17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Konec EU?

Do voleb v Evropském parlamentu to jsou ještě dva měsíce, přesto přitáhly největší pozornost ze všech dosavadních voleb do zastupitelského sboru Evropské unie, přinejmenším pokud jde o tu část populace, která se o politiku zajímá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 25.3.2019 19:55

"společné instituce přestanou být respektovány."

Jakoby teď respektovány byly... uff

B. Carina 29.3.2019 22:20

Svým způsobem ano, nemyslím u lidí, myslím u institucí státu. Vidíme to u nás. Legislativa evropské unie je implementována do našeho právního systému s neuvěřitelnou vážností. Splnit a překročit. Viz protikuřácký zákon. Nastane-li v budoucno situace, kdy si dotyční implementátoři napříč členskými státy řeknou: "No jo, zase něco z Evropské unie, tak to tak nějak zašolícháme, ať to vypadá, že to tam je a 'prdíme' na to".

A obdobný přístup k vynucování. "Jó, máme nějaké problémy ohledně realizace evropské legislativy v praxi, ale nestíháme řešit, máme málo lidí, nikoho to nezajímá, možná příště to bude lepší, budem na tom už opravdu makat. Přísaháme na holý pupek." Podobně, jako jinde v zahraničí, ve většině členských států Evropské unie.

To je ten hypotetický budoucí stav, který autor popisuje a kterého se bojí, když evropské instituce ztratí na respektu. Dojde tím jaksi oklikou k žádoucímu omezení vlivu evropské unie na národní státy. A možná bez ztráty květinky. :-)

P. Portwyn 25.3.2019 18:46

Nemá chybu II

"Mohou proti tomu evropští voliči ještě něco dělat"

Celkem logicky kdyby voliči nechtěli volit euroskeptické strany, tak by je nevolili. Proč by tedy voliči měli "něco dělat", aby to dopadlo jinak, než jak chtějí aby to dopadlo?

Fascinující je pohled na euronadšeného ntelektuála jak předpokládá, že lidé jsou z EU odvaření blahem a těch 200 nebo 300 křesel proti přičaruje nějaký zlý čaroděj, anonymní "populisté" nebo všeďábel Putin, a to proti vůli evropských voličů :oD Ani na moment si nepřipustí, že chyba může být na straně EU... a pokud ano, tak jen proto, že integrace je příliš pomalá a direktiv málo! :oD

P. Portwyn 25.3.2019 18:42

Nemá chybu I

"...spíše se Evropa pomalu začne rozpouštět, bruselské úřady obsadí průměrní

lidé a společné instituce přestanou být respektovány. Evropská unie

směřuje ke stejnému vyprázdnění, jaké svého času zažila československá

federace."

Jak již napsal níže pan De Winter, pan Holub se patrně domnívá, že nyní EU vyprázdněná není, že ve vedení sedí lidé nadprůměrní a že společné instituce jsou respektovány. No tak jo, no :oD

M. Mikulec 25.3.2019 18:55

Re: Nemá chybu I

P.Portwyne: Jako za totality:” něco jiného vidím, ale něco jiného slyším.” :-)

To opravdu nemá chybu.

J. Kanioková 25.3.2019 19:56

1*

P. Zinga 25.3.2019 16:45

Co máte proti nacionálním státům?

Nepleťte si nacionalisty s nacionálními socialisty. Zárukou míru je nacionální stát, starající se pouze o své a nevnucující jiným své hodnoty.Naopak, víra, že existuje pouze jeden "světový" lid s jednotnými univerzálními hodnotami, vede k rozporům. Universalistický nárok, podepřený "morální převahou" nutně vede k imperiálním ambicím a proto lze takovéto snahy nazvat imperialistickými. Což je určitě případ EU a NATO.

K. Janyška 25.3.2019 17:54

Re: Co máte proti nacionálním státům?

EU ano, NATO ne. NATO je je naopak obrana civilizovaných národních států... Dzp.

M. Mikulec 25.3.2019 19:02

Re: Co máte proti nacionálním státům?

