.dubna t.r. Levicové noviny la Repubblica věnují velkou pozornost problémům zemí t.zv. sov. bloku, které vstoupily do EU. Z téhož dne je článek od Andrea Tarquini Il nuovo muro d‘Europa (Nová evropská zeď) a z 8.1. článek Petra Schneidera Il muro della nuova Europa (Zeď nové Evropy). Nacházím v nich velice pozorný, objektivní rozbor, dobře doložený fakty a čísly, ekonomických a vnitropolitických poměrů nových členských zemí EU. Ustřední myšlenka článků se zabývá podstatnou nepřipraveností cel0 Evropy na situaci, která se vytvořila po pádu berlínské zdi. Západní země nepochopily plně aspirace národů ‚druhé‘ Evropy stát se plnoprávnými členy Evropy, do které se vracely po více než 40 letech diktatury. Všichni citují neslavně známý výrok Chiraca o ‚mlčení‘ jako příklad nafoukaného chování některých politických špiček. Schneider pak charakterizuje návrat ČR, SR, Maďarska a Polska do Evropy jako vynoření se staré Mitteleuropy z trosek sov imperia, jako hledání a obnovování starých spojenectví a tradic. Velkým problémem ve vztazích mezi oběma Evropami je podle něj zeď v myšlení (muro nelle teste), obě mají odlišnou historickou paměť, ve střední a východní Evropě jsou silně pociťovány obavy z Ruska a z jeho probuzeného imperiálního cítění, pro čež na západě nemají pochopení,  viz na př. privilegované vztahy Schroederovy vlády s Ruskem.

Oba články z 3.dubna se zabývají ekonomickou krizovou situací a musím říci, že pečlivě rozlišují mezi situací českou, slovenskou, polskou  a situací ostatních zemí, hlavně Maďarska. Vyjadřují obavy, že krizová situace může vést k sociálním nepokojům a politické nestabilitě, k posílení ultrapravicových, nacionalistických rasistických tendencí v Maďarsku a k ohrožení demokracie.

Informace 17.3.2009 9:38

Re: Článek v la Repubblica

Pokračování

Sjednocení Evropy je nutně proces pomalý (USA se sjednocovaly sto let), hlavní je, aby se  vytvořil plodný dialog, nové porozumění, nové spoje.

To je více méně v zdaleka nevyčerpávající zkratce, hlavní téze článků. Uvádím to proto, že pan Rubejšek likvidoval celou problematiku citováním jedné věty, která poněkud ironicky uzavírá velice pečlivý rozbor evropské situace ve článku Violy. Myslím, že prvním předpokladem k dialogu a porozumění mezi starou a novou Evropou je správná a plná informace.

šakal 17.3.2009 12:50

...Z info díky!...

...Nicméně já si ten "nutně pomalý proces" završený občanskou válkou raději nechám na evropském kontinentě ujít ;-) 

Tino 17.3.2009 9:15

Nanicovaté teorie o mocenských konstalacích!

S panem Robejškem nemohu být zajedno. Evropa se nachází v krizi, které předcházelo probuzení Asijských zemí. Rusko jen se závistí může pohlížet na Čínu, jak si dokázala poradit s udržením státního dirigizmu s komunistickým vedením a přesto přejít k surovému kapitalismu z industriálního období. Asie nastartovala hospodářský růst a odčerpává velkokapitál Západu. Dnešní krize je krizí Západní pracovní síly která, pro své dnešní sociální zajištění, pracovní síle Východu nemůže naprosto konkurovat. Odvíjela se od toho i hypoteční politika USA, která v podstatě způsobila krizi finanční.

Dnes Čína drží nejvíc Amerických dluhopisů a ač je na hospodářství USA závislá, přeci jen diktuje další vývoj.

Evropa se jen veze ve vleku nesnází. Je akceneschopná a jen přihlíží jak se hroutí hospodářský systém. Rusko nalezne odbytiště surovin bezesporu v Asii. A Čína MÁ dolarovou rezervu značnou aby mohla platit. Čína a patrně i Indie a Indonesie budou nadále produkovat zboží Západem žádané, protože původně Západní. A cenově bude toto zboží velmi zajímavé pro občany Západu. Nákupem levného Asijského zboží budou pak obyvatelé Západu zajišťovat pracovní místa dvěma a půl miliardě lidí Východu a sami budou sociálně klesat a prohlubovat svou krizi.

