28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pete Brich 19.11.2007 21:31

Pojem Sudety historie ani geografie nezná. Byl uměle vytvořen, aby mohl později být politicky využíván.

Politicky využit byl a je využíván dosud.

PB

strejda 19.11.2007 21:48

Re: Pojem Sudety historie ani geografie nezná. Byl uměle vytvořen, aby mohl později být politicky využíván.

Pete Brichu, již jsem vám jednou, na základě Ottova slovníku naučného z 19.století, že pojem Sudety je starý a zcela objektivní. Vy jste opravdu zcela imunní na nové poznatky. Dokážete pochopit psaný text?

Pete Brich 19.11.2007 22:08

strejdo, tak do mne nalejte nové poznatky ze starého Ottova slovníku naučného:

Kde leží?

PB

Queribus 19.11.2007 14:08

Ale vždyť vykřikovali "Heim ins Reich"!

Po válce jim to bylo umožněno. Kdyby válku vyhrál Áda, sotva by měl československý národ právo na existenci, neřku-li vlast.Mimochodem, nedopustili se sudetští Němci, jako českoslovenští občené, vlastizrady? Ta se většinou ale odsunem netrestá, tam bývá provaz nebo kulka...

radon 19.11.2007 14:45

protektorátní Češi

se při Vaší logice v 99,9% dopouštěli též vlastizrady, protože1) Obyvatelé protektorátu, kteří jsou příslušníky německého národa, stávají se německými státními příslušníky a podle předpisů zákona o říšských občanech z 15. září 1935 (Říš. Zák. I., str. 1146) říšskými občany. Pro ně platí tudíž také ustanovení na ochranu německé krve a německé cti. Podléhají německé soudní pravomoci.(2) Ostatní obyvatelé Čech a Moravy stávají se státními příslušníky Protektorátu Čechy a Morava.

Čl.3(1) Protektorát Čechy a Morava jest autonomní a spravuje se sám.

 

Fleischer 19.11.2007 13:40

Lisabonská smlouva a evropeizace historické paměti

Sudetští Němci nebyli zdaleka všichni příznivci A. Hitlera. Značná jejich část byla např. sympatizanty sociální demokracie (předseda W. Jaksch byl v emigraci v Londýně a byl ve styku s. E. Benešem), komunistická emigrace byla v Moskvě. Většina českých Němců se však o politiku nezajímala vůbec - měli stejné starosti jako Češi, třeba jak uživit rodinu. Všichni, nebo téměř všichni, si však přáli svobodu pro svůj národ. Kam Hitler povede Německo v příštích letech to nemohli vědět. Vždyť to nevěděl ani britský ministerský předseda, který po návratu z Mnichova prohlásil: Vezu Vám mír!

strejda 19.11.2007 16:52

Re: Lisabonská smlouva a evropeizace historické paměti

Není pravda, že se většina českých Němců o politiku nezajímala. Celá jejich komunita byla velmi silně zpolitizována a aktivní. Ne všem se vývoj ale líbil. Na Čechy ale velký ohled nebrali. Vstoupili dobrovolně do procesů, které nemohli ovládat a ty je semlely. To se stává. Výsledek byl reakcí na jejich tvrzení, že se s Čechy nedá žít v jednom státě. Při vítězství Říše by Češli šli na východ a do plynu. Při porážce Říše museli Němci domů, do Německa. Je to smutné, ale nevratné. Konec konců politickou odpovědnost němečtí vůdcové zaplatili. A lid nemá do takových věcí mluvit. Tak, ať také nemluví!

Fleischer 20.11.2007 5:12

Re: Re: Lisabonská smlouva a evropeizace historické paměti

Proč Češi nechtěli žít v Rakousko-Uhersku? Zcela stejný důvod měli čeští Němci, proč nechtěli žít v Československu. Podobné pocity měli i Slováci. Byla to svoboda národa, všichni výše zmínění se cítili utlačovaní. Sudetětí Němci nešli do Německa domů, doma byly v Čechách a na Moravě! Nevratné to je, to je jediné v čem máte pravdu. Lid nemá do toho co mluvit? Ani postižení? To je ovšem popření demokracie! Tak ať lid mluví!!

Jura Jurax 19.11.2007 12:28

A vůbec

zaplaťtež bohové, jsou-li jací - nechat si tu tři milióny sudeťáků, tak teď dopadneme jak Srbové s Kosovem - i to humanitární bombardováníčko by luftwaffe jistě ráda zařídila, bylo-li by třeba a my se cukali, ba dokonce - jak odporné - se pokoušeli bránit celistvost své vlasti - naší republiky :-/

radon 19.11.2007 14:23

Podunajská monarchie

pokud by byla zachována po Velké válce, nemusela být ani IIWW a v EU bycho byli mocnost a ne několik státěčků. I Slovinsko, Chorvatsko bylo naše, a za císaře pána a jeho rodinu jsme vybojovali Hercegovinu...

radon 19.11.2007 12:06

FAKTA

Jednání, k němuž došlo v době od 30. září 1938 do 28. října 1945 a jehož účelem bylo přispěti k boji o znovunabytí svobody Čechů a Slováků nebo které směřovalo ke spravedlivé odplatě za činy okupantů nebo jejich pomahačů, není bezprávné ani tehdy, bylo-li jinak podle platných předpisů trestné.  

