29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EVROPA: Macron prostě jedná jako Francouz

Nepomátl se, jenom je to Francouz, a způsob, kterým Francie vidí světovou politiku, se od toho středoevropského zásadně liší. Evropa je dost velká na to, aby její jednotlivé okraje měly zcela jiné zájmy a priority.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vala 13.12.2022 6:44

1. posledni realne "ceske" mezinarodne politicke myslenky a ciny se datuji zhruba k dobe Karla IV ( ktery samozrejme sam nebyl Cech), takze v soucasnosti nemame ani osoby, ani zkusenosti s tim mezinarodni politiku tvorit, ani osoby, schopne mezinarodni politiku vysvetlit.. Zajmy CR sice mohou byt odlisne, ale nebudou celkem brany v uvahu. 2. o mezinarodni politice se celkem vi, ze chovani, jednani a mluveni politiku je sice o nejakych "signalech", ale je to strategicka hra. Z toho duvodu je nutne se zeptat, co Macronuv projev ( nebo projev jineho politika) ma vyvolat a jaka reakce se ocekava. Vysledek takovych projevu pozorovany z ceske kotliny muze vypadat hodne zkreslene a je celkem zbytecne se stavet do pozice "ja Vam ted vysvetlim, jak to je"

J. Reichardt 13.12.2022 12:26

Karel IV. se narodil a zemřel v Praze, byl syn české královny Elišky Přemyslovny. Takže podle vás nebyl Čech?

M. Krátký 13.12.2022 5:59

Už dávno si z nás t.zv. západ ( a nejenom západ ) udělal rohožku, o kterou si jen a vždy opucují svoje zablácená bagančata !!!!!!

J. Herink 13.12.2022 7:51

Nejlepší důkaz rok 1968. Protestovala Čína (sic!), pomoc nabídla Jugoslávie, distancovalo se Rumunsko a Albánie. USA a UK invazi mlčky schválily. To se dnes na ovšem na školách neučí.

P. Pospisil 13.12.2022 11:18

Tak mlčky schválily... nezvedly kvůli tomu vojska NATO a nezačala třetí světová, to je pravda.

Nicméně Johnson vyzval SSSR ke stažení vojsk, zrušil plánovanou cestu na summit do Leningradu, odvolal připravované rozhovory o omezení strategických jaderných zbraní. Což bylo víceméně asi tak všechno, co s tím mohl udělat. NATO následně oznámilo zvýšení výdajů a další rozvoj obranných prostředků.

O tom se ve škole neučí?

J. Herink 13.12.2022 16:25

Přímá citace z ČT24 11.8.2008:Západ a především USA o chystané akci navíc zřejmě předem věděly a daly Sovětům jasně najevo, že „nechtějí být do těchto událostí zavlečeny“ a že vojensky zasahovat nebudou.

M. Valenta 12.12.2022 18:01

Zeman s Pitomiem a spol. jsou dle této teorie Francouzi a Klaus jak by smět.

P. Novotný 12.12.2022 14:50

Momentálně je potravní řetězec nastavený USA --> Německo / Francie --> Česko a další státy východní Evropy. Němci a Francouzi si z nás udělali po roce '89 krmelec, kdy směrem od nás proudí Amazonka zisků z bank a podniků, nazpět čurká Nežárka korupčních dotací.

Naší pragmatickou snahou by mělo být vynechat Německo a Francii a napojit se přímo na USA. Pokud tu budou mít USA svoje ekonomické zájmy, budou je ochotny i vojensky bránit, NATO neNATO. Proto bychom měli upřít síly na formát Trojmoří, který USA podporují bez ohledu na administrativu, která je tam momentálně u vesla.

P. Novotný 12.12.2022 14:54

https://echo24.cz/a/SxUip/trojmori--stredni-evropa-jako-subjekt-politiky

P. Diviš 12.12.2022 15:36

Jen malá poznámka k tomu "krmelci": Němci a Francouzi (nejenom) k nám mají blíže než USA. Proto zde po "plyšáku" investovali hlavně oni, protože český kapitál, vinou bačování komoušů, prakticky neexistoval a investice byly potřebné, až nezbytné. Proto si dnes vybírají dividendy ze svých investic. Český kapitál se rozvíjí pomalu, to je normální i jinde.

Jinak celkem souhlas.

P. Novotný 12.12.2022 17:07

Ano, Němci a Francouzi se k nám vydali na polistopadovou výprodejovou akci se svými nákupními vozíky okamžitě po otevření našeho hypermarketu. Američani to zkusili taky (K-Mart, GE Money Bank, Tatra ...), oproti Němcům a Francouzům to byl zlomek.

