20.2.2020 | Svátek má OldřichDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Naděje pro SrbskoŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 145, poslední: 28.1.2008 16:29, přehled diskusí

Srbi nenávidia iné národy?:
Autor: Woe#terim Datum: 28.1.2008 16:29

Srbi nenávidia iné národy? Poďme po poriadku:

Autonómna oblasť Vojvodina Maďari, Slováci, Chorváti, Česi, Rumuni (v tomto poradí početnosti): vysoký národnostný štandard menšinového školstva – dvojjazyčnosť v niektorých úradoch, mnohojazyčnosť verejných označení (napr. dedín). Mimochodom vo Vojvodine tvoria Srbi absolútnu väčšinu (56% obyvateľstva).

Novopazarský sandžak (na hraniciach s Čiernou Horou a Bosnou) – náboženská sloboda tamojšej islamskej menšiny zaručená.

Autonómna oblasť Kosovo a Metohija (pred rokom 1999) – vysoký národnostný štandard – zaručené menšinové práva pre Albáncov, Čienohorcov, Gorjanov, Egypťanov, Rómov a Turkov a ďalších.

Otázka do pléna: keďže Srbi boli vyhnaní z Chorvátska a časti Bosny – nie sú náhodou oprávnení reciprocitne vyhnať z výsostného územia Srbska (vrátane autonómnych oblastí) tisíce Chorvátov, Albáncov a bosnianskych (a novopazarských) moslimov?

Když čtu komentáře pode mnou,:
Autor: alfaman Datum: 27.1.2008 21:56

jako občan bývalé YU musím souhlasit s autorem ale stejně tak si myslím že samostatnost Kosova je chyba. Srbové pak budou chtít připojit za podpory Ruska srbskou část Bosny k Srbsku a tím Bosnu rozbijou, což vyvolá velké problémy. Ale problém je v tom že pro Kosovo nexistuje řešení a nedělat nic také nic nevyřeší. Srbové si za tohle však můžou sami, jejich fašizmus nadělal příliž zla.

Velmi dobrý článek,:
Autor: alfaman Datum: 27.1.2008 21:19

pocta autorovi!

1938:
Autor: Oráj Datum: 27.1.2008 17:55

Pane Urbane, píše se rok 2008, ne 1938? Nesekl jste se náhodou?

Náš kanidát:
Autor: Jiřík Datum: 27.1.2008 17:01

Dovolte,abych vám v zastoupení ODS,představil našeho kandidáta na presidenta.Samolibý,mizerný ekonom,neschopný předseda vlády,skvělý privatizátor,toho času stranický president pan VÁCLAV KLAUS.Kandidát zaslepených,nepoctivých a omezených rozhledem.

Re: Náš kanidát:
Autor: chytrý horák Datum: 27.1.2008 20:15

Tak Vám nevím, jestli jste omezený nebo spíš neomezený blb.

Pravda:
Autor: brblal Datum: 27.1.2008 16:14

Pravda o Kosovu je pane Urbane stejně tvrdá,jako pravda o Českém a Moravském pohraničí v roce 1938.Tento akt odsoudili jako protiprávní! Paralela ja naprosto shodná.S odtržením území souhlasí stejné země,jako v roce 1938:Německo,Franie,Anglie,snad i Itálie.Srbové,potažmo Jugoslavie stála při našich občanech v roce 1968 i v roce 1938.To jenom my,národ kam vítr,tam plášť s odtržením Kosova ochotně souhlasíme.Zdalipak by Schwanzerberg nadšeně souhlasil,kdyby mu někdo sebral část jeho majetku,tak,jako on souhlasí s krádeží území Srbsku???

blb Jan Urban:
Autor: Tomáš Holek Datum: 27.1.2008 13:13

V poslední době dáváme moc prostoru totálnímu blbovi Janu Urbanovi. Ctěl bych viděl co jsou zač a co umí absolventi New Your University v Praze. ;-D

Re: blb Jan Urban:
Autor: čtenář Datum: 27.1.2008 15:46

Jóó, tak to je otázka. Možná manipulovat událostmi á la Urban.

V čem byly masakry uskutečněné Srby:
Autor: čtenář Datum: 27.1.2008 11:52

brutálnější, než masakry Srbů, které na nich spáchali ti druzí ?!

ostuda 2:
Autor: Pavel Datum: 27.1.2008 11:04

Vážený pane Urbane, udělejte prosím ve Vašem životě konečně alespoň jednu správnou věc, přestaňte psát o něčem čemu absolutně nerozumíte, uleví se Vám i nám. Děkuji

Mnichov jak vyšitý ! A proamerické prase Urbanovo ho podporuje !:
Autor: Mistr Jan Hus Datum: 27.1.2008 9:55

;-€;-O

Buď bude platit teorie národního sebeurčení (naprosto politicky manipulovatelná):
Autor: čtenář Datum: 27.1.2008 9:13

nebo zásada státoprávní (tam se manipulace už tak nemohou prosadit).

