24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

EVROPA: Maďarsko versus Komise

Evropská komise podnikne "právní kroky" proti Maďarsku za to, že tam v demokratických volbách lidé zvolili svou vlastní budoucnost. Ta se však nelíbí Bruselu. Je totiž příliš svobodná a suverénní. Evropská komise ví přece nejlépe, co je pro Maďary dobré.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Stejskal 18.1.2012 23:21

Pan Matějka píše tendenčně

a vytrhává jen věci, které se mu hodí. V Maďarsku není všechno košer. A už vůbec to není boj o demokracii, či sebeurčení, navzdory EU.

J. Václavíková 18.1.2012 22:02

Je dobře, že se naši ,,autentičtí pravičáci" zavčasu odkopali

a že odryli karty svých preferencí. Neboli totalitarismus je pro ně přijatelný. A kam že to patří fašismus? Nalevo, nebo napravo? To bylo řečí, jak je to pouhá pomluva pravice!

H. Lukešová 18.1.2012 22:22

Re: Je dobře, že se naši ,,autentičtí pravičáci" zavčasu odkopali

Nejsem "autentický konzervativec", nesouhlasím s Bartošem a dalšími...

K směrům. Fašismus je utrapravice, nacismus a komunismus ultralevice. Dávat nacismus k pravici jsou marxistické lži.

J. Boleslav 20.1.2012 10:51

Re: Je dobře, že se naši ,,autentičtí pravičáci" zavčasu odkopali

A navíc si je ultrapravice a ultralevice často přes nekonečno (nebo chcete-li kruh) docela blízko.

A. Ruščák 18.1.2012 20:31

Jsem velice rád, že se to děje

protože to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem byl pro vstup do EU. Čili možnost mít pojistku ve vyšší instanci (složenou ze zástupců civilizovaných zemí - vlastním spoluobčanům zrovna moc nedůvěřuji, pokud jde o schopnost volit správně) kdyby se náš statistický volič zbláznil a zvolil nějakého izolacionistického cvoka tímhle způsobem do vlády - a jedno jestli komunistického nebo nacionalistického. Izolacionismus v podání obou považuji za zlo, které musí být z České kotliny vymýceno tím, že se nedá dlouhodobě šance zastáncům starých pořádků (izolace od světa) vládnout. Ať je to Klausova parta, Dělnická strana nebo KSČM.

V. Braun 18.1.2012 18:20

Dodržení pravidel

Přečetl jsem si příspěvky a velmi souhlasím s těmi, které se dají shrnout do zkratky - dobrovolně jste vstoupili do EU tak dodržujte pravidla nebo vystupte.

Ještě komentář k těm příspěvkům, které říkají že vše od většiny pocházející je demokratické a nikomu zvenku do toho nic není. Je škoda, že třeba Hitlera nemohla zarazit "právními kroky" Evropská unie.

J. Boleslav 18.1.2012 18:27

Re: Dodržení pravidel

Hitlera mohli zarazit jiní, i bez EU. Jenže v něm viděli vhodnou protiváhu bolševika, a následně se jim Adolf vymknul z rukou a dalo dost práce, než mu zlomili vaz. Kromě toho neustálé srovnávání Orbána s Hitlerem mně už přijde jako docela stupidní a obehraná píseň. Navíc Orbán před chvílí v EP slíbil EU napadané pasáže v zákonem upravit.

J. Boleslav 18.1.2012 18:28

Re: Dodržení pravidel

Opravuji ..."zákonech"...

V. Braun 18.1.2012 18:57

Re: Dodržení pravidel

Neříkám, že Orán je Hitler, říkám, že jsou situace, které opravňují aby i vnější subjekty vyžadovaly dodržování pravidel uvnitř jiného státu. Prostě to neustálé vykřikování některých lidí, že se jedná o vměšování mi přijde jako docela stupidní.

Nesledoval jsem až tak detailně aktuální dění v EP, proto děkuji za zprávu o tom, že snad mezinárodní tlak přivedl Orbána alespoň částečně k rozumu.

J. Boleslav 20.1.2012 10:48

Re: Dodržení pravidel

Souhlasím s Vámi v tom, že v současném globalizovaném světě nelze některé jedince s totalitními sklony ponechat úplně bez dozoru. Je jen otázkou, kde je ta hranice, kdy má takový tlak začít. A nejsem si vůbec jist, že je to zrovna případ Maďarska.

Obecně většinou ti, co tahají za nitky dění ve světě, postupují pragmaticky, tj. preferují stabilitu v dané oblasti před nestabilitou a hospodářské zájmy. Demokratičnost daných řežimů je (bohužel) až na druhém místě.

