1.12.2021 | Svátek má Iva


EVROPA: Neopodstatněný hněv Jeho knížecí jasnosti

30.8.2010

Jeho Jasnost se nám ohromně rozčílila a označila francouzského presidenta Nicolase Sarkozyho za rasistu. Přesněji: pan kníže ze Schwarzenbergu řekl, že nejnovější akce francouzských úřadů, které posílají domů rumunské (a bulharské) Rómy, jimž ve Francii vypršelo povolení k pobytu, vzbuzují dojem, že jsou rasistické.

Tohle, taktéž na první pohled, připomíná jeden starý a poněkud vilný vtip. Dřevorubci Jankovi někdo řekl, že mu Ferko, honák krav z vedlejší vesnice, spí se ženou. Janko přijde domů, a nic. Jo, říkají hlasy nadšených slídilů, to věděli, že přijdeš. Oni to dělají, když nejsi doma. Aha, řekl si Janko, rádoby odešel, pak se tiše přiblížil k okénku, nazřel dovnitř, a spráskl rukama: Doopravdy, zvenčí to tak vypadá!

Jeho Jasnost český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg samozřejmě ve svém rozhořčení není sám. Je obklopen obvyklými pachateli: Evropskou komisí i Radou Evropy. Navíc, aby věc opravdu pořádně držela, osmnáct tzv. nezávislých (nezávislých na kom?) expertů z výboru OSN vyzvalo francouzskou vládu, aby se snažila největší etnickou menšinu v EU integrovat. Zděšení nad repatriacemi vyjádřili evropští socialisté, hlásí úřední zpráva, odsoudil je dokonce i Vatikán.

A ještě něco z úřední zprávy, jak ji přinesl a do světa s nadšením sobě vlastním rozšířil Český rozhlas: “V Paříži by se mělo 6. září uskutečnit ministerské setkání, jehož hlavním tématem bude imigrace, a tedy i problematika deportací bulharských a rumunských Rómů, kterým ve Francii vypršelo povolení k pobytu. Řada členských států EU ovšem na zářijovou schůzku nedostala vůbec pozvání. Jednání by se tak mělo obejít nejen bez účasti Rumunska a Bulharska, jichž se problémy s imigrací do značně míry týkají, ale pořadatelé původně nepozvali dokonce ani Belgii, která v současnosti předsedá EU. Pozvánku nedostali ani Češi, zúčastní se naopak Kanada, která právě kvůli romským žadatelům loni Česku zavedla vízovou povinnost. ‘Dělat poradu bez zemí, v nichž má tento problém zajisté kořeny, je podivná, mylná myšlenka,’ uvedl Schwarzenberg. Uzavřený summit velkých zemí vzbuzuje emoce, pozvané státy i kvůli kritice do Paříže zřejmě místo ministrů pošlou jen nižší úředníky.”

Tolik úřední zpráva.

Bravo. Takže Francie se (konečně) rozhodla bránit svoji svrchovanost a to je rasismus. Takže Francie se domnívá, že porušování jejích zákonů je nepřípustné, a to je rasismus.

Zajisté, Francie si za to ostouzení může trochu sama: kdo to prosazoval Lisabonskou smlouvu, čili traktát, který omezuje svrchovanost členských EU zemí bezmála na nulu?

Evropou obchází strašidlo. Strašidlo politické korektnosti. A navíc strašidlo naprosté nesnášenlivosti k názorům, které se nelíbí nynější intelektuální špičce. V angličtině se těmto lidem říká chattering classes. Doslova: brebtající třídy. Je tragické, když právě tito rádoby vzdělanci převezmou řízení světadílů. A ještě tragičtější je, když jim přitaká člověk s prokazatelnou dávkou modré krve v cévách.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.