20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pavel Urban 5.3.2008 11:47

Co je to precedens ?

Precedens je v anglosaském právu soudní rozhodnutí, které je právně závazné pro další rozhodování v obvodu příslušného soudu. V tomhle smyslu uznání samostatnosti Kosova či předcházející vojenská intervence NATO precedenty samozřejmě nejsou.

Antievropští kritici ale možná měli na mysli precedens v širším smyslu, což je jakákoli událost, na kterou se lze později odvolat v duchu "tady to šlo". Pak ovšem jde o precedenty. Právě proto, že žádná podobná situace zatím neexistuje.

Co se detailů týče, možná nezáleží ani tak na Češích - tady se nikdo doopravdy odtrhovat nehodlá - jako spíše na obyvatelích potenciálně se separujících území. A také na jejich schopnosti dělat problémy. V tomhle směru byli Albánci silnější než Srbové a proto vyhráli.

ODMÍTÁ-LI někdo vydání válečných zločinců, může dostat do rozporu s mezinárodním právem.  Není mi ovšem jasné, jak se může postavit proti principům mezinárodního práva ten kdo něco NEPOŽADUJE.

Pavel Urban 5.3.2008 11:57

P.S.

Mám pocit, že v případě albánsko-srbské války o Kosovo nešlo ani jedné straně o "plnou integraci do fungujícího nadnárodního právního, ekonomického a politického rámce". Nevzpomínám si také, že by tento dlouhodobý cíl byl důvodem intervence v Kosovu a nemyslím, že by kvůli tomuhle kosovští Albánci vyhlásili samostatnost. Tyhle věci spolu oficiálně nemají co dělat. A víc ti, pro které jednostranná kosovská separace bude nepotřebují.

Jan Urban by si měl trochu ujasnit definice. A vzít v úvahu, že jejich bruselské podoby nemusí být ukradeny jenom Václavu Klausovi, českým propagandistům či srbským fašistům.