7.2.2023 | Svátek má Veronika


EVROPA: Korupce Bruselem

23.11.2016

Kdybych žil v Británii, hlasoval bych pro brexit. Doufal jsem, že díky brexitu se evropští lídři zamyslí nad směřováním Evropské unie a nad chybami, které ve společné evropské politice dělají. Nad chybami, které většinu Britů vedly k hlasování o vystoupení z EU. Bohužel, mýlil jsem se. Špičky EU, Jean-Claude Juncker a Martin Schulz, místo analýzy, proč Británie vystoupila, přemýšlejí hlavně o tom, jak nejvíce Brity za vystoupení potrestat. Snad nejbizarnějším návrhem je, že by angličtina přestala být jednacím jazykem EU.

Stále více lidí vidí, jak je Brusel odtržen od národních států a místo aby řešil faktické problémy Evropské unie, zabývá se novými regulacemi nebo bojem proti globálnímu oteplování. Evropa je přitom ohrožena migrační krizí, radikálním islamismem, neschopností bránit schengenskou hranici či krizí eurozóny.

Za jeden z důvodů, proč se Brusel chová tak, jak se chová, považuji “korupci Bruselem”. Každý, opakuji každý, kdo se dostane do bruselských struktur, je okamžitě motivován tam co nejdéle zůstat a co nejdéle neměnit status quo. Zaměstnanci bruselských institucí i europoslanci. Příjem europoslance je stanoven jako 38,5 procent základního platu soudce Evropského soudního dvora, tedy 8213 eur, po odvodech 6400 eur. Je zajímavé si přepočítat, kolik berou ti soudci, resp. další vysocí úředníci. Každému europoslanci ovšem náleží důchod, za pětileté odsloužené období je to měsíčně 38 800 korun. Bývalý eurokomisař Vladimír Špidla a dnes šéf poradců premiéra Sobotky pobírá důchod nejen český, okolo 20 000 měsíčně, ale od bruselského úřadu doživotní rentu ve výši 110 000 korun měsíčně. Divíte se, že jde o nadšeného eurofila? Myslí si někdo, že eurokomisařka Věra Jourová nějak přispěje k odvolání J.-C. Junckera z čela komise a nápravě unijní politiky? Ani náhodou, odvoláním Junckera by skončila celá komise včetně jejího půlmilionového platu, a proto je potřeba Junckera co nejdéle v čele komise podržet.

Evropská unie se nejen díky této korupci všech svých zaměstnanců točí v kruhu a není schopná sebereflexe. Jsou výjimky, britští europoslanci, kteří hlasovali pro brexit, nebo český europoslanec Petr Mach, který prosazuje vystoupení ČR z EU. Cítím, že se Evropská unie řítí do záhuby a nejsem schopen to nejen ovlivnit, ale kvůli politické korektnosti to nemohu ani otevřeně říkat.

Kdybych žil v USA, hlasoval bych pro Trumpa. Doufám, že Trump dotáhne svůj sen o velké a úspěšné Americe do konce. Ve dvacátém století jsme nejméně třikrát (1918, 1945, 1989) potřebovali silné a úspěšné Spojené státy, aby nám pomohly. Vypadá to, že jejich pomoc budeme opět potřebovat. Předseda Evropské komise J.-C. Juncker reagoval na Trumpovo zvolení povýšenými slovy, že „ho budeme muset poučit, co je a jak funguje Evropa“. Co k tomu dodat?

Autor je senátor za ODS