Správně: pamatujeme, jak to dopadalo, když narodovci po roce 1990 chtěli svůj vlastní stát , a autority, které nic nepochopily, tomu bránily.

Ś. Svobodová 25.3.2019 15:29

Už aby to bylo.

Konec EU TAK JAK JI ZNÁME dává naději na EU jakou byla (EHS) a být by zas mohla. Evropská komise a parlament by měli být služebníkem států a ne jejich šéfem. Místo toho jsou evropané vedeni k superstátu aniž by věděli, co se s nimi děje. Přesně tak, jak si EU představoval jeden z jejích zakladatelů J. Monnet.

M. Prokop 25.3.2019 16:39

Re: Už aby to bylo.

Na tu naději moc nevěřím. Příliš mnoho lidí se na tu dosavadní podobu přilepilo, žije z ní a nepustí se jí.

P. Portwyn 25.3.2019 18:54

Re: Už aby to bylo.

Naprostý souhlas.

Do stále rychlejší federalizace byl investován mimořádný politický kapitál. Obrat provést tak snadno nelze, setrvačnost institucí je obrovská.

Ostatně si nemyslím, že by většina evropských elit tento obrat provést chtěla.

J. Minarčík 25.3.2019 14:16

Rojení eurohujerů

nabírá obrátky,ale nebude jim to nic platné,naopak si sami nase..ou do vlastního hnízda,dodnes jsem nepochopil obrat např. Merkelové-v multikulti.,tvrdila,že je v Evropě nemožný,totéž o federaci a najednou obrat o 180,pak potopa-a žádná snaha se zachránit,Macron-zbytečné komentovat,vymytý až za hrob,našim poskokům se nedivím-no kam jinam mají lézt?,taktéž dostanou na frak,nějaký Holub mě nebude poučovat koho mám volit-to už jsem zažil!

M. Prokop 25.3.2019 15:16

Re: Rojení eurohujerů

Ad Merkel, tam to bylo jednoduché. Dokud stačilo kecat (i o multikulti), kecala.

Když začali připrchlíci proudit, bylo nutno konat, navíc riskovat nějaké ošklivé obrázky. Tak zase jen kecala.

J. Tachovsky 25.3.2019 13:31

Meciar ani Klaus rozpad Ceskoslovenska nechteli

Jenom kdyz uz to neslo dal, tak to udelali civilizovane.

Z. Lapil 25.3.2019 14:53

Re: Meciar ani Klaus rozpad Ceskoslovenska nechteli

Nevím, jestli chtěli či nechtěli, ale vím, že už někdy v říjnu přijala Slovenská národná rada Deklaraci končící slovy: "Touto deklaráciou Slovenská národná rada vyhlasuje zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ suverénneho štátu slovenského národa. Bratislava 17. júl 1992".

Takže to nebyl říjen, jak tu někdo mylně napsal, ale červenec. Více viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Deklarace_Slovensk%C3%A9_n%C3%A1rodn%C3%AD_rady_o_svrchovanosti_Slovensk%C3%A9_republiky

Ś. Svobodová 25.3.2019 15:09

Re: Meciar ani Klaus rozpad Ceskoslovenska nechteli

Souhlasím. Oběma státům to prospělo a vztahy nikdy nebyli lepší.

J. Svoboda 25.3.2019 15:31

Re: Meciar ani Klaus rozpad Ceskoslovenska nechteli

Ano paní. Je možné, že až oba státy dosáhnou toho, co by jim prospělo, může to být cosi, co neprospěje nám, ale může prospět vám. Potom už asi bude fuk, zda napíšete vztahy nebyly, nebo vztahy nebyli.

J. Hejna 25.3.2019 17:54

Re: Meciar ani Klaus rozpad Ceskoslovenska nechteli

To je ale pěkný blábol, pane Svobodo.

J. Svoboda 25.3.2019 21:01

Re: Meciar ani Klaus rozpad Ceskoslovenska nechteli

Jistě, pane Hejno. S tím, že nějaký primitiv nechápe, jsem byl konfrontován už mockrát. Člověk si musí umět poradit.

