2.7.2022 | Svátek má Patricie


EVROPA: Nová předsedkyně EK zvolena

19.7.2019

Slabou většinou byla zvolena křesťanská demokratka, tedy zástupkyně vítězné politické frakce z eurovoleb, žena, Němka, Evropanka, nespitzenkandidátka. Dovolte mi pár prvních komentářů.

Evropa má v globalizovaném a nebezpečném světě jiné reálné problémy než se zabývat sama sebou a svými institucemi, a proto – vzhledem k tomu, že jde o akceptovatelnou kandidátku – je dobře, že došlo ke zvolení předsedkyně Komise již na první pokus, že se neztrácí čas bojem mezi institucemi navzájem (tedy že kandidátka nebyla odmítnuta jen kvůli pomstě za pohřbení spitzenkandidátů). Tu nyní místo letní dovolené čeká puzzle o 27 dílech – úkol poskládat novou Komisi z kandidátů navrhovaných vládami členských států, a to podle kritérií státní příslušnosti, politické příslušnosti, pohlaví (v projevu von der Leyenová žádala „férový podíl“ žen v Komisi) a odbornosti. Pokud jde o politickou příslušnost, možná se při schvalování Komise v EP bude von der Leyenová chtít opřít o o něco silnější koalici než o tu, které vedla k jejímu zvolení v EP – lidovci, liberálové a část socialistů. Ostatně byla zvolena i díky několika britským hlasům, které po případném brexitu nebudou k dispozici.

Jak interpretovat to, že prošla jen o devět hlasů (383 při potřebě 374; J-C Juncker získal 422)?
(a) Česká televize to vykládá jako vzkaz Evropského parlamentu (EP) Evropské radě (ER), že EP se nelíbí to, že ER zablokovala systém spitzenkandidátů. Pokud se tak stalo, stalo se to neúmyslně: politické frakce nejsou schopny tak detailně ovládat hlasování svých členů, aby úmyslně kandidátka prošla, ale jen tak tak.
(b) Výsledek dává budoucí předsedkyni Komise slabý mandát – ale o to šlo ER také: aby Komise byla slabá, a nechala si tudíž zajít chuť na přílišné politické ambice, jak to předváděla Komise Junckerova; to se tedy dá interpretovat i jako vítězství ER. Jenže důležitější bude síla mandátu celé Komise, o toto hlasování se jedná především.
(c) Šlo ale „jen“ o jednorázovou koalici ke zvolení von der Leyenové: v EP se hledá koalice v podstatě pro každé hlasování znovu a v politicky vyrovnanějším novém EP bez výrazného hegemona to bude platit dvojnásob, takže zvolení předsedkyně slabou většinou nevypovídá tolik ani tak o ní jako o EP samotném.
(d) Těžko odhadnout, jaký podíl na těsném výsledku měla údajná pochybení von der Leyenové při jejím působení na německém ministerstvu obrany. Lze jen doufat, že nejsou té povahy, aby jí braly čas, sílu či legitimitu v následujících letech. Nepochybuji ale o tom, že levice proti ní bude organizovat petice a znepříjemňovat jí život, i kdyby se žádná pochybení neprokázala. Škodit, to jde levici (kamž patří i Zelení včetně Pirátů) výborně.

Byla zvolena žena, první předsedkyně Komise v dějinách, která navíc chce hodně žen v Komisi. Genderoví ideologové to budou vydávat za své vítězství. Důležitější ale je, že byla zvolena matka sedmi dětí. Lepší vzor úspěšné matky si vymírající Evropa nemůže přát.

Byla zvolena křesťanská demokratka, protestantka, která chce budovat Spojené státy evropské, společnou obranu, která se hlásí k právnímu státu a která přijala 19letého syrského uprchlíka do své vlastní rodiny. Jako příznivci evropského projektu mi nezbývá než poděkovat našemu panu premiérovi, stejně jako premiérům V4, že oni (kromě Slovenska), vyznávající v té či oné míře autoritářský euroskeptický nacionalismus, ve strachu z Timmermanse podpořili právě tuto dámu. Učinili pro český i evropský zájem dobrou volbu, i když jí budou záhy litovat.

Autor je vysokoškolský učitel (katedra evropského práva PF UK)

Převzato z autorova blogu s jeho souhlasem