18.4.2024 | Svátek má Valérie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
holek 27.2.2008 23:15

Vznik Československa a vyhlášení nelegalního státu Kosovo nemá žádné paralely

Jsou to úplně odlišné situace. Habsburská monarchie byl slepenec národních území, často bývalých státní útvarů. V roce 1938 se tento slepenec celý rozpadl a je jedno, že pravně zanikl až po vyhláčení Československa, státu, který byl nástupnickým státem bývalého českého království. Kosovo je nedělitelnou součástí Srbského státu, na kterém buhužel díky určitým okolnostem nyní žijí většina albánců. Proč ? Díky nacistické okupace Kosovo za německé války bylo albáncům umožněno stěhování do Kosova, kde se potom nekontrovatelně množili, aniž jim v tom Srbové, kteří je udajně diskriminovali, zabránili.

J.G. Pašek 27.2.2008 19:24

14. března 1939 Slovensko vyhlásilo nezávislost . . .

15. března 1939 Němci okupovali a zabrali co zbylo z okleštěné ČR . . . . v době, kdy ČSR národ měl stát coby jeden, Slovensko vyhlásilo nezávislost a spojenec Německa . . . . a z vděčnosti coby dar tatíčkovi Hitlerovi, darovali 2 divize Slováků-vojáků po zuby vyzbrojených zkonfiskovanou českou výzbrojí a s Wermachtem vtrhli do Polska vraždit, porazit a obsadit Polsko . . . . 

Tak mě napadlo, kdyby v tom 1939 žil Štefánik, jak by ta jejich slavná nezávislost dopadla . . . .

čtenář 27.2.2008 18:54

Položil si někdo otázku, jakým jazykem se bude žvatlat v Evropské unii ????

;-D

J.G. Pašek 27.2.2008 19:36

Re: Položil si někdo otázku, jakým jazykem se bude žvatlat v Evropské unii ????

V Bruselu dali do klobouku 3 lísky - N . . . F . . . A  a  vytahli jako v tombole A = Angličtina. Tak nějak se stala Angličtina dorozumívací jazyk, jako vzdělaných lidí po celé Evropě bejvávala Latina . . . . Já jsem doufal, že vytahnou  N = Němčina, protože Německo je lokomotiva a mašinfýra v EU . . . .

Jinak mám za to, že v EU si každý národ zacová svůj mateřský jazyk . . . . všimnul jsem si, jak vzdělaní lidé, čemu se říkalo Západní Evropa, ovládali perfektně angličtinu už vdobě, kdy EU neexistovala . . . . proč se učili v NSR, Švédsku, Norsku, Francii, Itálii, Španělsku, Řecku atd. ngličtinu?  V době, kdy tzv. Východní Evropa šprtala Ruštinu . . . . 

čtenář 27.2.2008 19:41

Re: Re: Položil si někdo otázku, jakým jazykem se bude žvatlat v Evropské unii ????

Mně osobně to je jedno. Já jen čekám, kdy to začne. Já osobně se přikláním k maďarštině.

J.G. Pašek 27.2.2008 19:45

Re: Re: Re: Položil si někdo otázku, jakým jazykem se bude žvatlat v Evropské unii ????

Když ti to je fuk, tak neklaď tu otázku . . . Zeptej se hloupou otázku, dostaneš hloupo odpověď  . . .

čtenář 27.2.2008 19:48

Re: Re: Re: Re: Položil si někdo otázku, jakým jazykem se bude žvatlat v Evropské unii ????

Ale rád jsem tu otázku položil. ;-)  jak říkám, čekám, kdy to začne.  :-)  Znám své pappenheimské.

J.G. Pašek 27.2.2008 20:09

Re: Re: Re: Re: Re: Položil si někdo otázku, jakým jazykem se bude žvatlat v Evropské unii ????

Otázka není otázkou, když víš odpověď . . . .

čtenář 27.2.2008 20:16

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Položil si někdo otázku, jakým jazykem se bude žvatlat v Evropské unii ????

Čekal jsem spíš reakci nějakého toho eurohujera. :-)

J.G. Pašek 27.2.2008 20:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Položil si někdo otázku, jakým jazykem se bude žvatlat v Evropské unii ????

