24.5.2022 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

EVROPA: Malé zamyšlení nad oxidem uhlíku

Ze školy si někteří pamatujeme, že na skleníkovém efektu se nejvíce podílejí vodní pára (36–72 %), oxid uhličitý (9–26 %) a metan (4–9 %). Zajímavý je pak činitel PGO (ekvivalent CO2), který srovnává příspěvek jiných skleníkových plynů k oteplování Země vztažený na jednu molekulu CO2.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 16.10.2021 12:28

Že by autor konečně pochopil, že diktatura národních států je ničím v porovnání s diktaturou jeho "matičky národů, Evropské unie"?

P. Molík 16.10.2021 12:10

Kysličník uhličitý potřebují ke svému životu všichni zástupci naší pozemské flóry. Plánuje šílená Uršula zničit všechny rostliny ?

P. Molík 16.10.2021 12:08

"Mrož" opakuje známá fakta, což je správné, neboť opakování je matka moudrosti. Ovšem je nutno podstatná fakta vyvěrající z přirozeného pudu sebezáchovy a z respektu k realitě, zákonům logiky a fyziky zapotřebí opakovat tam, kde vládne idiocie a fanatismus a zbožštění gretensko-klimatických dogmat se svatým grálem klimaticko-ekologického gretenismu, tedy s abstraktním pojmem "uhlíková neutralita". Zatím se stále chováme jako ovce před porážkou. Naši političtí představitelé nadšeně schvalují nesmyslná opatření bruselských novátorů - zejména nyní nová nastupující vládní moc v čele s Fialou se nám snaží namluvit, že musíme přijmout kolosální podvodný projekt Green deal a další nesmysly, to znamená rušit naše uhelné elektrárny a realizovat další nesmysly, které nás občany posouvají do roviny nesvéprávných lidí, kteří se na základě dosažení uhlíkové neutrality v Evropě budou radostně oddávat autodestruktivním aktivitám. Stovky miliónů obyčejných Evropanů mají být okradeni o svůj životní standard a ono okradení resp. velký uhlíkový mejdan bruselských mocipánů mají zaplatit právě ti okradení ještě navíc ze svých peněženek. Počínání bruselské vrchnosti mi připomíná počínání Marie Anoinetty, která též byla mimo realitu a udílela hladovějícím lidem knížecí rady, aby namísto chleba, na který lidé nemají a není, jedli koláče. Kdo volil naše europoslance, kteří jako prodejné duše lokajské nadšeně schvalují všechna ta uhlíková a gretensko-klimatická zvěrstva ?

M. Dvořák 16.10.2021 12:01

R^

V. Chrastina 16.10.2021 11:54

Ano, pane Juraxi, nejhorší jsou naši domácí greténi, jimž trefně říkáme eurohujeři. Volby jim nahrály na smeč proti nám euroskeptikům. Nicméně paradoxně na své voličské hlasy odevzdané muslimy obdivujícím Pirátům, vlstizrádné TOP09 a jiným eurohujerům doplatí jejich kapsy taktéž na nesmravně zvýšené ceny energií, a tím na bídnou životní úroveň.:-/

L. Beneš 16.10.2021 11:47

Vy jste nepochybně do nějakého rotujícího tělesa permanentního magnetu bez zdroje tepelné energie uvnitř již vlezl. Přesvědčit se osobně je lepší, než jen si představovat.

L. Beneš 16.10.2021 11:44

O skleníkovém efektu jsem se ve škole ani moc neučil. Možná proto je pro mne CO2 pořád kysličník uhličitý. Vím jenom, že ta chemická sloučenina je stejná, ať už vzniká při spalování uhlí nebo i dřeva, kterým se teď - většinou na venkově - zásobují ti, kteří budou vařit na starém sporáku, když plyn a elektřina zdražují díky trhu bez přívlastků. Není na tom nic špatného, jinak by se ozvali zelenáči, milovníci zdravé ekologie a greendealisti. Bezpochyby proto, že tenhle kysličník uhličitý se na vzniku skleníkového efektu na rozdíl od CO2 vznikajícího spalováním uhlí, nafty a zemního plynu nepodílí. Stejně tak se na něm nepodílí CO2 vznikající kdekoli při výrobě elektřiny spotřebované pro umělé zasněžování kopců, kam mladí zelenáči tak rádi jezdí na lyže. Také kosmické výlety miliardářů nijak atmosféru nepoškozují. Mohl by někdo kvantifikovat, kolik těch škodlivých plynů přejde do atmosféry po jedné takové miliardářské kosmické misi?