Zdá se, že vícenárodní celky, které vznikly po WW1 a které byly ustaveny na základě sebeurčení národů měly v sobě zárodek vlastní smrti. Československo, které vzniklo na této teorii a praxi, se rozsypalo už v roce 1939. Kdyby vznikl samostatný český stát na základě státoprávním (Země koruny české), tak by opisoval přesně kontinuitu státního uspořádání, které začalo vznikat na "zelené louce". Těžko by ho někdo mohl zpochybňovat, včetně českých Němců. Zrovna tak Království SHS vzniklo na základě této teorie a poválečná Jugoslávie v tom jenom pokračovala. Nic nepomohlo, že oba státy se staly federacemi. Je to dáno naprostou nestátvorností jednotlivých národních pospolitostí, které je tvořily. EU se účastnila na rozbití jugoslávské federace poukazem na národní sebeurčení jednotlivých svazových republik a klidně přihlížela tomu, jak vznikaly etnicky vyčištěné národovecké státy. Jsem tedy hodně zvědav, jak taková EU obstojí v budoucnu, když těmto národním státům nabízí jako perspektivu federální uspořádání. Bez tohoto uspořádání nedává smysl a zároveň tím odebírá svým členům to jejich vyžadované národní sebeurčení. Jak dlouho se asi spokojí s cirkulací předsednictví (;-D), když se tím nedali uspokojit ani členové jugoslávské federace ??

Nový Mnichov:
Autor: Nový Datum: 27.1.2008 8:24

Problém Kosova, jsou problímy Sudet 30.let.Názor EU na jeho řešení lze srovnat s Mnichovskou dohodou.

Srbi - svetly vzor:
Autor: Peter Datum: 27.1.2008 7:47

Vstup do EU = koniec kazdeho naroda. Vstup Srbska do EU = urychlena smrt srbov. Uznanie Kosova = vytvorenie zkladne na dalsie vyboje smerom do Srbska. Smrt islofasistom. Srbi su chlapi.

Nelze v této souvislosi nevzít v potaz 3 zásadní fakta::
Autor: Svatopluk Datum: 27.1.2008 2:54

1 - Vzhledem k vnějším vlivům již k výraznému ovlivnění došlo - Kosovští Albánci byli USA a EU (resp. Německem) naprosto nekriticky protěžováni. Později se pod tlakem skutečnosti již nemohlo říkat, že jedinými viníky jsou Srbové (UČK nebyli žádní skauti a jejich vznik předcházel nutnou obranu - naopak byl jednou z příčin konfliktu

2 - Samostatné Kosovo není v souladu spoválečnými principy. Princip státního celku, vzniklého NÁRODNÍM sebeurčením je jasná snaha tyto principy porušit. Aby to nevypadalo tak jasně (prtože to implikuje nároky i vůči Polsku a Českým zemím - byť je to podmínka nutná, nikoli postčující) bylo nutné udělat ze Srbů ultrazločince. To faktem není, i když to dlouhou dobu tak vypadalo. Zločiny byly bohužel na všech stranách - a to zejména z důvodů "sebeurčovací" teorie.

3 - Rozpadem socialismu a také koncem spolupráce uvnitř Jugoslávie (stav opět  iniciován EU - resp.Německem - zejm. jednostranné uznání částí Jugoslávie za státy) ustalo přerozdělování, které mimochodem dotovalo Srbsko (údaje, které si nemohu ověřit, hovoří téměř o 20 %), dotovalo i Kosovo (které bylo autonomní vždy) a to prakticky kompletně (neověřeno 80 %). Kosovští Albánci, zpracováni zájmovými skupinami, brali fakt, se Srby prakticky nesouvisící, velmi úkorně.

Vážím si Vašich osobních postojů, ale myslím, že pokud vyzýváte k tomu, abychom podpořili člověka, který SOUHLASÍ s postoji EU (v tomto případě = německá teorie seburčení), vyzýváte k tomu, abychom své vlastní zájmy "moudře uznali" za protievropské a nechali si opět říkat, co je evropské a co je morální a to za principu, že cokoli řekne EU (kdo to vlastně je ? -nikdo, všichni) je z "ověřeného" morálního prostředí, zatíco naše argumenty jsou hnusný egoismus.

Ve vší úctě (a tu vůči Vám skutečně chovám) musím řící, že mnohdy jde pouze o argumenty na podporu zájmů a nikoli o morální principy, i když v "civilizované společnosti" je morálka požadavek. Jak se skutečně plní, to je to, oč tu běží.

Re: Nelze v této souvislosi nevzít v potaz 3 zásadní fakta::
Autor: Muki Datum: 27.1.2008 4:35

Proc zadny s narodu, dokonce ani cernohorci, kteri hovaori stejnym jazykem a maji stejnou viru, ani makedonci, nemluve o bosnacich, chorvatech, slovincich a i muslinech v Kosovu nechteji zit se srby v jednom state? Nevite nahodou, kde tyto narody delaji chybu, nebo co je s nimi nenormalniho? Ze to neni srbum ani trosicku podezrele, jesli treba oni sami nejsou tak dokonali a bezuhoni ublizeni lide a prc vzdy hledaji chyby a viniky jinde.