Pardón . . . .

čtenář 27.2.2008 20:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Položil si někdo otázku, jakým jazykem se bude žvatlat v Evropské unii ????

V pohodě.

richard 28.2.2008 19:21

Re: Položil si někdo otázku, jakým jazykem se bude žvatlat v Evropské unii ????

Arabštinou.

Karim 27.2.2008 18:19

Stoji za to podivat se blize na emancipacni usili Cech za rakouska......

...neslo o nabozensky spor - jak nemci tak cesi byli v ceskem kralovstvi prevazne katolici.  Slo ciste o jazykovy spor. Oba narody pritom mely sve skoly atd atd.  Slo prakticky o zurivy spor, jakym jazykem se bude mluvit na uradech.

Dtto v byvalem sovetskem svazu. Ve vsech neruskych republikach panovalo znacne znechuceni neruskeho obyvatelstva, ze se na uradech jednalo prevazne rusky.    Polozil si nekdo otazku, jak by se prakticky resily otazky uredniho jazyka v pripade souziti Srbu a Kosovcu v jednom state? 

Vzorem vicenarodniho statu je svycarsko. Tam ovsem muzete v kazdem kantonu jednat na uradech v rodnem jazyce a neexistuje jednotna uredni rec.  Ve francouzskych kantonech se mluvi na uradech franzouzsky a nikoliv nemecky.  Kazdy kanton se ridi sam.  Jak Milosevicovaa jugoslavie, tak sssr mely v tomhle ohledu do svycarska VELMI VELMI daleko.  

Kobylka Lajda 27.2.2008 18:28

Re: Stoji za to podivat se blize na emancipacni usili Cech za rakouska......

Mnohdy je náboženská otázka pouze zástěrkou pro jiné problémy. V českém království do r. 1620 bylo převážně obyvatelstvo protestanstské, dokonce i mnoho Němců odešlo po Bílé Hoře mimo hranice, které jsou v našem případě víceméně stabilní. Ovšem germanizace po r. 1627 šla ruku v ruce s rekatolizací - proto ona nechuť Čechů k Němcům, kteří se stali tím pověstným "Herrenvolkem"., se všemi výhodami, z toho pramenícími. Rusové se dopouštěli vlastně genocidy masivní rusifikací neruského, ale i slovanského obyvatelstva - zanikli téměř Bělorusové, část Ukrajinců byla rusifikována. pobalstké národy také atd.atd. Srbsko hrálo roli většinového národa a tak se také chovalo. Vidina Velkého Srbska byla opojná - proto ono přepadení všech jugoslávských republik po jejioch osamostatnění.! Vůbec nelze srovnávat se Švýcarskem a jeho unikátní staletou demokracií (přímou ještě k tomu). 

Vlasta.on 27.2.2008 18:46

Re: Re: Stoji za to podivat se blize na emancipacni usili Cech za rakouska......

Hele, s tou Ukrajinou je to mnohem složitější. Pokud o tom mnoho nevíte, tak se jí neohánějte. Víte ona totiž taková "Kyjevská Rus" .....;-)

Kobylka Lajda 27.2.2008 18:54

Re: Re: Re: Stoji za to podivat se blize na emancipacni usili Cech za rakouska......

Vím toho dost, ale i tak díky za poučení. Jenže od doby Kyjevské Rusi se mnoho změnilo a uplynulo mnoho vody v Dněpru . Čechům také nenáleží území státu, který zbudoval např. Přemysl Otakar II. My řešíme situaci ve 20. a 21. století.  O Ukrajině vím dost, mám odtud předky. Juch.;-D;-D;-DI o hladomorech, občanské válce, atd. Mám ráda Stěpana Banderu!R^R^

čtenář 27.2.2008 19:13

Re: Re: Stoji za to podivat se blize na emancipacni usili Cech za rakouska......

Ty secesionistické státy se neodtrhly od Srbska, ale od jugoslávské federace, která se držela důsledně nenacionální rotace vedení té federace. Tam Srbové, ani nidko jiný, neměl šanci být hegemonem. Koneckonců to všechno spatlal dohromady Chorvat Tito.

