EVROPA: Nejdůležitější stát - Kazachstán
Ironií osudu se zrovna ve chvíli, kdy v kinech po světě běží Borat, "obskurní" Kazachstán stává z hlediska geopolitických stratégů Spojených států, Evropské unie i Ruska jednou z nejdůležitějších zemí na světě. Protože: Jaké je největší bezpečnostní riziko pro země Evropské unie? Kromě terorismu je to bezesporu přílišná závislost na ruských energetických zdrojích.
Problémem je na prvním místě plyn. Evropská unie pokrývá plynem z Ruska v průměru čtyřicet procent svých potřeb. Závislost nových členských zemí na ruském plynu je ještě mnohem vyšší. Přitom Evropa je klíčovým americkým spojencem, její bezpečnost a stabilita je bytostným zájmem USA. A nové členské země jsou vůči Americe zvlášť loajální, Polsko je strategickým spojencem.
A co s tím má společného Kazachstán? Má obrovské zásoby zemního plynu. Jako jediný na světě má ložiska srovnatelná s Ruskem a navíc takovou geografickou polohu, jež umožňuje stavbu plynovodu mimo ruské území - může přes Ázerbájdžán směřovat do Turecka a dál směr Evropa.
V současnosti vyváží Kazachstán plyn do Evropy přes Rusko a valnou část marží inkasuje ruský Gazprom. Prodávat přímo může být pro Kazachstán finančně velice výhodné. Zásadní geostrategická otázka tedy je: Bude možné postavit takový plynovod proti vůli Ruska? Je realistické očekávat, že se Kazachstán někdy vzepře Rusku?
Kazachstán bude nepochybně ještě dlouho cílem mnoha a mnoha vstřícných nabídek. A stejně tak je jisté, že Západu bude víceméně jedno, jaký je v Kazachstánu režim - jen když bude trochu emancipovaný od vlivu Ruska. A to jsme se ještě nezmínili o tom, že Kazachstán je jednou z největších světových zásobáren uranu.
Je však podstatné, aby Evropa začala konečně tahat za jeden provaz. Evropský komisař pro energii, Lotyš Andris Piebalgs se sice snaží (pro jednání v Kazachstánu je vybaven skvělou ruštinou, z politického hlediska ale nepředstavuje nejsilnější váhu, kterou Evropa má), ale především Německo se musí rozhodnout, jestli je už skrze baltský plynovod spojencem Gazpromu, nebo ještě Západu.
A druhá věc: Evropa nemůže věčně spoléhat na to, že za ni budou Spojené státy tahat kaštany z ohně: jak vojensky, tak v předvídavé geostrategické iniciativě.
HN, 8.12.2006