A. Reček 18.1.2012 20:28

Re: Dodržení pravidel

Pane Braune, Hitlera nemohla zarazit EU, protože neexistovala. Tehdejší Společnost národů se sídlem v Ženevě (předchůdkyně OSN), byla poválečným pokusem Francie stmelit nové státy do určitého rámce o nějž však totalitní režimy neměly zájem. Německo,SSSR,Japonsko z ní vystoupily a USA s Kanadou tam vůbec nebyly.  Rezoluce Společnosti národů měly jen propagační charakter, nic víc. Itálie také nedbala toho a Habeš bezostyšně napadla a okupovala.

V. Němec 18.1.2012 17:05

Anketa

Zakáže jednu Brusel strany které nebudou poslušně přitakávat ?

Z. Rychlý 18.1.2012 18:00

Re: Anketa

Nezakáže. Jen je označí jako fašizující a xenofobní.

A. Reček 18.1.2012 15:10

Isten áldd meg a magyart!

Já vidím nynější střet o Maďarsko v ideovém směřování EU od kulturních a duchovních tradic evropských národů k multikulturnímu vidění světa levicových liberálů a neomarxistů bez uznávání hranic. Ekonomické hledisko v tomto případě je až druhotné. Autor napsal článek dobře.

J. Bořický 18.1.2012 16:01

Re: Isten áldd meg a magyart!

Az igaz.- souhlas.

J. Friedlaender 18.1.2012 15:04

Vrchol demagogie

Pane Matějko, Vy určitě víte, že EU není spolkem jakýchkoli států, nýbrž je společenstvím demokratických zemí s tržní ekonomikou. Vy jste ovšem  odchylky Maďarska od tohoto principu přešel. Tady vůbec není důležité, že tyto změny bylypřijaty demokraticky, to je hrubá demagogie. Nechtějí-li rfespektovat principy Unie, ať si jdou demokraticky jinam.

L. David 18.1.2012 15:30

Díky za radu. Opravdu bude nejlépe jít co nejdříve jinam.

A to nejen pro Maďarsko, ale pro všechny státy, kterým je svoboda milejší než Brusel.

M. Vondráček 18.1.2012 16:58

Re: Vrchol demagogie -nýbrž je společenstvím demokratických zemí s tržní ekonomikou

Státy , kde je přerozdělována taková spousta peněz formou dotací se opravdu nemohou nazývat státy s tržní ekonomikou :-)

Z. Rychlý 18.1.2012 18:06

Re: Vrchol demagogie

Myslím, že pálení vlajky EU něco takového naznačuje. A co se vlastně stane, když nebudou Maďaři v EU (třeba jako Norsko), to my s nimi musíme (solidárně s EK) přerušit hospodářské styky a tvářit se, že na jih od Slovenska je černá díra v zemi ? Nestrašte ! A hlavně nedělejte, že za současné problémy Maďarska může jen Fides.

O. Mayer 18.1.2012 14:49

zní to hezky...

... má to ale nekolik háčků: 1. Byly to Madaři, kteří požádali o vstup do EU nikoliv, že by E okupovala území Madarska. Pokud vstoupíte do nějakého společentví, musíte dodržovat jeho stanovy i kdyby to měl být třeba Svaz zahradkářů a to i v případě že se toto společenství rozhodne (kvalifikovanou většinou) tyto stanovy upravit (s chápaním tohoto má naše republika taky trochu potíže) 2. problém je, že Madaři jsou takřka nebo úplně plaite. Když nejseš schopen uplatit ani svojí vlastní režii, musíš holt vydržet nějakou tu drzost svého věřitele a ne nadarmo se za kapitalismu říkalo koho chleba jíš, toho píseň zpívej.      

Z. Rychlý 18.1.2012 18:12

Re: zní to hezky...

Měl byste pravdu, pokud by EU v době našeho a Maďarského vstupu byla taková jako dnes. Ale nebyla ! To se jen v průběhu času proměnila ve svaz socialistických evropských republik. Po úplné integraci už bude následovat jen plánované hospodářství, v němž hlavním cílem bude předběhnout USA ve výrobě oceli, cementu a bytů. Stará dobrá EHS, s volným pohybem zboží a osob, bez debilních regulací (např.cukru a vína) úplně postačovala.

S. Rehulka 18.1.2012 12:12

Po celou dobu.....

.....různých debat o Evropské Unii, jsem nečetl jedinou otázku, natož pak odpověd, je-li vůbec možné, aby členský stát EU, který je něčím nespokojený v EU, z tohoto spolku vystoupil. Zajímalo by mě, jestli k tomu existuje právní, slušná odpověd, aniž by mi nějaký "inženýr lidských duší" nezačal spílat budto do "ničitelů jednoty", anebo naopak do "eurohujerů" ! Nejsem to, ani ono, jsem australský občan, ale zajímá mě to. Děkuji předem za slušnou odpověd ! SFR

S. Netzer 18.1.2012 12:36

Re: Po celou dobu.....