Kobylka Lajda 27.2.2008 19:21

Re: Re: Re: Stoji za to podivat se blize na emancipacni usili Cech za rakouska......

Jenže Srbsko se cítilo být větším bratrme (i početně) v té federaci, proto ji tak zarputile bránilo, i když bylo jasné, že většina států to nechce. K těm násilnostem nemělo nikdy dojít, teď je zavařeno na nenávist na další staletí.

Mirek F. 27.2.2008 19:28

Re: Re: Re: Re: Stoji za to podivat se blize na emancipacni usili Cech za rakouska......

Srbové nebránili ani tak federaci, nýbrž oblasti se srbským obyvatelstvem. I oni mají na rukou krev, ale vzhledem k tomu, co za druhé světové zakusili Srbové v Choravtsku (včetně tehdy Bosny) se jejich odmítání žít v těchto státech nedivím.

čtenář 27.2.2008 19:29

Re: Re: Re: Re: Stoji za to podivat se blize na emancipacni usili Cech za rakouska......

No, spíš bych řekl, že Srbové (mohli si lehce spočítat podle zkušeností z WW2, jak to s nimi ostatní myslí lidsky) více lpěli na federaci, protože v Srbsku dodnes žijí menšiny (dokonce i albánská). Chorvati a Albánci se vyžívají v etnicky čistých národoveckých státech.

Karim 27.2.2008 18:09

Pri srovnavani Kosova a napri Slovenska nebo Cerne Hory by se nemelo zapomenout na toto:

Slovensko melo vlastni republiku a parlament. Slovensko melo temer polovicni zastoupeni ve federalnich organech.  Dtto Cerna Hora.  Atd atd - presto se Slovensko odtrhlo a odtrhla se i Cerna Hora.

Zpusob jak udrzet pohromade Srbsko a Kosovo neni zadny. Milosevic "moudre" jakoukoliv autonomii zrusil. Vypukly sarvatky, boje a vrazdeni. Cesta zpet po dobrem jiz ocividne neni. Cesta po zlem ocividne neni realizovatelna - to jest srbskymi silami a bez ohromne humanitarni katastrofy.  

Pokracovani castecne zeslabeneho mezinarodniho protektoratu je evidentne jedine pruchozi reseni.  Reci o srbske suverenite nad kosovem jsou jiz dlouho totalne prazdne.....

Kobylka Lajda 27.2.2008 18:41

Re: Pri srovnavani Kosova a napri Slovenska nebo Cerne Hory by se nemelo zapomenout na toto:

Ta Černá Hora je zajímavá - byla to oblast, která vždy bojovala za srbství, nebyla nikdy poražena žádným nepřítelem, přesto je jim historický odkaz kdysi camostatného království (státu) asi přednější než příslušnost k Srbům jakožto národu. Vůbec tomu nerozumím. Ta Černá Hora a její odtržení je pro mne horší, než odtržení Kosova. Odtržením ˇČ.. H. přišli Srbové o přístup k moři, odtržením Kosova přijdou o stát muslimů, který možná bude lépe tlačit mezinárodními tlaky k mírovému soužití , i když mne moc netěší vznik muslimského státu v Evropě. Ale Ti ASlbánci jsou nějak namiškovaní i jako katolíci - co např. Matka Tereza. V minulosti byli Albánci křesťany.

čtenář 27.2.2008 18:02

Všechno záleží na posunu vztahů v čase.

V době vzniku ČSR nebyly ještě v mezinárodních vztazích vybudovány takové vztahy, které by garantovaly práva menšin, tak jako je tomu dnes. Tudíž kosovští Albánci se dnes mohli opřít o mezinárodní vztahy v dnešní podobě. O Helsinský závěrečný akt, o Chartu OSN a kdovíco ještě jiného. Dokonce lze říci, že i ten zásah NATO měl být pouze způsobem vynucení, na tehdejší Jugoslávii, respektu k těm mezinárodním úmluvám, které případně Bělehrad porušoval. Akce NATO měla zajistit, že od jejího ukončení budou tyto mezinárodní úmluvy plně respektovány a garantovány. Jenže vytvoření a uznání tzv. kosovského státu je opět a pouze jen neuznáním a porušením (v případě porušováním ze strany zemí NATO mnohem a mnohem nebezpečnějším) těch svrchu řečených úmluv. Takže, soudruzi a soudružky, neplatí nic. jenom pěstní právo. V tom případě stačilo nechat zvítězit tátu pěstního práva Hitlera, neboť jsme zase tam, kde už jsme byli.