Našlo by se východisko. Bylo by ale třeba přebudovat daňový systém celé EU a nastolit ochranářskou politiku. Volný trh je chiméra! Tedy aspoň při přirovnání s Asijským protekcionářským. Také není možné financovat státní rozpočty jen daněním práce, ale je třeba danit jedině spotřební daní a stanovit po celé EU minimální daň pro podniky. O těchto potřebných změnách ale není oficielně ani slechu, dechu. Takže nanicovaté teorie o mocenských konstalacích, EU z hospodářského pádu nedostanou!

Ale tohle jsou jen obyčejné vyčteniny obyčejného evropana. Pan Robejšek je kapacita značně větší, takže nečte třeba Gabora Steingharta a pak nezná ani jeho recept na cestu z krizí ven. Nebo třeba ani nechce.

westík 17.3.2009 10:28

Re: Nanicovaté teorie o mocenských konstalacích!

Tino, G.Steingarta jsem nejednou četla, leč na rozdíl od něj  osobně nevidím cestu v "ochranářské politice" Evropy .  Trh Evropy je  vzhledem k exportnímu zaměření jednotlivých států EU IMHO malý na to, aby zaváděl cla na dovážené zboží . Kdyby totéž opatření přijaly USA i ostatní země či seskupení na světě , kde je potom ten "volný pohyb zboží,lidí , a nakonec i myšlenek "?  Kvůli nějaké celní unii jsme ani nemuseli vstupovat do EU - na to stačilo, že -jak předpokládám-jsme členy WTO- , případně by stačily dvojstranné mezinárodní úmluvy !  K tomu Steingartovi doporučuji přečíst si  také F.Bastiata ,zejména jeho Petici výrobců svíček  ! :-/  Přiznávám ovšem ,že nejsem ekonom ,a tudíž cestu  zamindrákované Evropy  k "lepším zítřkům" neznám.  Závěrem si dovolím připomenout Finaglův zákon: "Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede jen k horšímu "-tolik k Vaší radě o zavedení tzv."ochranářské politiky " -neboli diktátu státu ;-D

Saul 17.3.2009 11:34

Re: Nanicovaté teorie o mocenských konstalacích!

Paní "westík", Vaše příspěvky jsou velice chytré (a taky se s Vámi ztotožňuji názorově), takže je tady v diskusích vyhledávám a s potěšením čtu. Dík. R^

Niky 17.3.2009 17:45

Re: Nanicovaté teorie o mocenských konstalacích!

Bastiata a jeho petici výrobců svíček zmínil ve svém projevu před Evropským parlamentem i Václav Klaus,jinakR^

isi 18.3.2009 2:53

Re: Nanicovaté teorie o mocenských konstalacích!

Me to pripada  jako kdyby   Americka elita se rozhodla ovladnout  svet pres Cinskou ekonomii  tim , ze pritisknou celou Evropu ke zdi v  v ekonomickem  boji o surovinovou zakladnu  a nechaji Evropu se vycerpat.  Specialne , jestli se Rusko bude koncentrovat obchodne na Cinu, tak  veskere celni dohody mne pripadaji jako mala hra.

isi

Alois Podhajsky 17.3.2009 8:22

K "vyvažování"

chybí našemu prostrou, ale i Evropě, Rakousko-Uhersko

isi 17.3.2009 0:52

Kdo vede Evropu to je jasny BANKERI

Bankeri  a jejich stinove seskupeni jsou hlavni sila formulujici  Evropu a  manipulejici tzv  Volnym Obchodem. Ty seskupeni  je dost  jako Bilderberg , Trilateral komise  (dnes u moci  v USA) a jine  mene zname bankovni seskupeni , ale nemene silne seskupeni . Kdyz byl  Haylamard  Schacht  ( Hitleruv mininster ekonomie) pred Norimberskym soudem 1946 , rekl soudcovi, "ze mu da jmena banek z Velke Britanie , ktere pomohli Hitlerovi k moci". Soudce odpovedel "to nebude zapotrebi " neb to byli vsichni jeho dobri znami.  A tak se opet kraji Evropa na kousky abyse nejlepe pouzila pro banky a skupinu mocnych. Jejich zpusob , udelat  menu slabou a pak je manipulovat. Proto abdivuji Klause za jeho silnou fiscalni politiku a udrzeni  balancovaneho silneho systemu, a kredit karty povazuji za zpusobem je se zaprodat  cizim bankam jako ekonomicky otrok.

isi

J.G. Pašek 17.3.2009 2:23

Re: Kdo vede Evropu to je jasny BANKERI

S těma bankama a Hitlerem to je a není pravda . . .  to byly německé podniky ktré chtěly aby byl zvolen a a vsadily jejich prachy na Hitlera . . . . Celý svět se zmítal v hluboké ekonomické krizi a když Hitler  byl  zvolen kancléřem, chaos a nejistota byla ta tam, průmysl a ekonomika se v Německu rozjela na plné pecky a kde je taková aktivita, a všude jinde chcípnul pes, tak cizí banky investovaly svoje prachy v Německu . . . . na tom nebylo nic ilegálního, ba naopak!  Z celého světa závistiví politici jezdili do Německa okoukat jak na to šli . . . . Schacht měl obrovskou zásluhu postavit Marku na nohy . . .   