Article 50 TEU

1. Any Member State may decide to withdraw from the Union in accordance with its own constitutional requirements.

2. A Member State which decides to withdraw shall notify the European Council of its intention. In the light of the guidelines provided by the European Council, the Union shall negotiate and conclude an agreement with that State, setting out the arrangements for its withdrawal, taking account of the framework for its future relationship with the Union. That agreement shall be negotiated in accordance with Article 218(3) of the Treaty on the Functioning of the European Union. It shall be concluded on behalf of the Union by the Council, acting by a qualified majority, after obtaining the consent of the European Parliament.

S. Netzer 18.1.2012 12:36

Re: Po celou dobu.....

3. The Treaties shall cease to apply to the State in question from the date of entry into force of the withdrawal agreement or, failing that, two years after the notification referred to in paragraph 2, unless the European Council, in agreement with the Member State concerned, unanimously decides to extend this period.

S. Netzer 18.1.2012 12:37

Re: Po celou dobu.....

4. For the purposes of paragraphs 2 and 3, the member of the European Council or of the Council representing the withdrawing Member State shall not participate in the discussions of the European Council or Council or in decisions concerning it.

A qualified majority shall be defined in accordance with Article 238(3)(b) of the Treaty on the Functioning of the European Union.

5. If a State which has withdrawn from the Union asks to rejoin, its request shall be subject to the procedure referred to in Article 49.

S. Rehulka 19.1.2012 9:49

Re: Po celou dobu.....

Paní Netzer, děkuji za Váš výpis z konstituce EU. Byl bych raději, kdybyste totéž napsala i česky, mnoho "drobného" písma, by se zvýraznilo i pro jiné čtenáře. Každopádně, děkuji!

M. Šejna 18.1.2012 10:34

Matějka si plete pojmy

Maďaři si samozřejmě na území Maďarska mohou dělat co chtějí. Mohou si změnit i ústavu. Ale musí to být v rámci pravidel EU. Ta pravidla musela být splněna už při vstupu do EU a po vstupu není možné tato pravidla porušovat. Maďarská ústava tato pravidla nejspíš porušuje (zrušení nezávislosti Maďarské centrální banky, zrušení nezávislosti maďarských kontrolních a soudních orgánů ).

Ale i kdyby se nakonec prokázalo, že pravidla EU porušena nebyla, je tu ještě jedna dost základní věc, kterou Matějka nechápe: není to EU, která něco potřebuje od Maďarska. Je to Maďarsko, které něco potřebuje od EU. To něco jsou peníze a ten, kdo půjčuje, ten si klade podmínky, nikoli opačně.

Pokud tedy Maďaři chtějí prachy od EU, případně od MMF, musí přístoupit na jejich podmínky. Pokud to neučiní, prachy nedostanou. Maďaři si pak budou ale moci půjčit od jiných institucí, kterým se maďarská "vlastenecká" cesta líbí. Třeba od Strany svobodných občanů pana Vivat Maďarsko Matějky.

T. Blecha 18.1.2012 10:56

Re: Matějka si plete pojmy

Maďaři ale nechtějí peníze po EU. Chtějí peníze od MMF a ECB což by měly být politicky neutrální organizace, které ale teď dokázaly že jsou ovládané EU.

M. Šejna 18.1.2012 11:19

Re: Matějka si plete pojmy

MMF požadoval finanční záruky od maďarské vlády, ale Orbán tytu záruky odmítl poskytnout. Takže pánové z MMF poslali Orbána do řiti. U ECB to bylo podobné. I jim Orbánova vláda odmítla dát požadované záruky. Ty záruky ale souvisejí právě se změnou ústavy, kterou kritizuje EU (nezávislost maďarské centrální banky a nezávislost soudní moci). V Maďarsku se Vám totiž může stát, že Vám Orbán zestátní vaše investice a nemůžete se ani soudně bránit, protože soudci jsou dnes závislí na Orbánově vládě.

Mimochodem je zajímavé, že Matějka nekritizoval před časem Orbána, když zestátnil soukromé penzijní fondy. Toto zestátnění mělo dopad i pro ČR. Pokud mám dobré informace, tak napřiklad pojišťovna AEGON měla v Maďarsku centrálu a měla tam uložené i peníze českých střadatelů. Tyto vklady Orbán zestátnil. Čeští středatelé tak dnes nedobrovolně financují svými zestátněnými penězi maďarskou "nezávislost" na EU.

F. Matousek 18.1.2012 12:11

Re: Matějka si plete pojmy

velmi správne pane Sejno, usetril jste mi psaní vlastního príspevku !