19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 24.1.2011 3:57

Skoda, pane autore, ze jste neuvedl

proc vlastne ke vzniku Belgie doslo. Co donutilo velmoci one davne doby slepit tak nesouroda uzemi. Napoleon uz to urcite nebyl.A proc by Vlamsko melo byt republikou a ne soucasti Holandska, muze-li byt Valonsko soucasti Francie.

J. Šejnoha 23.1.2011 23:53

Re: Představa, že historicky dlouhodobé státy vznikají zdola, vyžaduje od svých nositelů dokonalou nepolíbenost historickým vzděláním

Asi máte  pravdu. Ale  zapomněl jste  na  časový faktor, který má zásadní důležitost.

Co běžně  trvá jeden až dva  tisíce  let, se  nedá stihnout za  dvacet ani  šedesát let.

Rychlý vznik  národa  USA byl vyjímkou. I tak to tvalo cca. dvě  století.

J. Kanioková 23.1.2011 20:45

právě že to vím

B. Rybák 23.1.2011 19:55

Re: Přání otcem myšlenky

Pan Robejšek národní zájmy nepropaguje, ale po analýze reality současného světa konstatuje, že tyto zájmy jsou jeho hlavním hybatelem (v podstatě dokládá a doplňuje to, co obšírně zdůvodnil pan S. Huntington ve svém slavném "Střetu civilizací) Byly jimi vždy a všude patrně proto, že vyvěrají z biologicky determinovaných instinktů, společných všem "společensky" žijícím živočichům. Za tak zvanými nadnárodními zájmy stojí (a vždy stály) zájmy některých národů.

S. Netzer 23.1.2011 16:53

Re: EU

To jsou ale hodnotné stránky, paní Kanioková!

Co kdybyste si například položila otázku, kdo za nimi asi stojí?

K. Křivan 23.1.2011 16:24

EU ano,

ale jinak. Úplně jinak.

P. Brodský 23.1.2011 11:42

Re: Představa, že historicky dlouhodobé státy vznikají zdola, vyžaduje od svých nositelů dokonalou nepolíbenost historickým vzděláním

Stát musí být nejprve vytvořen a pak v něm je teprve možno provádět demokratické procedury. Někdo musí určit, kdo má právo hlasovat a kdo nikoli a na jaké území se to vztahuje.

P. Brodský 23.1.2011 11:36

Re: Klausův a Janyškův

To víte, že diskutuji z vlastní vůle. Vy jste byl někým zaúkolován?

P. Brodský 23.1.2011 11:23

Re: Představa, že historicky dlouhodobé státy vznikají zdola, vyžaduje od svých nositelů dokonalou nepolíbenost historickým vzděláním

Viz Slavníkovci a také Vršovci z území na východ od střední Vltavy.

P. Brodský 23.1.2011 11:15

Představa, že historicky dlouhodobé státy vznikají zdola, vyžaduje od svých nositelů dokonalou nepolíbenost historickým vzděláním

Anglie vznikla jako produkt několika set let kmenových a protinormanských válek a byla nakonec  nikoli sjednocena ale doslova vytvořena wessexskou dynastií Cerdiků. Vznik českého státu od  Šumavy po Krkonoše byl přemyslovskou propagandou v prostředí neexistence tradice gramotnosti vydatně zamlžen, přesto se zachovala jména kmenových knížetství , která kotlinku původně zaplňovala, zachovaly se i zprávy o tom, že jméno Čechů se původně vztahovalo pouze ke kmeni sídlícímu na západ od střední Vltavy, zachovaly se dokonce i zprávy o tom, jak Přemyslovci dodatečně vyvražďovali dočASNě trpěné potomky původně  nezávislých kmenových dynastií.

P. Brodský 23.1.2011 3:29

Vy půjdete ven

a my půjdeme dovnitř.

P. Brodský 23.1.2011 3:12

Re: Přání otcem myšlenky

Oprava: druhá světová = druhá světová válka

P. Brodský 23.1.2011 3:05

Ano, opravdu jste si to zjednodušil, pane Rybáku

Slovo národ má v češtině dva základní významy. Národ ve smyslu politickém(lid, občanstvo), latinsky populus, anglicky nation. Politickým národem je souhrn osob, které mají stejné občanství(anglicky nationality). Nationality tedy není národnost v obvyklém českém slova smyslu. Národem v politickém slova smyslu jsou např. Britové, Belgičané, Švýcaři, Angolané, Indové, Pakistánci, Argentinci a podobně.

Druhým významem slova národ je národ ve smyslu etnickém, latinsky genus nebo natio, anglicky, jakoby latině na truc, people nebo etnic nation.  Národem v tomto smyslu jsou Angličané, Walesané, Rétorománi, Bengálci, Hindové, Češi a pod. Český občan slovenské národnosti patří do českého nationu, ale nikoliv do českého peoplu..

Tvrzení, že neexistuje belgický národ je tedy zmatečné v tom smyslu, že je zároveň pravdivé i nepravdivé podle toho, zda národem rozumíme nation anebo people. Belgičané, podobně jako Britové, jsou nationem, ale nejsou peoplem. Pokud se Britanie či Belgie rozpadne, belgický a britský nation rázem zmizí, tak jako tyto nationy vznikly zároveň s belgickým či britským občanstvím. Etnický národ je fenomen podstatně stabilnější.

P. Brodský 23.1.2011 2:19

Přání otcem myšlenky

Pokud se Vámi Klausovci vzývaná "realistická" budoucnost rozpadu nenárodních států stane skutkem, nebudete z toho mít radost.