V současné době bychom Němcům ani Francouzům dovolit žádné větší akce, jako je třeba nesmyslná gigamontovna na akumulátory VW. Naopak bychom měli přebírat pod naši kontrolu energetiku, plynárenství, vodárenství, atd.

USA u nás investují v IT (všechny jejich velké firmy) a v letectví (Honyewell, GE Aviation), tedy v oborech s vysokou přidanou hodnotou, což bychom naopak podporovat měli.

A když už naši senátoři mají tak rádi cesty na Taiwan, měli by tam domluvit s Morrisem Changem vybudování továrny na čipy u nás :) Chang je de-facto zakladatelem masové produkce čipů nejdříve v USA u Texas Instruments, následně založil taiwanský gigant TSMC. Místo obecných politických blábolů by měli senátoři přivézt smlouvu o smlouvě budoucí. Pokud by u nás stála továrna TSMC, USA by to tu chránili jako oko v hlavě :)

P. Diviš 12.12.2022 17:47

Co to je, "přebírat pod naši kontrolu"? Jak? Pokud vyplatit cizí investory, tak jo, ale nemáte záruku, že naši budou úspěšnější. Na přebírání státem bych byl hodně opatrný.

Tu továrnu na chipy bych bral, ale není to jednoduché, jen tak na zelené louce, bez tradic, lidí a zázemí.

P. Novotný 12.12.2022 18:06

Kritická infrastruktura, kde z principu neexistuje konkurence, musí být v rukou státu. El. přenosová soustava je jen jedna, stejně jako vodovody, atd. Hůř, než stávající němečtí a francouzští majitelé, se o ně nebude starat ani stát.

V Rožnově se u amerického Onsemi, původně polovodičové divize Motoroly, vyrábějí jak křemíkové wafery, tak čipy.

K. Nový 12.12.2022 21:24

Tak, tak.

M. Grundmann 12.12.2022 19:19

Střední Evropa je pro USA pouze nástroj boje proti Rusku. Stejně jako Ukrajinci. Rusko ztěžuje USA získávání dalšího vlivu ve světě, a proto se ho USA snaží co nejvíce oslabit, případně zničit. V tom mají USA objektivního spojence Polsko, takže je těžké říci, kdo vlastně proti Rusku jde víc, zda je to Polsko nebo USA.

P. Novotný 12.12.2022 21:57

Francie byla našim "poručníkem" za První republiky, kdy byli na našem gen. štábu nasáčkovaní fr. lampasáci. Jejich smluvní závazek skončil obsazením našeho území Němci, kteří si z nás za Protektorátu udělali velmi výnosnou a výkonnou kolonii. Následně si z nás udělali kolonii Rusové, opět velmi výkonnou a výnosnou. Rusy tu vystřídali Němci a Francouzi, kteří nás opět ekonomicky ždímají co to dá.

Na rozdíl od všech jmenovaných, USA si z nás nikdy žádnou kolonii neudělali. Pokud se tedy USA štengrují s Ruskem o vliv ve světě, stojím tedy s ohledem na minulé zkušenosti na straně USA.

D. Bystriansky 13.12.2022 17:43

Naprostý souhlas!!!

I. Polák 12.12.2022 13:16

Na základě delšího sledování různých "názorů" zde v diskusích ale i v hlavních rubrikách "názory" na různých novinách, jsem dospěl k NÁZORU, že k tomu aby měl člověk NÁZOR je třeba aby neměl k disposici úplně všechny informace k danému problému. Ale to asi tady nikomu neříkám nic nového.

P. Diviš 12.12.2022 13:44

Úplně všechny informace nemá ani Putin.

M. Grundmann 12.12.2022 19:24

To je pravda pouze částečně. Různé názory jsou rovněž podmíněny filosofickým pohledem na svět. Někdo například považuje konflikty a boj za pozitivní chování, někdo jiný zase ne. Někdo považuje expanzi za pozitivní, někdo zase ne. Někdo si myslí, že je na souseda nutno brát ohled, někdo jiný si to nemyslí. Různou kombinací těchto základních sociálních postojů je pak možné vytvořit nejrůznější názory. Současně je však nemožné najít nějakou dohodu, protože tyto základní sociální postoje lidé odmítají změnit.

P. Hák 12.12.2022 19:36

Tam by se ještě dohodnout něco dalo, pokud by se diskutovalo na racionální úrovni. Téměř vždy je možné shodnout se na nějakém nejmenším společném jmenovateli.