J. Prikner 16.10.2021 11:17

Naprosto souhlasím s "Mrožem". Nenechte na sobě dříví štípat. Podpoře petici no-deal.eu, proti bruselské fantasmagirii green deal. Podpořte strany volající pro odchod z tohoto spolku!

V. Chrastina 16.10.2021 11:15

Jako už víckrát, Mrož se opět strefil svým článkem do černého. EU se místo rozumu řídí ve svém klimaalarmismu blábolem pološílené dívky ze severu, která klimatu rozumí jako koza petrželi. Ale abychom jí zase tolik nekřivdili, ona je ve skutečnosti nastčenou loutkou své matky, zavilé aktivistky. Jedná se svou nebohou dcerkou hůř než ta nejhorší macecha. To je celé falešné pozadí klimaalarmistického hnutí.:-/

T. Kočí 16.10.2021 11:14

skvěle napsáno!!

J. Ganaur 16.10.2021 11:01

R^

J. Pankovic 16.10.2021 10:58

Proč lžete ?

J. Pankovic 16.10.2021 10:57

Opravdová věda ano. Těžko však označovat za "opravdovou vědu" klimaalarmistické šílenství, když se manipuluje s fakty Rv

J. Hruška 16.10.2021 10:47

Jak jste na to přišel, pane Rado, že je rotující magnet bez zdroje vnitřní energie,(tepla)?? Zkuste ho zastavit, můžete po-radit jak,? A co radioaktivní rozpad těžkých prvků, to není teplo,? Jsou "čtvrtohory", historicky nejrychlejší horotvorná činnost, zemětřesení, pohyb kontinentů, sopečná činnost, slapy, tsunami atd. to není zdroj tepla,? energie jako schopnost konat práci. A co gravitační energie,? kolik tepla se uvolní jen při takovém sesuvu půdy nemluvě o smršťování onoho rotujícího magnetu a mohutnými elektrickými proudy rotací buzenými. "Logika je posledním útočištěm postižených nedostatkem představivosti." Zkuste si něco představit, pane Rado. Zdař Bůh.

J. Slavíček 16.10.2021 10:39

Snaha o zamezení zvýšení teploty na Zeměkouli se zdá být stejně směšná jako za komunistů heslo "poručíme větru dešti". Obávám se však, že je zatím obrovský kšeft zatím anonymních autorů.

V. Petr 16.10.2021 10:33

R^R^R^

L. Šimon 16.10.2021 10:17

To je těžké, nás co ještě přemýšlíme hlavou přesvědšovat nemusíte. Ty, co věří se stejně nedají přesvědšit dokud ( nedej bože) nedojte k tomu, že energie budou tak nedostatkové, že dojde ke globálním pogromům.

J. Ganaur 16.10.2021 10:08

Takže jste jen něco plesknul, jako vždy!Níže jsem se vás ptal na disociaci metanu na CO2 a H2O.Také jste to jen tak plesknul, ale odpovědi od vás jsem se nedočkal.Jako vždy.Umíte jen něco plácat, ale konkrétně odpovědět neumíte.Jste jen zelený žvanil!:-/

J. Pankovic 16.10.2021 10:00

Biosféře by nejvíc pomohlo, kdyby do ní nevrtali neumětelové, kteří si neumí ani zavázat boty;-)

J. Pankovic 16.10.2021 9:58

Pokud by z atmosféry vymizel zdánlivě druhotný CO2, tak to odnesou nejdříve rostliny a pak i živočichové, takže čím více CO2 v atmosféře, tím bujnější rostlinsto.

Pokud by ste OPRAVDU četl výroční správu IPCC, tak by vám musel udeřit do očí zjevný fakt, že díky vyšší koncentraci CO2 je planeta zelenější!!!!!!

A co místo toho dělají ekofašouni?

Spalují stromy z kanadské a sibiřské tajgy v Británii. Strom, který roste 30 let a hoří jeden den je obnovitelný zdroj??!

Celé tažení proti zlému CO2 je jenom podvod a způsob, jak dostat peníze do těch správných kapes !

P. Rada 16.10.2021 9:56

Pletete si sebe jako soudce ("Dle mého soudu") s textem na který reaguji ("Znovu píši, že dobrý "ekolog" ...") se svou představou domělého ekologisty.