Kobylka Lajda 27.2.2008 18:33

Re: Všechno záleží na posunu vztahů v čase.

Ale jak to řešit, když v Kosovu je 90% Albánců a jen 10% Srbů? Máš na to nějaký názor nebo návrh, jak to řešit? Pokud zůstane Kosovo srbské, tak z toho Srbové budou mít ještě větší problémy, vždyť tam ani nebudou moci jet, natož vládnout!! Již před lety bylo to soužití velmi problematické a je to odkaz necitlivé národnostní politiky komunistických vlád.

čtenář 27.2.2008 18:53

Re: Re: Všechno záleží na posunu vztahů v čase.

Nic složitého. Pouze trvání na právu. Po obsazení Kosova zem+ěmi NATO, měl být vyhlášen výjimečný stav a proti všem rušitelům klidu se mělo postupovat s veškerou myslitelnou tvrdostí. Pokud by třeba Albánci špatně chápali nastalou situaci, tak je zbombardovat, dokud by nepochopili. Místo toho se začalo s okázalým vynucováním srbských válečných zločinců, zatímco váleční zločinci z ostatních bojujících stran byli necháni (až na pár výjimek) v klidu a dokonce i povyšováni k nebetyčným výšinám. Tak takhle se to, milá soudružko, nedělá.

Kobylka Lajda 27.2.2008 19:00

Re: Re: Re: Všechno záleží na posunu vztahů v čase.

Prosím, prosím, já nejsem soudružka! Já nechci bombardování na žáídné straně - jakto že Vy byste bombardoval Albánce a ty, kteří konflikt vyvolali, ne? V 21.století se mi to už nezdá přijatelné. A Karadčič a Mladič jsou vrahové hvězdné velikosti. Kdyby nebylo nic, jen Srebrenica, tak patří na špagát! Vy to vidíte jednoduše a vlastně nic neřešíte. Moje otázka mířila do prázdna.

čtenář 27.2.2008 19:08

Re: Re: Re: Re: Všechno záleží na posunu vztahů v čase.

Asi budeš soudružka, když neumíš číst napsané: viz. "..jakto že Vy byste bombardoval Albánce a ty, kteří konflikt vyvolali, ne?". Pokud vím, tak Srbové byli bombardováni, i když nic jednostranně nevyvolali. Proto, pokud by se druhá strana začala chovat v rozporu s výjimečným stavem, který měl být nevyhnutelně po obsazení Kosova vojsky NATO vyhlášen, tak by dostali taky čouda. Jako Srbové. Což se v soudružské makovičce těžko chápe. Taková hlavinka uvažuje pouze podle nacvičených algoritmů.

Kobylka Lajda 27.2.2008 19:25

Re: Re: Re: Re: Re: Všechno záleží na posunu vztahů v čase.

Nebudu  Tě vyvádět z omylu, jsi přesvědčený, po stalinsku kovaný, víc než já. Ten konflikt vyvolali Srbové. O mou hlavu neměj péči, trochu si provětrej vlastní! A kdo  z  lidí nejedná více méně podle nacvičených algoritmů a stereotypů? Většina lidí si ani nechce pravdu přiznat a je vlastně již předem rozhodnuta, které straně bude fandit. V Srbsku zdechává komunismus, proto ten marasmus.

Mirek F. 27.2.2008 19:30

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všechno záleží na posunu vztahů v čase.

Ozbrojené akce zahájila albánská UCK, organizace, která ještě v roce 1998 byla Američany označována za teroristickou.

čtenář 27.2.2008 19:33

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všechno záleží na posunu vztahů v čase.

Tuhle prostou informaci ta "kobylka" vůbec není v stavu dát dohromady a do souvislostí.