M. Prokop 25.3.2019 15:20

Re: Meciar ani Klaus rozpad Ceskoslovenska nechteli

Mečiar spíš jo. Protože jeho představa společného státu by byl faktický rozpad.

M. Zdobinský 25.3.2019 12:51

Další eurohujer mi radí jak volit.

Miluji články, kde mi autor radí, koho mám a nemám volit. Zvláště půvabná je věta, že když nebudu volit podle autora,tak "...bruselské úřady obsadí průměrní lidé a společné instituce přestanou být respektovány." Z čeho to pan Holub proboha usoudil? Dnes jsou tam opravdu "nadprůměrní " lidé. Stačí se kouknout na Junckera nebo si vzpomenout na toho nedostudovaného knihovníka z Německa. EU dost velkou část voličů v Evropě nas....., protože dělala politiku prostě blbě. Důsledek je brexit a vzrůstající nechuť k fungování EU v dalších zemích. Nijak tomu netleskám, ale pokud se EU radikálně nezmění, tak to bude postupovat dál až k rozkladu. Po tomhle článku mám opravdu chuť volit někoho úplně jiného než p.Holub.

B. Carina 25.3.2019 18:08

Věta o tom, že evropské instituce přestanou být respektovány, naznačuje možný způsob omezení vlivu současné podoby Evropské unie. Ke změně nedojde de iure, tedy snižováním pravomocí nad národními státy, ukončováním činností a odjímáním agendy evropsko unijním institucím, ale de facto. Snížením relevantnosti výstupů z Evropské unie pro národní státy. EU tak bude mít fakticky nižší vliv, aniž by došlo k výrazné formální změně. Jadrněji můžeme říci, že Evropské unie vyhnije.

B. Carina 25.3.2019 18:09

Možné...

Věta o tom, že evropské instituce přestanou být respektovány, naznačuje možný způsob omezení vlivu současné podoby Evropské unie. Ke změně nedojde de iure, tedy snižováním pravomocí nad národními státy, ukončováním činností a odjímáním agendy evropsko unijním institucím, ale de facto. Snížením relevantnosti výstupů z Evropské unie pro národní státy. EU tak bude mít fakticky nižší vliv, aniž by došlo k výrazné formální změně. Jadrněji můžeme říci, že Evropské unie vyhnije.

J. Jurax 25.3.2019 12:42

"Mohou proti tomu evropští voliči ještě něco dělat? Tak zní otázka. Přeloženo do reálií rozpadu Československa, neměli by volit Mečiara ani Klause, kteří očividně dávali přednost silné pozici ve své části federace před zájmy federace samotné"

Ehm ... na otázku zde položenou bych za sebe pravil, že proti tomu by evropští voliči raději neměli dělat nic. Spíš by měli víc dělat pro to ... a ještě bych dodal, že ten doplněk o Klausovi a Mečiarovi je silné manipulativní; koneckonců jak to dnes vypadá, obě části naší byvší federace na rozpadu vydělaly, neboť separatistické tendence Slováků byly velice silné a do budoucna federace zadělávající na velké problémy.

K. Salajka 25.3.2019 10:58

Také

do evropské komise by mohli přijít průměrní lidé místo geniálního Junckera.

J. Jurax 25.3.2019 12:44

Nejlepší by bylo, kdyby tam už nepřišel nikdo a komise byla pro všeobecnou škodlivost a nepotřebnost zrušena.

A. Reček 25.3.2019 12:49

Re: Také

Juncker volbami ve své funkci končí, jde do důchodu!

M. Prokop 25.3.2019 15:22

Re: Také

Juncker není příčina, ale následek. Takže EUrosoudruzi a EUrosoudružky si navolí nějakého dalšího. To je systém ....

I. Schlägel 25.3.2019 10:36

Záměr vybudovat shora Spojené státy evropské

je systémově chybný od samého počátku. Čím déle bude trvat budování, tím horšího výsledku bude dosaženo. Nevyjímaje toho nejhoršího.