Kdyby Hitler zemřel než začal mašírovat, učili bychom se ve škole, jaký to byl velký gigant genius . . .    

isi 17.3.2009 3:17

Re: Kdo vede Evropu to je jasny BANKERI

Ja jsi nejsem jisty jak moc ho chtel nemecky prumysl, neb Hitler jim byl trochu nebezpecny.

Ale prvni a nejdulezitejsi financni pomoc dostal Hitler pres Schachta od  Bank of Britain  (pokud si pamatuji dobre), a ja bych rekl , to ze byla podobna hra jako se hraje dneska, ktera dostala  Obamu k moci, ale tim nechci rici , ze to jsou podobni lide , ale pouze podobne methody  jak je dostat k moci aby splnili ulohu. Fakt je , ze Hitler nebyl dobry pro Nemecko ekonomicky z duvodu , ze  Nemecky dluh vyrostl  behem Hitlera   9 krat .,coz je spatne pro economiii.

isi

Vilík 17.3.2009 8:15

Re: Kdo vede Evropu to je jasny BANKERI

..... trochu podrobnější info o tehdejším Německu -

http://sumavak.bloguje.cz/533475-nemecky-ekonomicky-zazrak-1933-1939.php

isi 18.3.2009 2:40

Re: Kdo vede Evropu to je jasny BANKERI

Diky za link na podrobnejsi informace o Nemecku v Hitlerove dobe, hledam o tom vice. Co ja jsem nenasel , kdo pujcoval !!! (kteri bankeri  opet )  Hitlerovi penize  ze mohl Hitler zadluzit   Nemec  9X  vice nezli kdyz se dostal k moci , to mi lezi v hlave???  Ale Nemecko  bylo zrujnovano  po prvni svetove valce , Francouzove a Britove  uvalili na Nemecko  straslive  dane za  1 svetovou valku a vyslovene prestehovali prumysl do Francie prevazne a vyrabovali Nemecke banky ,  rekl bych pomoci  bohuzel bankeru ( ne nemeckych bankeru ) , ze Nemci temer  jedli potkany. V tehle situaci nikdo by nepujcil  Nemecku penize  s jinym duvodem , nezli seriosni politicke hry  - protoze neslo ani v te dobe udelat rychle ekonomicky zazrak (ktery by nebyl podvod) , ktery se musi zhroutit pozdeji. Z meho hlediska Hitlerova politicka hra byl fantasticka , ale tezko mohla projit, priliz complikovana. Kdyz vidim dnes USA    CINA tak mam podobny pocity.

isi

isi

westík 17.3.2009 10:33

Re: Kdo vede Evropu to je jasny BANKERI

no,ekonomická  situace Německa byla v polovině třičátých let  taková, že nepochybně bez okupace Československa by muselo vyhlásit bankrot ! :-(

Gaston 17.3.2009 0:32

A proto

jednu dobře vyzbrojenou americkou divizi na našem území!

Voříšek 17.3.2009 11:37

Re: A proto

R^R^R^

šakal 17.3.2009 12:52

...Bať!...

...R^ :-) >-

R.J. 17.3.2009 15:09

Re: A proto

Smutné, zase musíme spoléhat na jiné. Jako Amerikanofil musím říci, zůstaňte kluci Americký doma, nezasloužíme si Vaší podporu, protože 60 % národa jsou mišmaš bolševiků a bláznů. A to se mírním ve výrazivu. Ještě jsme jim ani nepoděkovali pořádně za to, že drželi bolševika na uzdě a pomalu ho dovedli do klece, maximálně jsme nabité svobody využili k plivnutí na Ameriku, Pes je toho důkazem, co vymatlanců zde nadává Američanům. Tak nevím, nevím, asi jsme zase odsouzeni díky většině populace, která je chamtivě nevděčná, svinsky vypočítavá a s geny pro rovnostářství a udavačství, zase jen k přežívání v hnoji.