Od Francie se "osvobodí" Korsika, Bretagne a celá Oxitánie, Britanie se rozpadne na Anglii, Skotsko a Wales, Skotsko se rozpadne na část germánskou a keltskou(gaelskou), od Italie se oddělí bohatý sever, od Španělska Katalánie, Andalusie, Baskicko, Galicie a Aragonie atd.

Jedinými  velkými  státy v Evropě, které mají naději zachovat svou celistvost, jsou jednak Rusko, které po katastrofálním rozpadu způsobeném Gorbačevovou demokratizací, se vrací do bezpečné náruče autokracie, která se s šílenstvím národních států dokáže vypořádat téměř stejně účinně, jako bolševizmus a jednak Německo, které je etnicky relativně jednotné.

Nebude to ovšem dnešní Německo, založené Konrádem Adenauerem, Německo demokratické, národnostně i nábožensky relativně snášenlivé(i když k opravdovému multikulturalismu má rozhodně dál než Kanada, Australie, Švýcarsko, Indie a dokonce i než USA).

V Evropě , kde se každý bude řídit svými sobeckými, panem Robejškem systematicky propagovanými národními zájmy, v Evropě, politicky se vracející do první poloviny 20:století, stane se i Německo pravděpodobně státem podstatně nacionalističtějším ve srovnání s dneškem. Jsem zvědav, jak pak budou naši Klausové, Robejškové a Zahradilové v jednání s takovýmto Německem vysvětlovat, že vyhráli druhou světovou a že Benešovy dekrety jsou proto věčnou, posvátnou a nezrušitelnou součástí našeho právního řádu. Ona totiž žádná vítězná válka není válkou poslední. Alespoň pokud lidstvo zůstane lidstvem.

M. Prokop 23.1.2011 0:47

"Vypadá to, že autorovy myšlenky uvízly mentálně ve 20. století a že odmítl vzít na vědomí novou realitu."

EUrocorps a nápravný tábor to nepochybně napraví.

M. Prokop 23.1.2011 0:45

Re: Klausův a Janyškův

Pan Ruščák a inteligentní informace? Srandisto!

M. Prokop 23.1.2011 0:43

Re: Zkusme najít rozumnou cestu ven

Tu Jugošku bych vynechal, tam žádná vojska EU (bohužel) nebyla.

M. Prokop 23.1.2011 0:41

Re: Ano, opravdu je to tak jednoduché

Souhlas

S. Netzer 22.1.2011 15:40

Re: Autor se velmi, velmi plete

Správně. Nelze než souhlasit.

Znamenitým příklad je l´eurorégion Alsace. Tam byste našel velmi málo jedinců, kteří by s ztotožňovali s názory na EU, které převládají na zdejších diskusích.

J. Skotnica 22.1.2011 14:24

Dnešní Belgie je předobraz EU za pár let.

A. Ruščák 22.1.2011 14:18

Re: Autor se velmi, velmi plete

Zásadně nesouhlasím. Euroregiony dávají možnost malým, bezstátým národům mít nějakou svou reprezentaci a zároveň zprostředkovávají lidem svět za hranicí, blízko které bydlí - zařazují tak okolí "z druhé strany" do mentální mapy domácích obyvatel. To je strašně důležité, protože kdykoliv by kdokoliv chtěl v budoucnosti dělat agendu na tom, že "zaútočíme na sousedy", nezíská pro to podporu, protože pro voliče to za hranicí nebude divná, neznámá země divných lidí, ale bude se tam vyznat, bude vědět, jaké tam mají zvyky, prostě budou to pro něj určitým způsobem "sví" lidé. A minimálně u těch, co nejsou psychopaté, to bude dostatečná brzda, aby agresi nepodporovali.

Co se týče EU jako zastánce velkých států - tady se velmi pletete. Kdyby EU nebyla, tak se velké státy bez malých obejdou úplně, takhle je musejí aspoň vyslechnout, když už nic. Alternativa, čili žádná EU, by znamenala, že by malé státy neměly vůbec žádné zastání. Takhle aspoň nějaké mají.

J. Kanioková 22.1.2011 14:13

Výborný článek, autore, jako vždy.

J. Kanioková 22.1.2011 14:00

Zapomněla jsem

v FF mi nejdou titulky, v IE ano

J. Kanioková 22.1.2011 13:57

Přesně

skvělá analyza

http://www.youtube.com/watch?v=8roO-PhgPOc

J. Kanioková 22.1.2011 13:45

Naprostý souhlas,

myslím, že právě vnucování jednotných pravidel EU rozděluje "chudší a bohatší" regiony v jednotlivých zemích ještě mnohem intenzívněji než dříve jen ve vlastních zemích.  Už stejná pravidla ve státě dopadají na jeho regióny různě a vytvářejí nevraživost a podezíravost. Natož uměle a snivě vytvořený superstát EU. Jednotná měna a jednotná fiskální politika je pro některé regióny skoro smrtící pastí.

B. Rybák 22.1.2011 12:49

Re: TAkže podstatná je vzájemná solidarita?

Solidaritou zde myslím vztah analogický tomu, jaký obvykle máme vůči členům své rodiny, kteří se dostali do problémů. Se státem vynucenou, progresivním daňovým oloupením menšiny schopných a pracovitých občanů financovanou "solidaritou" to nemá nic společného ("solidatita" skutečnou solidaritu ničí).

B. Rybák 22.1.2011 12:38

Re: Autor se velmi, velmi plete

Na Euro-regionech se pracuje pořád. Je to účinný prostředek oslabení států malých a posílení jejich velkých sousedů (tedy v duchu současné EU). U nás se dost podobají Sudetům.

P. Brodský 22.1.2011 11:38

Re: POVRCHNÍ!

Díky!

P. Brodský 22.1.2011 11:28

TAkže podstatná je vzájemná solidarita?

Není to levičáctví?