Neviditelný pes

EVROPA: Návrh rozpočtu EU je výsměch

Evropská komise, důležitý orgán složený téměř výlučně z odložených politiků jednotlivých členských zemí, předložila návrh rozpočtu EU na období let 2021 - 2027, tedy na sedmiletku. Pochopitelně byste očekávali, že když je brexit, EU se významně zmenší a ubude příjmů placených Velkou Británií, tak se to projeví v návrhu rozpočtu, který tedy bude přiměřeně menší a bude se zeštíhlovat. Jestli jste to čekali, tak jste byli hodně hodně naivní.

Komisař Oettinger jako správný komik předložil návrh, který předpokládá rozpočet 1.279 miliard eur na uvedené období. Pro srovnání, na období roků 2014-2020 byl rozpočet i s Velkou Británií 1.087 miliard eur, což po odečtení inflace bylo vlastně 964 miliard. Už to chápete? Podle EK je naopak třeba požadovat od členských zemí větší odvody a dále je třeba hledat nové zdroje zdanění, also sprach Zarathustra.

Z toho jsou vykulení někteří šéfové vlád jako například holandský premiér Mark Rutte, který rovnou uvedl, že takový rozpočet je pro Holandsko absolutně neakceptovatelný. Podle něho je třeba zeštíhlovat. Rakouský premiér Sebastian Kurz uvedl, že návrh sice obsahuje některé pozitivní rysy (větší výdaje na ochranu hranic EU), ale také řekl, že návrh je ještě více vzdálen od akceptovatelného řešení. EU musí být dle Kurze štíhlejší, úspornější a výkonnější. Z diplomatické řeči se to dá přeložit takto: vytřete si s tím návrhem. Šéf frakce CSU v bavorském zemském sněmu Alexander Dobrindt uvedl, že je-li EU menší, tak nemůže být rozpočet bezdůvodně vyšší. Výdaje na ochranu hranic si podle něj vyžádají více peněz, ale v EU je velký potenciál k úsporám v jiných oblastech a ten je třeba využít.

Francie se osm minut po zveřejnění návrhu - kdo by to řekl - ohradila proti jednomu z mála rozumných opatření, a sice snížení výdajů na zemědělskou politiku o 5 %. Tak to tedy ne, řekli Francouzi, a jen blbé roční období brání zemědělcům zablokovat ve Francii dálnice hromadami rajčat a jiné zeleniny. Chřest je pro tento účel špatná zelenina.

A co na to náš premiér či ministryně financí, potažmo vláda v demisi? No nic, ticho po pěšině, asi si to čtou a čtou. Přitom by naši politici měli stříhat ušima už proto, že návrh obsahuje skvělou formulaci, že výše přídělů do fondů soudržnosti, jejichž objem je správně snížen, bude záviset u členských zemí na dodržováni principů vlády práva (to již vytočilo Poláky a Maďary, protože je to jednoznačně účelově zaměřeno proti nim) a dále je zde podmínka přístupu k rozdělování nomádních imigrantů, které hodlá EU trvale prosadit, asi tak jako kdysi UNRRA distribuovala po poválečné Evropě plechovky s kávou a jídlem. Tato kritéria, která jsou vyděračská, diktují představitelé zemí, kde je právo porušováno soustavně (cenzura v Německu, porušení Dublinských protokolů Německem, nerovný přístup k rasistické agresi muslimů a ostatních, osvobozování teroristů - viz podpálení synagogy ve Wuppertalu - aj.).

Rozpočet tlačí, podporován šéfem EP, neomarxistou Tajanim, na vybudování evropské armády, což je projekt, kterému bychom se měli bránit, ale bránit se nebudeme, protože PEPCO jsme schrupli jako nezralou malinu. Podívejte se na to, jak např. vypadá Bundeswehr, kde piloti nemají nalétáno a přicházejí o licence, jak si vede armáda v Řecku či Itálii při ochraně vnějších hranic, o té naší ani nemluvě. Mimochodem, v Německu se vtipkuje, že Bundeswehr je armáda, jejímž úkolem je zdržet nepřítele na hranicích do doby, než přijde opravdová armáda. Ta naše je v takovém stavu, že bychom odráželi nepřítele údery šanonů tisíci civilních zaměstnanců - před takovou armádou nepřítel prchá v děsu. A do toho tristního stavu si promítněte novou, vyfešákovanou evropskou armádu s velkými budovami, štáby jak sviňa, parádními uniformami s eurochocholy a epoletami jak vystřiženými z pohlednic naší Hradní stráže.

Vždyť oni se ani nedomluví, protože po odchodu Velké Británie odpadne angličtina a Francouzi nedovolí jiný jazyk než francouzštinu a tu umí z vojáků... kdo asi?

Evropská komise v čele s opilcem Junckerem nám dobře ukazuje, jak bude EU nadále fungovat, a kdo si myslel, že po brexitu snad dojde k sebereflexi a najde se vůle k reformě a zeštíhlení, je za blbce. Evropská unie potvrzuje svými hlavouny, že její rozpad je neodvratný; už i začal.

Ostatně soudím, že EU v polisabonské podobě musí být zničena.

zpět na článek