Zákon je to mimořádně trapný. Spolu s amnestií za bojovou (například partyzánskou) činnost za války, která byla zajisté účelná, Prozatímní národní shromáždění amnestovalo rovněž trestnou činnost od konce války do 28. října 1945, tzn. přes 5 měsíců doby v níž probíhaly zločiny divokého odsunu proti vyháněným Němcům. Nadto není formulace této amnestie zcela jednoznačná, a tak viníkům, kteří měli být podle tohoto zákona amnestováni, mohlo být jejich jednání prominuto, ale také nemuselo (nebo mohlo být prominuto jen zčásti) – a takové paragrafy jsou jako šité na míru budoucím agentům tajných služeb.

Jura Jurax 19.11.2007 12:00

A co na tohle pan Doležal?

Jinak samozřejmě souhlas - jednoho potěší, že na NP se to nehemží sudetomilci a  připomínači největšího zločinu v dějinách - odsunu ýbrmenšů hajm un rajch, jemuž předcházela poměrně nevýznamná epizoda druhé světové války, v níž ostatně byli ýbrmenšové poměrně nevinně; měli přece právo na vlast na západě i východě ...

Jura Jurax 19.11.2007 12:01

Re: A co na tohle pan Doležal?

ins rajch samozřejmě

jasan 19.11.2007 11:52

ach jo...

coz takhle si pripomenout, ze sudetsti nemci chteli od zacatku "domu do rise" a radostne se stali "riskymi obcany".

Takze po valce byly v zasade 2 moznosti -

1) odeslat je do Nemcka kam chteli (a kam formalne patrili)

2) soudit je jako ceskoslovenske obcany za vlastizradu

radon 19.11.2007 12:08

Re: ach jo...

ad 2. a protektorátní státní příslušníky soudit za vlastizradu take ?

jasan 19.11.2007 12:11

Re: Re: ach jo...

nikoliv.

oni se stali obcany protektoratu z vule "uradu" o to byt  "risskym obcanem - Nemcem" se muselo osobne pozadat.

NevericiTomas 19.11.2007 12:13

Re: Re: ach jo...

mily zlaty...protektoratni prislusnici narozdil od SN nedostali na vyber, jake obcanstvi chteji pouzivat.....Navic bych chtel videt ty protektoratni obcany, kteri slouzili v ozbrojenych slozkach ciziho, notabene nepratelskeho statu. Bylo jich par stovek, vladni vojsko se v Italii rozuteklo...

radon 19.11.2007 15:15

úplně jinak !..

státní příslušnost se určovala podle národnosti, kterou občané udávali při sčítání lidu od r. 1928..jasně, že dvojjazyční starorakušané různě národnost měnili.... takže přiznal jsi národnost českou, i když doma mluvíš německy, Protektorát, a nebo aktivně národnost změnit... a opačně.. Mnoho Němců začalo litovat jen co dostali povolávací rozkaz do wehrmachtu ....

Zámek 19.11.2007 14:01

Re: ach jo...

Příteli máte to trochu popletené, především se proti své vůli napřed stali občany 1.ČR a to nikoliv jako politická ale pouze kulturní menšina - většinu tvořil vylhaný konstrukt československého národa. Prvorepublikoví politici je nedokázali zapojit do politickéo života. Hospodářská krize nejvíc dopadla na pohraniční území 1.R a vláda ostentativně sudetským Němcům v době krize nepomáhala. Vedle se vzmáhalo Německo, kde začala růst  zaměstnanost a vábnička nacionalismu udělělě svoje.   

Fleischer 19.11.2007 14:24

Re: ach jo...

Problém je v tom, že do říše formálně patřili (tedy rozhodnutím Mnichovské konference) ale i s celými Sudety. Po válce byla Mnichovská dohoda zrušena (podle českého výkladu od samého počátku), z toho logicky vyplývá, že v době vyhnání byli opět československými státními občany!

K. Babák 19.11.2007 11:17

Od kdy to platí?

Pokud byla přijata nějaká smlouva, potom platí ode dne přijetí (a pro ty, u kterých to lze vynutit - nejsou totožní se signatáři). Určitě je (a vždycky bylo) nesprávné zbavovat někoho majetku a vyhánět ho odněkud. Jenže nesprávné byly i plynové komory, bůrská válka a vyvraždění Slavníkovců. Lidská práva nezačala existovat 9. května 1945. Velká část sudetoněmeckodoležalovských požadavků je v podstatě deklarace: My jsme pořád herrehvolk a platí naše pravidla.

