15.10.2019 | Svátek má Tereza


EVROPA: Knoflík k likvidaci ČR

3.3.2009

Na nedělním neformálním ekonomickém summitu se na sebe unijní špičky usmívaly. Premiéři, prezidenti i kancléřka svorně švitořili o nutnosti bojovat proti protekcionismu, Nicolas Sarkozy ho dokoce označil za sprosté slovo. Jsme silní, jsme jednotní a solidární, spory nemáme, vzkazují eurošpičky strojenými mediálními gesty. A plán francouzského prezidenta Sarkozyho podpořit domácí automobilky šesti miliardami eur, aby nezavřely své továrny ve Francii? Podle Evropské komise to žádné ochranářství domácího trhu není. A že se ještě minulý týden Sarkozy dohadoval s italským premiérem Silviem Berlusconim, jak pomohou automobilkám – tedy rozuměj těm, které vyrábějí v jejich zemích? Také žádný problém.

Teď to snad už vidí každý. Představitelé členských států se mohou v Bruselu plácat po ramenou, obšťastnit televizní kamery svými zářivými úsměvy a deklarovat třeba všeobjímající a nehynoucí vzájemnou lásku, ale kopat bude každý sám za sebe a svoji zemi. Tedy s jednou výjimkou – premiérovi ČR, toho času předsedajícímu Radě EU stačí, když dostane od Sarkozyho nějakou tu pochvalu a nebo třeba manžetové knoflíčky a odsouhlasí v zájmu svých evropských partnerů cokoliv. I krajně nevýhodnou a pro naši ekonomiku likvidační Lisabonskou smlouvu. Nevím, jak ty Topolánkovy manžetové knoflíčky vypadají, ale i kdyby byly platinové a osázené brilianty, tak nás prodal hluboko pod cenou.

Vstoupí-li totiž přejmenovaná evropská ústava v platnost, už Sarkozy ani jiní představitelé silných evropských států nebudou muset v době krize uplácet vlastní firmy, aby nevyráběly u nás. Získají na nás jako na své potenciální konkurenty docela jiný a hlavně velmi levný bič. Úplně stačí, když nám zakážou využívat jadernou elektrárnu Temelín, což jim smlouva umožňuje. Francie si tak posílí svou pozici energetické jaderné velmoci a ostatním to také proti srsti nebude.

Ztráta energetické soběstačnosti a s tím spojené mnohem vyšší ceny energie spolehlivě odradí jakékoliv výrobce od nápadů investovat v české kotlině. Nezaměstnanost poroste stejně nevyhnutelně jako ceny - drahé energetické vstupy logicky postihnou všechna odvětví hospodářství. Nakonec zkrachují i ty podniky, kterým se ještě jakžtakž podařilo přežít současnou krizi, a spirála bídy se začne točit naplno. A ještě budeme rádi, když nás naši sousedé budou „solidárně“ sem tam alespoň sezónně platit za nekvalifikovanou námezdní práci, kterou u nich doma nikdo dělat nechce, protože má řadu jiných, zajímavějších možností.

Psáno pro blog.idnes.cz

poslankyně Evropského parlamentuAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.