3.12.2020 | Svátek má Svatoslav


EVROPA: Korektní tanečky

26.1.2009

Bulharsko slavně zvítězilo a na ploše Entropy je turecký záchodek (nejhygieničtější zařízení svého druhu – při dobré vůli možno chápat i jako symbol čistoty) ku spokojenosti protestujících nahrazen černou textilií. Podle mne je to z bláta do louže, protože černá až příliš evokuje zánik, pohřeb, prostě nic veselého, ale budiž. Ve Financial Times napsali, že David Černý sjednotil Evropu v jejím nedostatku smyslu pro humor.

Jenže je to složitější. Dělat si z Bulharů legraci a vinit je z nechápavosti vůči českému pojetí legrace by se nám nemuselo vždycky vyplatit. Stačí si představit, jak pro změnu bulharský výtvarník si za pár let v rámci jiné zakázky taky „zaentropuje“ a mapu Česka stvoří jako bustu Haškova fízla Brettschneidera. Soudím, že v té chvíli by se v nás smyslu pro humor nedořezal.

Národy jsou prostě ve svých citových prioritách naladěny všelijak a asi bude nejlepší to respektovat. Nechme si náš specifický, vypjatě znevažující humor pro sebe. Podle smrtelně vážné, až směšné reakce hlavy státu na ten skandálek ho sami budeme ještě dlouho potřebovat.

Ono vlastně ani tak nešlo o plastiku, o evropský symbol, jako šlo o politickou korektnost. Definicí tohoto pojmů by se našlo povícero, mně utkvěla v paměti jedna znepokojující: Politická korektnost je snaha vyřešit problém jeho přejmenováním.

Vlivní rozumbradové si takhle přes korektnost usnadňují život. Jenže společensky vyděděnému Cikánovi nepomůže, když je přejmenován na Roma. Slepému neulehčíme úděl pouze tím, že ho korektně nazveme nevidomým. A název Afroameričan pro černochy hodlám používat, až budou i z amerických bělochů Euroameričané, protože jinak jde o verbální rasovou diskriminaci.

S politickou korektností, čili uhlazeností slov, by se mělo zacházet jako s šafránem, aby se nám jednou neurvala z řetězu. Při troše snahy může být nekorektní všechno, na co se podíváme. S bujarou fantazií si lze představit, jak jednou nějaký chytrák kamenuje i pohádky pro děti. Nekorektní může být vlk pojídající Karkulky, neb jde o plachého, užitečného predátora, jenž je v našich končinách na vyhubení. Kanibalská ježibaba, co vykrmuje si Jeníčka a Mařenku do pece, může být urážkou všech penzistek či korektně seniorek.

Žádná korektnost slov hlavně nenahradí prospěšný čin. Jeden takový možná čeká na nového ministra pro lidská práva Michaela Kocába. Co kdyby – dřív, než dle slibu začne objíždět sídliště těch nepřizpůsobivých – revolučně jmenoval svého cikánskéhoromského náměstka?

Právo, 22.1.2009Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.