Problém je, když diskuze přejde z racionální úrovně na iracionální. Pak ani neexistují pevné hodnotové postoje diskuzního partnera, z nichž byste mohl vycházet, protože dotyčný hodnoty uzpůsobuje podle hlediska "nezáleží na tom, co bylo uděláno, ale kdo to udělal". Dohoda není možná, jestliže se jedna strana dohodnout nechce, neboť druhou stranu nepovažuje za partnera k dialogu.

M. Grundmann 12.12.2022 19:44

Většina lidí neumí nebo nechce být objektivními pozorovateli. Navíc se většina lidí řídí při analýze lidského chování předsudky typu S jídlem roste chuť apod. a má vlastní představu o povaze a chování jiných lidí. Už to je chybné. K tomu navíc lidé personifikují chování států a analyzují je jako normální lidské bytosti. Současně lidé míchají popis reality s tím, jak by realita měla vypadat, avšak tak nevypadá. Pak není divu, že je diskuze nesmyslná. K pochopení mezinárodní politiky není možné uvažovat stejně jako učitelka mateřské školy.

P. Hák 12.12.2022 19:53

S tímto vším souhlasím. Přesto je zřejmé, že před několika lety byla společenská diskuze kultivovanější a lidí, kteří nejsou ochotni respektovat druhé, nebylo tolik. Dehumanizace oponenta se nevyskytovala prakticky vůbec.

To, co píšete, je mj. selháním našich elit, opinion-makerů. Elity se totiž zachovaly přesně tak, jak popisujete, přičemž jejich úlohou je to neudělat.

P. Hák 12.12.2022 19:55

"lidé míchají popis reality s tím, jak by realita měla vypadat"

Naprostá pravda. Někteří dokonce vycházejí téměř výhradně z vlastních představ. Nejde jen o politické otázky.

V. Povolný 12.12.2022 13:16

Pár poznámek: středo/východoevropské státy nejsou pokládány za relevantního hráče nejen ve Francii ale ani v Německu a vůbec v EU. "Bombastické" úspěchy našeho předsednicktví (Síkela) na věc nemají vliv. Naše právo je držet se stranou od iniciativ typu federální Evropa, no ano, ale máme tady politiky, kteří budou v EU hájit naše zájmy? Ztráta veta - totéž. Já tady takové politiky nevidím. Naše vláda chce řešit všechno společně, a společné řešení znamená německé řešení. A Německo nakonec bude stejně hájit své zájmy tak jako koneckonců všichni, ale kromě nás. My budeme jako poslední užiteční idioti pořád plácat něco o společném řešení. Bruselštější vládu jsme tady snad ještě neměli. Za vzniklou situaci máme odpovědnost jen my sami, historických zkušeností máme víc než dost. Ale jsme nepoučitelní, takže na to opakování historie jednou dojde. Vzhledem k naší politice je to nevyhnutelné.

P. Molík 12.12.2022 12:46

Nevěřím, že by všichni Francouzi konali tak neprozíravě jako Macron.

P. Diviš 12.12.2022 13:45

Všichni ne, ale všichni také nemají tak velký vliv na dění, jako má Macron.

P. Molík 12.12.2022 12:44

Macronovci a merkelovci se řídili heslem "Co je dobré pro nás, to je dobré pro Evropu". Oni si až příliš zvykli vydávat své parciální zájmy za zájmy Evropy. Právě zájmy Německa a Francie činí z EU neklidný pytel blech. Němečtí šéfové nám kážou poslušnost vůči Bruselu, ale pravidla poslušnosti vůči Bruselu de facto určují oni. I proto jsme pod permanentní palbou bruselských byrokratických leynometů a stále víc se utápíme v eurohujerské močůvce. Macron vůči nám a dalším malým státům důsledně razí bruselský přístup a vyžadování plnění eurohujerských povinností a nekritickou servilitu vůči přáním vedení EU, ovšem v případě alláhakbarovských migračních nájezdníků, kteří stále víc sužují civilní obyvatelstvo Francie, se Macron žoviálně usmívá a tak mi Macron připomíná usměvavé ovíněné optimisty, kteří se oddávají veselí na horní palubě Titanicu, kde jim vyhrává i kapela. Macron ničí Napoleonův odkaz a svojí neprozíravou politikou přináší Francii zhoubu a zmar. My se z bruselské tyranie nakonec zotavíme, ale islamizovaná Francie dopadne mnohem hůř.

A. Blok 12.12.2022 13:21

A jak si p5edstavujete naše zotavení z bruselské tyranie, p. Molíku?

P. Diviš 12.12.2022 13:47

Ideální by bylo omezit byrokracii a počet různých zákonů a vyhlášek na maximálně polovinu současného stavu. Místo toho přicházejí z Brusele stále nové buzerace, vesměs škodlivé.