Re: Re: Nelze v této souvislosi nevzít v potaz 3 zásadní fakta::
Autor: čtenář Datum: 27.1.2008 8:50

Dost zajímavá myšlenka, Muki, potom ovšem stojí za zamyšlení proč nikdo nechce žít v jednom státě s Čechy. Čeští (sudetští) Němci nechtěli hned od vzniku ČSR (1918), Slovíci již v roce 1939, definitivně od roku 2003.

Dovolím si parafrázovat: Ze to neni cechum ani trosicku podezrele, jesli treba oni sami nejsou tak dokonali a bezuhoni ublizeni lide a prc vzdy hledaji chyby a viniky jinde.

Re: Re: Re: Nelze v této souvislosi nevzít v potaz 3 zásadní fakta::
Autor: jepice Datum: 27.1.2008 11:00

No vida, že by i vám nakonec začalo něco docházet?

Re: Re: Re: Re: Nelze v této souvislosi nevzít v potaz 3 zásadní fakta::
Autor: Karel Datum: 27.1.2008 11:09

R^;-D

Re: Re: Re: Re: Nelze v této souvislosi nevzít v potaz 3 zásadní fakta::
Autor: čtenář Datum: 27.1.2008 11:42

Mně ??????

To je dobrý.............  ;-D

Kosovo a silná EU:
Autor: Vážný Datum: 26.1.2008 23:49

Nakonec, považuji za nesmysl hledat v tomto území historickou spravedlnost. Pojem spravedlnost zde zemřel nejpozději za Bosenských válek.

Zde existuje jen jedna možnost - nastolit zde z Evropy pořádek. A ten udržet 50 let. Lépe mírovou cestou (penězi, podporou vstřícných vůdců), horší cestou jsou sankce, krajní je to bombardování. Do anexe bych se po německé i naší zkušenosti (R-U) nepouštěl. Koneckonců, všechny obklopující země jsou buď zavázány EU, nebo jejími členy, tak by to neměl být.

Nechat je se vraždit je horší, než vytvořit 20 km sanitární kordón na hranici (Kypr), klidně z počátku vylidněný a neprostupný. Srbským uprchlíkům pomoci začít žít jinde (nikoli hned u kordónu) a nad Kosovem ponechat ještě pár desetiletí protektorát. Tohle nás bude stát méně.

S tím souvisí vojenská a politická síla EU, udržení rozumných vztahů s USA a hlavně vstřícné (informovat o postupech mírně předem), ale rozhodné vztahy k Rusku. A to chce silnou EU po politické a vojenské stránce, i kdyby ty společné ministry zahraničí mělo mít napřed pouze jádro Unie (vícerychlostnost) a koordinaci měli zajišťovat společné schůze zahraničních výborů fr. NS a Bundestagu (+ ...) a ostatní už museli jen kývat.

Re: Kosovo a silná EU:
Autor: Karel Datum: 27.1.2008 11:05

Kdyby na to EU měla, tak je to rozumné řešení.

Ten Urbanův favorit:
Autor: Petr B. Datum: 26.1.2008 20:50

nemá žádnou naději, aby se v Srbsku dostal k moci. I kdyby dostal od Američanů a Britů miliardy. Jinak...pamatuji si ještě, jak Urban diskutoval v TV o Balkánu s prof. Dolečkem. Už tenkrát mi bylo z Urbana a jeho "argumentů" zle od žaludku. Ale Urban je aspoň schopen diskutovat, takový V. Havel o příčinách balkánských válek vždy nestoudně lhal a přitom se zbaběle vyhýbal otevřené diskusi.

Re: Ten Urbanův favorit:
Autor: čtenář Datum: 26.1.2008 21:03

Mezi Havlem a Urbanem, co se týká Balkánu, nevidím rozdíl.

Re: Re: Ten Urbanův favorit:
Autor: Peter Datum: 27.1.2008 7:49

Presne tak. To mas ako "dobreho a zleho" policiajta - obaja spolupracuju.

Re: Ten Urbanův favorit:
Autor: AeroKarel Datum: 26.1.2008 22:02

Urban je pravdoláskyplník, ale že Srbové rozumí jen a pouze tomu když dostanou po držtce, dokonce že to aktivně vyhledávají, je z historie prokázáno dostatečně.

Re: Re: Ten Urbanův favorit:
Autor: Kanuk Datum: 27.1.2008 9:46

Kdo rozumí jen a pouze tomu, když dostane po držce, by se dalo diskutovat.

Re: Ten Urbanův favorit:
Autor: vita Datum: 27.1.2008 14:12

Urban lže taky. Akorát, že od Havla jste to (kdysi) nečekali. A v jisté době bylo o držku to říct.

Urban naprosto neumí diskutovat - ostatně hájit jeho pozici lze jenom lží. Tak jaká diskuze?

Ne. :
Autor: Schumacher Datum: 26.1.2008 20:45

Srbsko čeká na svého "Šarona".