Pokud jde o Vaše otírání se o jiné věhlasnější osoby typu "Pošahaná Gréta" tak připomínám, že konkrétněji G. Thumberg vyzývá především k reflektování vědeckých poznatků. Věda je ale na lidské subjektivitě nezávislá a tak prakticky nehrozí analogie a Janou s Arcu.

P. Rada 16.10.2021 9:46

Trochu se někdy snažím si představit i velký třesk. Pravidelněji se ale věnuji stabilitě dnešní biosféry která na to pradávné sice časově navázala ale už zdaleka né tolik teplotně.

J. David 16.10.2021 9:43

Jo, asi zelený Qasimodo, ekologista a zvoník z chrámu Matky Boží. Horké olovo na ně...

P. Rada 16.10.2021 9:41

Naopak na mořském dně je daleko blíže k horkému podloží a tak se tam sedimentovaný uhlík zas sopečnou činností uvolnuje spíše jak ten vázaný mimo hlavní uhlíkový cyklus pod nánosy pevninských sedimentů uvnitř litosférických desek už stamiliony let od období Karbonu. Donedávna udržoval tento mechanismus hnaný geotermálně planetu ve víceméně rovnovážném životadárném režimu.

Pak ale přišel člověk a nesčetným množstvím otvorů se navrtal k dlouhodobě uloženým koncentrovaným zásobám uhlíku a ještě větším množstvím komínů ...během pouhého století 100x překonal imisemi uhlíku sopečnou činnost - a všechno doposud ustálené a životadárné tak začíná být jinak.

J. Ganaur 16.10.2021 9:39

Tak to si určitě umíte také představit, jak ten rotující permanentní magnet vznikl!:-)

P. Rada 16.10.2021 9:26

Pane Pávek mám podobné zkušenosti ale typuji, že Váš omyl tkví v charakterizování svého života jen jedinečností svého šéfa.

J. David 16.10.2021 9:25

Pletete si ekology s ekologisty. Ekolog je biofilní, ekologista nekrofilní. Dle mého soudu a Vašich expozé, patříte k ekologistům, tedy nekrofilům v obcování s umrtveným CO2. Co pak po "úspěšném" tažení Vaší Conqisty proti CO2 bude na tapetě? NH4? Pak bych doporučoval na indikaci CH4 kanárky, nebo myšky, benzínové důlní lampy ne, jsou neekologické. Měl jsem Vás za šprýmaře, ale jak čtu, vy jste v jádru nekrofilní zelený ekologista. Možná Vám cit: "nekrofilně smýšlejícím taková situace vyhovovat a tak zvedají hlas i palce...", Vy tu nekrofilně zvedáte možná na "klábosnici" i palce (pozor na syndrom karpálního tunelu). Jenom otázka, co je to vlastně "pravda", pravda ekologistů, něco jako "svatý grál"? Pokud ano, pak je to opravdu cit: "Životu nebezpečné obecně je, nereflektovat pravdu". Jenom je otázka, kdo má tu "správnou" pravdu? Pošahaná Gréta (pošahaná Jana z Arcu měla také pravdu a bojovala), nakonec ji vlastní adláti nechali konkreminovat, když ta její "pravda" zasila bordel v zemích Albionu a Galského kohouta. Není to analogie, pane P.Rado? Rád se nechám poučit.

P. Rada 16.10.2021 9:20

Vám je pane Ganaure zřejmě lhostejný rozdíl mezi tvrzením a dlouhodobou realitou.

Umím si totiž na rozdíl od Vás představit, rotující těleso permanentního magnetu bez zdroje tepelné energie uvnitř.

P. Rada 16.10.2021 9:16

Pochybuji, že byla Země stvořena i s ložisky paliv.

Neživé planetě jsou "koloběhy" prvků lhostejné. Naopak pro případný život jsou míry a gradienty metabolických proměn klíčové a to třeba až tak, že si živé organismy dokáží svou vlivnost uvědomit a následně životadárně směřovat ke svému sebezachování.

I. Pávek 16.10.2021 9:14

Pane Rado, je to už 40 let. Freon jsme používali kapalný ve spreji na odmašťování a čištění konektorů a kontaktů elektroniky na zkušebně motorů. Byla to báječná věc a tehdy nikoho ani nenapadlo že je škodlivý. Jednou přišel do pozorovatelny šéf, všechny spreje posbíral do koše s tím, že je to škodlivé a zakázané. Tím byl freon z mého života odstraněn.