29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


EVROPA: Mladíci vs. mladíci

24.4.2018

Ohrožuje Židy Orbán, či import vzorců chování?

Stává se, že banální pouliční scénka sdělí o trendech ve společnosti více než lecjaký oficiální projev či analýza. Třeba ta z úterka, ze solidní berlínské čtvrti Prenzlauer Berg. Když tam šli po ulici dva mladíci s židovskými kipami na hlavě, byli napadeni – uráženi a zbiti páskem – jinými mladíky. O nich je známo tolik, že přitom křičeli arabsky „Žid“, a to, že jeden se pak v doprovodu advokátky přihlásil policii coby Syřan žijící v Německu od roku 2015. Proč má smysl o tom psát i s odstupem? Důvodů je více.

Za prvé proto, co vyšlo najevo. „Židovskou obětí“ byl ve skutečnosti izraelský Arab, jenž nevěřil kamarádům, že jít s kipou po Berlíně je riskantní, tak to sám na sobě vyzkoušel. Na vojně se tomu říká průzkum bojem, a jak vidíme, funguje.

Za druhé proto, že teď má následovat logická otázka: odkud se současná vlna protižidovství v západní Evropě – včetně Německa – bere? Prefabrikovaná a politicky správná odpověď zní, že antisemitismus je zlo v podobě jakéhosi fluida, které se může snést na každého (Němci o tom vědí své). Že je to ideologie, jíž nyní umetají cestu hlasatelé populismu a nenávisti, jako je třeba maďarský premiér Orbán.

To není vtip, ale vážně míněný argument. Před týdnem dostali německou hudební cenu Echo dva muslimští rapeři, kteří si pohrávají s tématy jako Osvětim či holokaust. Jak má Německo reagovat? Distancovat se od Viktora Orbána, navrhuje na prestižním blogu Spiegel Online publicista Georg Diez.

Za třetí a především. Z řady těchto drobných případů nelze vyvozovat kauzalitu, ale zároveň nelze popřít jistou korelaci. Mladíci z Prenzlauer Bergu, laureáti hudební ceny Echo či další, kteří na ulicích napadají Židy či zkoušeli zapálit synagogy (známé jsou případy z Wuppertalu a Göteborgu), nejsou ani teroristé, ani džihádisté, a už vůbec ne členové IS. Jsou to víceméně normální muslimští adolescenti, vyrůstající a socializující se podle jistých společenských vzorců chování, vzorců, jejichž dovoz v posledních letech zesílil. K těm vzorcům patří pohrdavý vztah k ženám, homosexuálům či Židům.

Je to něco, nač je krátká policie i stát (s výjimkou nejkřiklavějších případů). Je to něco, co je v rozporu s ideály pokrokové levice, jenže tato levice vidí příčinu zla v politicích, jako je Orbán. Dá se s tímto rozporem něco dělat? Těžko říci. Přitom právě on zakládá hrozbu evropské občanské miniválky, kterou se nyní občas straší.

LN, 21.4.2018Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.