Na válku doplatilo dodatečně ještě dost lidí. Zemřeli na následky věznění, zranění, dopravní nehody, neodstraněné miny, tyfus, při pochodu přes Pohořelice, byli umláceni Revolučními gardami nebo sousedy. Litovat sudetské Němce, kteří netušili nic o politice a nepodporovali aktivně Hitlera (asi byli i takoví) by bylo v pořádku, litovat jen Sudetské Němce je sprostota. To nemění nic na tom, že konkrétní Češi vraždili a loupili a že měli být souzeni (podle civilizovaných zásad: kdy, kde, jak, opravdu přesně tak, jak říkáte?), protože vraždy nebyly Benešovými dekrety předem ani dodatečně schváleny.

Takže mám několik dotazů: Co to je omluva dostatečná pro organizovaný lansmanšaft? Kde měli sudetští Němci domov (Heimat)? V Říši, nebo na konkrétním území? Zaplatili za Lidice? Bylo stěhování Židů do Terezína podle Lisabonské smlouvy a pokud ne, co stím Německo udělá? atd...

Připomněl bych jeden částečně související fakt. Po invazi Spojenců do Itálie budovali Němci před ústupem odstřelovačská stanoviště. Po přechodu fronty dobře ukrytý odstřelovač pilně střílel, dokud mu nedošly zásoby nebo nebyl odhalen. Pak se rytířsky vzdal. A pak se divili (někteří jen velmi krátce), jací jsou ti Američani barbaři a jak zacházejí se zajatci.

Alfred 19.11.2007 11:44

Re: Od kdy to platí?

Náš problém je, že ti konkrétní češi, co loupili a vraždili, nebyli nikdy vážně stíháni a dodnes jsou omlouváni jakousi "spravedlivou odvetou". V Německu si dnes nikdo nedovolí oficiálně bagatelizovat nacistické zločiny. Jenom my, Češi, si namlouváme, že jsme jenom trpěli. A co dnes? Většina Čechů je zase nasraných, ale teď  už to není na koho cizího svádět.

K. Babák 19.11.2007 12:20

Re: Re: Od kdy to platí?

To také píšu, že měli být souzeni. Jenomže nebyli. V Německu oficiálně nebagatelizují zločiny. Ale kolik dozorců z koncentráku bylo osvobozeno, protože je svědci po dvaceti letech nebyli schopni absolutně přesně identifikovat. Kolik jich mělo alibi na to, že v době kdy měli polévat vězně na mraze vodou (pane svědku, kolik bylo stupňů? Byl ten kýbl smaltovaný? V kolik to bylo hodin? Opravdu 15.25, nebylo to v 15.30?) dohlíželi na spořádaný výstup vězňů na 5 km vzdáleném nádraží, potvrzené deseti dalšími dozorci? Tvrdím, že i kdyby byla z naší strany vůle k potrestání vrahů, byl by na druhé straně kladen důraz na to, že někdo unikl a že žádný soudní proces nenahradí útrapy, způsobené odsunem.

Zámek 19.11.2007 14:02

Re: Od kdy to platí?

Stačí snad, že byly schváleny potom, né? 

radon 19.11.2007 10:50

několik milionů československých občanů

menšinové národnosti bylo vyhnáno.

Na tom nikdo nic nezmění. čs občané za války byli jen příslušnici zahraničního odboje, Zbytek - všichni, co zůstali - byli státními příslušníky Protektorátku Č a M. ... 

NevericiTomas 19.11.2007 12:16

Re: několik milionů československých občanů

Byli odsunuti obcane Treti Rise...mas v tom zmatek, troubo....Mezi protektoratem a Sudety byl jisty rozdil, ale vam tyhle nuance unikaji....

Šnek 19.11.2007 9:35

Tu část

která vznikla původně jako „dekrety“ (na základě ústavního zákona č. 57/1946 Sb. se staly zákony Československé republiky)

Takže diktátor si dodatečně uzákoní své činy. Pinochetovi, Chavezovi a Putinovi se takovéto jednání vyčítá.

šakal 19.11.2007 9:40

"...si uzákoní své"...

...Výtečně, nemáte v tom zásobníku demagogie ještě něco. Já jen, že tohle nezabralo ;-P ;-D

doktor 19.11.2007 9:52

Šneku,

doporučuji nejprve se naučit číst, ay pak konečně začít číst něco o našich dějinách. Dekrety, čili zákony (některé i ústavní) Československé republiky nepsal, ale jen podpisoval president Beneš v době, kdy existovala čs. vláda v exilu, ale neexistoval parlament. Jakmile byl v roce 1946 řádně zvolen, dekrety odsouhlasil coby ZÁKONY. Vaše zmínky o masovém vrahu Pinochetovi a presidentech sice autoritativních, ale DEMOKRATICKÝCH  států Venezuely a Ruska jsou totálně falešné.

Alfred 19.11.2007 11:47

Re: Šneku,

Doktor Mengele, nemýlím - li se. Ten Pinochet Chile zachránil, DEMOKRATICKY byl zvolen Hitler!