26.9.2023 | Svátek má Andrea


Diskuse k článku

EVROPA: Malé zamyšlení k brexitu

Tuto úvahu píšu pár dní před hlasováním o brexitu. Pro její obsah není důležité, jak to celé dopadne. Spíše je zajímavé sledovat chování různých aktérů a porovnat ho s chováním aktérů před 26 lety, kdy se rozpadl tábor „míru a socialismu“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 21.6.2016 13:21

"Více EU, ať to stojí co to stojí"?

Považuji za příznačné, že autor vůbec nic nevyčíslil ale silná slova "at to stojí co to stojí" suveréně použil. Brity i nás to drobení ale můžestát hodně - viz už nynější kolísání kurzu libry. Británie ale má stále velkou geografickou výhodu v přístupu k oceánu a tedy relativně levnému celosvětovému obchodování. Kdo by u nás chtěl toto následovat nutně by narazil jak u ž dříve v historii.

Hlavně ale autor srovnává nesrovnatelné - tedy pád železné opony která oddělovala totalitně vedené od relativně velmi demokratického. Dnes až tak demokratického, že si kdekdo umanul právo ostatním nenaslouchat a preferovat svévoli. V dnešní situací blahobytu na násobně vyšší úrovni než za socialismu je navíc mnohým zřejmě ještě všechno málo.

Právě nezvládnutá chtivost ale může solečnost s nedostatkem vlastních zdrojů nejrychleji přivést na mizinu. Nemusí to trvat dlouho protože svět kolem se také výrazně změnil a nyní obsahuje zhruba 10x větší populaci s adekvátími ambicemi rozvoje, kterým rozdrobená evropa bude jen o to obtížněji vzdorovat. Toto vše evropany může stát opravdu velmi mnoho.

J. Ráž 21.6.2016 16:12

Re: "Více EU, ať to stojí co to stojí"?

Evropa pod vedením socialistických liberálů, ztrácí obrovskou rychlostí vše, co po staletí vytvářelo podmínky pro její celosvětovou dominanci. "Více Evropy" znamenající jen "Více socialismu", je tím, co přivede Evropu do globální bezvýznamnosti.

Německo vždy, když se pokusilo o ovládnutí Evropy, způsobilo její kolaps. Za Bismarcka, za Viléma i za Hitlera. Teď se o to pokouší znovu Merkelová pomocí bruselské Euro byrokracie, ale výsledek bude tentýž. Rozkvět Evropy není v jednotě pod vedením Německa, to je internacionální chiméra prosazovaná před půldruha stoletím Marxem s Engelsem a dnes vnucovaná jejich následovníky v čele s Merkelovou, ale v hospodářské a vědecko výzkumné kooperaci rovnoprávných států.