Neviditelný pes

EVROPA: Klaus se znovu opřel do Lisabonské smlouvy

7.7.2008

Rozhovor českého prezidenta pro polský deník Dziennik

Prezident Václav Klaus se znovu opřel do Lisabonské smlouvy, tentokráte když v rozhovoru pro polský deník Dziennik uvedl, že má shodný názor s polským prezidentem Lechem Kaczyńskim ohledně irského referenda, že ratifikace Lisabonské smlouvy při nesouhlasu jedné země je nemožná. „Pro mne referendum platí a jakýkoli nátlak na Irsko je neakceptovatelný – jde-li nám v Evropě o demokracii,“ řekl Klaus.

Na námitku, že nepřijetí Lisabonské smlouvy by mohlo zabránit rozšíření Evropské unie, odpověděl Klaus: „To je pořád stejná písnička, zpívaná stejnými lidmi. Stejná slova či výhrůžky zněly po francouzském a holandském NE euroústavě. Unie funguje, rozšiřování je možné. Lisabonská smlouva není ani o umožnění fungování EU, ani o rozšiřování EU, jde o další krok k evropskému superstátu.“

Ohledně francouzského tlaku na to, aby polský prezident podepsal smlouvu, se Klaus domnívá, že Polsko je hrdý a sebevědomý stát. „Nevěřím, že si to dá líbit. Tlak tohoto typu ze strany bruselských eurofilů může být i kontraproduktivní,“ dodal Klaus.

Pokud polský prezident smlouvu nepodepíše, znamená to konec ratifikace smlouvy v Polsku, a tudíž zamítnutí Lisabonské smlouvy, protože s ní musí souhlasit všechny členské státy EU. Podobně může pohřbít Lisabonskou smlouvu i český prezident Klaus, protože pokud ji neratifikuje svým podpisem, nemůže podle české ústavy vejít v platnost.

Avšak Polsko údajně nebude blokovat ratifikaci Lisabonské smlouvy. Řekl to v pátek polský prezident Lech Kaczyński svému francouzskému protějšku Nicolasi Sarkozymu. S odvoláním na úřad francouzského prezidenta o tom informovala agentura Reuters.

Lisabonská smlouva přenáší na bruselskou úroveň zhruba 50 oblastí. Mezi nimi jsou i tak citlivé záležitosti jako například legální migrace, doprava nebo energetika. Smlouva také zakotvuje princip, že další pravomoci států mohou do Bruselu předávat samotní šéfové vlád členských zemí bez ratifikace v národním parlamentu nebo referendu.

Hlasovací mechanismy také výrazně oslabují pozici České republiky a posilují velké státy, jako jsou Francie a Německo.Ve smlouvě se též explicitně píše o nadřazenosti unijního práva nad právem národním a smlouva konstituuje plnohodnotný typ eurounijního občanství, které bylo dosud doplňkem k národnímu.

Proto se prezident Klaus domnívá, že Lisabonská smlouva de facto mění EU v nový evropský superstát, kterému budou podřízeny členské státy EU.

Euro.cz, 5.6.2008



zpět na článek